Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με την μουσική τεχνολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε korg_nikos η κάρτα midi που πήρα είναι η E-MU xmidi 2x2

 

http://www.thomann.de/gr/emu_xmidi_2x2.htm

 

Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που την πήρα ξεχωριστά. Απλά στην αρχή δεν ήξερα τίποτα, και ρωτώντας στο forum σχετικά με το τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω, αναφέρθηκαν ξεχωριστά η κάρτα ήχου και η κάρτα midi και αρχίσα τις αγορές από την κάρτα midi.

 

Τώρα για το αν είναι καλύτερο να είναι μαζί σε μια συσκευή ή όχι, δυστυχώς είμαι ο τελευταίος που μπορεί να σου απαντήσει.  :)

 

Όσον αφορά την τιμή, βγήκαν και οι δύο μαζί στα €200. Όσο περίπου και η κάρτα E-MU 0404 USB που έχει και midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια είναι οτι ούτε εγώ μπορώ να μιλήσω με ασφάλεια για το αν εξυπηρετεί κάτι η αγορά ξεχωριστών συσκευών (audio ή midi) γι αυτό και ρωτάω άλλωστε.

 

Η απλή λογική όμως λέει οτι όσες λιγότερες συσκευές έχεις ως περιφερειακά τόσο πιο πολύ μειώνεις την πιθανότητα μη συμβατότητας κτλ. Χώρια οτι έχεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα από έναν κατασκευαστή. Το λέω γιατί έχω συναντήσει περιπτώσεις μη καλής λειτουργίας κάρτας ήχου σε συνδυασμό με ξεχωριστό midi interface σε απλή εφαρμογή vst (υπήρξε θέμα latency ονομαστικής τιμής 4,5msec και η κάρτα ανταποκρινόταν σε κάθε εισερχόμενο midi message λες και ήταν απλή οnboard σε μητρική παρόλο που είχαν εγκατασταθεί σωστά όλοι οι Drivers και είχαν γίνει σωστά όλες οι ρυθμίσεις στο Device Setup). Θυμάμαι σε εκείνη την περίπτωση ο κατασκευαστής midi τα έριχνε στον κατασκευαστή audio και ο κατασκευαστής audio τα έριχνε στον κατασκευαστή midi.

 

Μόνο και μόνο από αυτό νομίζω οτι γίνεται αντιληπτό γιατί θα προτιμούσα να έχω ένα ολοκληρωμένο audio/midi interface, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι το οποίο επιβάλλει την χρήση διαφορετικών συσκευών audio/midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στο Thomann η λύση 2 συσκευών σου βγαίνει στα 193€ ενώ η λύση μιας συσκευής (EMU 0404 USB) που περιέχει audio/midi μαζί στα 185€ σκέτη και στα 195€ αν επιλέξεις και το EMU EMULATOR X SOFTWARE UPD. Άρα και από άποψης χρημάτων θεωρητικά συμφέρει αν και η λύση στην οποία κατέληξες εσύ σου παρέχει ενα midi I/O παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τέλος δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έχω τόση εμπιστοσύνη στις USB όσο στις PCI και PCI express.

 

Κάποιος που έχει εμπεριστατωμένη άποψη πάνω στο θέμα ας μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ αυτό το xmidi2x2.Φυσικά και υπάρχει λόγος να έχεις ξεχωριστό midi interface.Οι κάρτες ήχου έχουν μόνο ένα ζεύγος in/out,ενώ τα midi interfaces μέχρι και 8.Οπότε αν θέλεις να συνδέσεις παραπάνω από μια συσκευή είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε πάλι τα ίδια!!!

 

Διάβασε λίγο παραπάνω και μάθε τι κάνουν τα mergers και τα thru boxes.

 

Και για να μη σε κουράζω φίλε Εδεσσαίε είχα γράψει:

 

"...Δεν εννοώ το προφανές βέβαια των παραπάνω midi in/out ports που σου παρέχει ένα midi interface γιατί νομίζω οτι θα μπορούσε να λυθεί με Mergers και Thru Boxes που λογικά είναι φθηνότερα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κι εγώ πάνω κάτω στην ίδια φάση με το παιδί που έκανε την ερώτηση, θα ρωτήσω με την ευκαιρία κι εγώ:

 

Θέλω να δουλέψω σε Ableton με midi keyboard και vsti's.. και θέλω να πάρω κάρτα ήχου με midi. Τί interface προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου