Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με την μουσική τεχνολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να μην μείνω σε αυτό το επίπεδο για πολύ καιρό είναι η αλήθεια φίλε μου OurDarkness.. :)

Γενικά έχω ενθουσιαστεί πολύ με όλη αυτή την ιστορία και θέλω να ξεκινήσω με σταθερά βήματα και να προσπαθήσω να ακολουθώ καλή αναλογία κόστους-ποιότητας εξοπλισμού/επιπέδου μου. Δεν θέλω να πάρω κάτι φθηνό που θα πρέπει να το αλλάξω σε ένα χρόνο, αλλά ούτε και κάτι πολύ καλό που όμως θα με γονατίσει οικονομικά τώρα στην αρχή. Γι αυτό με το μυαλό μου έβαλα ένα όριο για τα ηχεία γύρω στα 300-400€ και περίπου 200-250€ για κάρτα ήχου. Αν μπορείτε (και φίλε gianni) προτείνετε συγκεκριμένα προϊόντα για τις παραπάνω τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ φίλε rubens86,εύχομαι να είναι άκρως διαχρονικός ο ενθουσιασμός σου,σαν το δικό μου το ταξίδι 13 χρονια τώρα,αν και 26:D,δυστυχώς το θέμα των ηχείων δεν το έχω,ωστόσο σε οτιδήποτε soft synth-σταθμό εργασίας-pc κτλ. ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζοριστείς λίγο μπορείς να πάρεις π.χ. αυτά τα ηχεία:

 

http://www.thomann.de/gr/genelec_8020apm_anthrazit.htm (538 ευρώ)

 

και αυτή την κάρτα:

 

http://www.thomann.de/gr/emu_1212m_digitalaudiosystem.htm (139 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν τα πάω και πολύ καλά με αγορές internet, μήπως κάτι αντίστοιχο σε Yamaha-Tannoy μιας και ο Νάκας είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από αρκετό ψάξιμο και αφού έβαλα σε μια σειρά τα οικονομικά μου είμαι έτοιμος, πρώτα ο Θεός, να πάρω τα ηχεία και την κάρτα ήχου μέχρι τα Χριστούγεννα. Έχω κάνει κάποιες προ-επιλογές και θα ήθελα την γνώμη σας πάντα λαμβάνοντας υπ'όψη την αναλογία τιμής απόδοσης καθώς το μπάτζετ είναι συγκεκριμένο. Λοιπόν, έχω επιλέξει τα ηχεία HS50M της YAMAHA και την κάρτα ήχου TRACKER PRE της E-MU (φίλε OurDarkness δεν μπορώ δυστυχώς να πάω για τα genelec που μου πρότεινες λόγω χρημάτων και επίσης κατέληξα σε usb κάρτα λόγω έλλειψης PCI θέσεων στον Η/Υ). Ξέρω πως ίσως δεν είναι ό,τι καλύτερο μπορούσα να επιλέξω αλλά θέλω τόσο πολύ να ξεκινήσω που δεν μπορώ να περιμένω να μαζέψω τα παραπάνω χρήματα.. :-( Επίσης θα ήθελα και μια γνώμη για το ΥΑΜΑΗΑ ΜΟ6 που έπαιξα λίγο στον Νάκα και το έχω ερωτευτεί. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μέσα στο noiz σε διάφορα posts πολύ καλές κριτικές για τα monitors Alesis m1 active mk2. Δεδομένης της πολύ καλής τιμής τους στον thomann, μήπως να καταλήξω σε αυτά;..  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω επιλέξει τα ηχεία HS50M της YAMAHA και την κάρτα ήχου TRACKER PRE της E-MU (φίλε OurDarkness δεν μπορώ δυστυχώς να πάω για τα genelec που μου πρότεινες λόγω χρημάτων και επίσης κατέληξα σε usb κάρτα λόγω έλλειψης PCI θέσεων στον Η/Υ).

 

OK, δεν χρειάζεσαι να απολογείσαι  :) Αυτά που διάλεξες είναι συμπαθητικά πραγματάκια και νομίζω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος

 

Επίσης θα ήθελα και μια γνώμη για το ΥΑΜΑΗΑ ΜΟ6 που έπαιξα λίγο στον Νάκα και το έχω ερωτευτεί. ;-)

 

Διάβασα μέσα στο noiz σε διάφορα posts πολύ καλές κριτικές για τα monitors Alesis m1 active mk2. Δεδομένης της πολύ καλής τιμής τους στον thomann, μήπως να καταλήξω σε αυτά;..  ???

 

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κανένα από τα δύο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ιδία άποψη. Θα ήταν ευχής έργο να μπορούσες εσύ ο ίδιος προσωπικά να τα ακούσεις και να μορφώσεις άποψη για το αν είναι κατάλληλα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλή σκέψη, μόλις απέκτησα τα monitors της ESI near 08 experience και την κάρτα E-MU Tracker Pre. Το ταξίδι ξεκίνησε.. Θα καταθέσω τις εντυπώσεις μου σε λίγες μέρες..  :) Σας υπερευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας και ελπίζω να σας έχω πάντα δίπλα σε ο,τιδήποτε χρειαστώ (που θα σας χρειαστώ σίγουρα :) ). Καλές γιορτές εύχομαι σε όλους σας με υγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μία γρήγορη ματία που έριξα δεν βλέπω να έχει. Διάβασα οτι αγόρασες ξεχωριστό midi interface της E-MU. Μπορείς να μου δώσεις ένα link να το δω;

 

Βασικά ρωτάω γιατί επέλεξες να αγοράσεις ξεχωριστά Audio/Midi Interface και όχι μια συσκευή που να τα έχει και τα 2.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό; Ξέρει κανείς μήπως αν η λύση των δύο ξεχωριστών συσκευών αντί της μίας που συνδυάζει και τα 2 interfaces εξυπηρετεί σε κάτι;

 

Δεν εννοώ το προφανές βέβαια των παραπάνω midi in/out ports που σου παρέχει ένα midi interface γιατί νομίζω οτι θα μπορούσε να λυθεί με Mergers και Thru Boxes που λογικά είναι φθηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου