Προς το περιεχόμενο

Short scale μπάσα. Εχετε ιδία άποψη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, για να επανέλθουμε και λίγο στο θέμα, όσοι έχουν Epi ΕΒ0/3 και θέλουν πιό "αντρικό" ήχο από τον neck pickup τους, υπάρχει λύση, δοκιμασμένη και φτηνή.

Όσοι πιστοί, πμ-στε με.

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παλιά στα πανυγύρια παίρνανε αρκούδες, τώρα ανέλαβαν αυτό το ρόλο οι μπασίστες απ' ότι βλέπω!

 

Το ίδιο μπορεί να λένε και οι shredάδες για τους blues/walking/συμβατικούς κλπ. μπασσίστες. Η αιώνια διαμάχη δεν τελειώνει ποτέ. Αν για σένα, ή για τον οποιονδήποτε είναι για τα πανηγύρια το πιο γρήγορο παίξιμο, για άλλους είναι το στύλ τους. Δεν έχει νόημα ο συνεχής διαπληκτισμός, ούτε εγώ θ'αλλάξω μυαλά και απόψεις, ούτε εσύ, ούτε και κανένας άλλος. Όπως είπα, καθένας με τα γούστα του.

 

Παρεμπιπτόντως, χαρακτηρισμοί όπως "αρκούδες για τα πανηγύρια" δεν νομίζεις ότι είναι υπερβολικοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα, απεκτησα ενα Μustang "77. Ωραιοτατο,μαλακο,και...ευκολο(κιθαριστας ειμαι  ;D!)  Fleamail θα μας δωσεις τα φωτα σου, για το τι ειναι αυτα τα τεσσερα ελασματα στον καβαλαρη!  Τα εχει και το δικο μου ,και οποιον ρωτησα δεν ξερει!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και μια ωραια φωτο του θεου με MUSTANG

 

BillWyman.jpg

 

 

τι ειναι αυτα τα τεσσερα ελασματα στον καβαλαρη!

 

τα υπολειματα των string mutes ή μαλλον τα string mutes χωρις τις τσοχες τους (μαλλον φαγωθηκαν )

 

mustang.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα υπολειματα των string mutes ή μαλλον τα string mutes χωρις τις τσοχες τους (μαλλον φαγωθηκαν )

 

Τι φαγώθηκαν, εξανεμίστηκαν! Είναι το μόνο part που λείπει από το δικό μου :(

 

Αυτή η γέφυρα μάλιστα είναι από τα τελευταία κατασκευάσματα του leo στη fender (όπως και η mustang σειρά γενικά) την οποία μετά χρησιμοποίησε ελαφρός παραποιημένη στο επόμενο μπασιστικό δημιούργημα του:

 

music-man_1979_sting-ray-bass_sb-m_b013611.jpg

414DGPJQSSL._SL500_AA280_.jpg

 

Μάλιστα τα πρώτα μοντέλα είχαν και το string mute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα, απεκτησα ενα Μustang "77. Ωραιοτατο,μαλακο,και...ευκολο(κιθαριστας ειμαι  ;D!)  Fleamail θα μας δωσεις τα φωτα σου, για το τι ειναι αυτα τα τεσσερα ελασματα στον καβαλαρη!  Τα εχει και το δικο μου ,και οποιον ρωτησα δεν ξερει!

 

Αυτό που χάρισε ο Frunobulax ? Τυχερέεεεε. Δεν είχα τα λεφτα αλλοιώς θα σου λεγα. Αμα αποφασίσεις...... please let me know.

 

να και μια ωραια φωτο του θεου με MUSTANG

 

Σ' αρέσει να προκαλείς όμως...... Μην το χαλάμε το thread με αργούς/γρήγορους, πενάτους/δαχτυλάτους. Ο καθείς με τις επιλογές του. Από οπουδήποτε απορρέουν αυτές

 

Πάντως, για να επανέλθουμε και λίγο στο θέμα, όσοι έχουν Epi ΕΒ0/3 και θέλουν πιό "αντρικό" ήχο από τον neck pickup τους, υπάρχει λύση, δοκιμασμένη και φτηνή.

Όσοι πιστοί, πμ-στε με.

 

Γιατί βρε Κώστα δεν το μοιράζεσαι ανοιχτά; Υπάρχει θέμα copyright ?

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αρέσει να προκαλείς όμως......

 

οχι ρε αρχηγε μου, :) απλα επειδη μιλουσαμε για Μουστανγκ και ψαχνοντας εικονες στο google για να βρω τα string mutes επεσα πρωτα απο ολα σε αυτη την υπεροχη φωτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε η φωτό κλασσική (την είχα στα εφηβικά μου στο γραφείο) και η Mustang κούκλα, αλλά για να μην κάτσουμε και ήσυχα, κοτσάρεις και το θεός και άντε πάμε πάλι. Πάλι καλά που είναι για μπάσα το thread γιατί αμα είχε γίνει για κιθάρα θα χαμε φτάσει τις 20 σελίδες (δες τα καλά του Edge).

 

Δες και μία άλλη που είχα ενός άλλου θεού (2 μέτρα άντρας βέβαια δεν έπαιζε short) αλλά πρόσεχε φωτό.

Βλέμμα, φωτισμός, στάση, δάχτυλα........ ποίηση. Να ρε πως χτίζονται οι εφηβικές φαντασιώσεις και όχι με Youtube.

entwistle7dz.png

 

Τέλος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου