Προς το περιεχόμενο

Short scale μπάσα. Εχετε ιδία άποψη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι έχω δει στο forum στις ούτως ή άλλως μειονοτικές συζητήσεις για τα μπάσα, υπάρχει απειροελάχιστη αναφορά στα short scale. Μιλάω για τα μπάσα με μανίκι στις 30". Πιο κάτω (ναι υπάρχουν) είναι μπαγλαμάδες και δεν παίζει να συζητήσουμε. Από την άλλη είμαι καταδεκτικός στις προτάσεις/γνώμες/απόψεις και για τα medium στα 32". Με απασχολεί τώρα τελευταία (ζαχαρώνω και ένα Ibanez AGB-200) και μαζεύω όπου μπορώ απόψεις.

 

Μην με παραπέμψετε στα talkbass κλπ που έχουν αντίστοιχες συζητήσεις. Θέλω να τα πούμε εδώ.

Αν και δεν είμαι ευνοϊκά διακείμενος στους αφορισμούς του στύλ "οσο-πιο-πολλές-ιντσες-τόσο-περισσότερο- άντρας-ο-μπασίστας" (αφού την άποψή μου την έχω), δεκτές, φτάνει να ΕΧΕΤΕ δοκιμάσει και κατά συνέπεια απορρίψει τα παραπάνω μπάσα.

 

Αν και εξωτικές λύσεις δεν θα είναι μέσα στο budget του καθενός μας δεν θα ήταν καθόλου άσχημο να ειπωθούν και να συζητηθούν.

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπο τις δοκιμες μου, μου φαινεται οτι το μεγαλο σκειλ εχει ελαφρα πιο piano-like ηχο, με πιο στιβαρα μπασα και καθαρα πριμα.

Το πιο μικρο σκειλ εχει ενα πιο γλυκο/στρογκυλο ηχο με εμφαση στα μεσαια.

Βεβαια ισως αυτο να ειναι εντυπωση μου, ή την εντυπωση αυτη να την εχουν δημιουργησει οι χορδες κτλ στα οργανα που εχω δοκιμασει.

Το δικο μου εχει το ενα 36 αν θυμαμαι καλα, τα αλλα δεν θυμαμαι καθολου.

Δεν θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα/χειροτερα, ειναι απλα διαφορετικα, και αν σε βολευουν στο χερι καλυτερα, και σου αρεσει ο ηχος δεν το συζηταμε.

Μαλλιστα υπαρχουν στις ΗΠΑ μικροκατασκευαστες που φτιαχνουν μπασα αποκλειστικα με σκειλ 28 και κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Ibanez το ζαχάρωνα κι εγώ, μέχρι που επιτέλους πρόσεξα ότι είναι short-scale!  ;D  Παλιότερα η ibanez έβγαζε ουσιαστικά τα ίδια μοντέλα, απλά με κανονική 34" σκάλα. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, μια και δεν έχω παίξει ποτέ, μόνο έχω ακούσει...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα short-scale (εννοώ φυσικά τα 30.5", τα 32" αναφέρονται γενικά ως medium scale) είναι τα πιό παρεξηγημένα όργανα σε τούτη τη γωνιά του γαλαξία.

 

Συμφωνώ !!

 

..... σε βάζουν σε "busy-playing mode", πιό "κιθαριστικό", με μπόλικα σηκώματα και γρήγορα runs στην ταστιέρα.

 

Οντως. Οχι οτι μπορώ να κάνω γρήγορα, αλλά σίγουρα σε προδιαθέτει.

 

Οι χορδές είναι τεράστιο κεφάλαιο σε αυτά τα μπάσα. Με τις λεπτές χορδές που συνήθως έρχονται σεταρισμένα, σε κάποιους η αίσθηση θυμίζει "λάστιχο". Αν βάλεις χοντρές χορδές για να "σφίξουν" λίγο τα πράματα, χάνεις αρκετά σε definition. Βέβαια ποτέ δεν πειραματίστηκα με αλλαγές χορδών για να βρω τις ιδανικές, είδικά αν έλεγα στον ιδιοκτήτη  του 60s Gibson EB-0 "δεν μου το δίνεις για κανά διμηνο να το τεστάρω" θα με δάγκωνε στο λαρύγγι. Μου αρέσουν πολύ οι φλατ σε αυτά τα όργανα, ορίστε, το ομολόγησα.

 

Αφού εξομολογούμαστε εγώ θα πω ότι από τη στιγμή που έβαλα GHS-3020 (short scale flats), το μπασάκι μεταμορφώθηκε. Σκέφτομαι και για τις μαύρες τις ναυλον....  ;D

Για την ιστορία, λόγω ανατομίας (μικρά δάχτυλα) και πρόσφατων προβλημάτων (ρήξη τένοντα και "frozen shoulder") πήρα ένα φτηνό μπασάκι Dean Evo XM να κάνω την δουλειά μου (σπιτικό χάζεμα και εβδομαδιαία τζαμαρίματα με άλλους τρεις πουροπαίχτες). Αφού άλλαξα τις χορδές σε flats και το απαραίτητο σετάρισμα (απίστευτα, σε σημείο αντιπάθειας, low action), ακόμα εισπράττω βλέματα απορίας. Το μπασάκι όχι απλώς αντιπαρέρχεται των υποχρεώσεων του αλλά ενίοτε διαπρέπει. Και το thump του και το growl του. ΔΕΝ παίζω slap. Το μόνο που (με) ενοχλεί είναι η ύπαρξη 2 vol pots (ένα για κάθε humbucker) το οποίο ναι μεν προσφέρεται για παραμετροποιήσεις αλλά δεν βολεύει αν θες να προσαρμόζεσαι στο vol του group. Θα του βάλω σύντομα και μία μαύρη gotoh γέφυρα (την κόβω λίγο cheesy την τωρινή).......

 

Και επειδή μου άνοιξε η όρεξη είπα να το συζητήσω και με έταιρους γνώστες. Εάν υπάρχουν προτάσεις αναβάθμισης σε κάποιο άλλο μπασάκι (αν και μάλλον θα το κρατήσω αυτό) είναι ευπρόσδεκτες.

 

Βέβαια όπως βλέπω, τα short είναι μια μικρή μειονότητα σε μία μπασιστική μειονότητα.......

 

Αστε που με τρώει ότι έπρεπε να πάρω εκείνο το μεταχείροStu Hamm την άνοιξη από το Διατονικό.....

 

Μαλλιστα υπαρχουν στις ΗΠΑ μικροκατασκευαστες που φτιαχνουν μπασα αποκλειστικα με σκειλ 28 και κατω.

 

Jezus, θυμάσαι ονόματα ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m2.jpg

 

m3.jpg

 

m5.jpg

 

2.5 Χρόνια τώρα που είμαστε μαζί δε μ έχει απογοητεύσει ποτέ! Από τότε που το πήρα έχω το ίδιο σετάκι flatwounds και σε συνδυασμό με πένα σπέρνει! 0 sustain αλλά με φοβερό low end και απίστευτο snap εκεί που χρειάζεται. Επίσης το auction του είναι υπερβολικά χαμηλό χωρίς τριξίματα κτλ κτλ και το μπράτσο απίστευτα βολικό. Αν έβγαζα ποτέ signature bass (χαλάρωσε εσύ ;D) θα έβαζα αυτό το μπράτσο σε long scale!

 

σε βάζουν σε "busy-playing mode", πιό "κιθαριστικό", με μπόλικα σηκώματα και γρήγορα runs στην ταστιέρα.

 

+1

Γι αυτό και κάθε κιθαρίστας που το πιάνει στα χέρια του ενθουσιάζεται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχω λίγη εμπειρία από short με το ΕΒ0 της epiphone που αγόρασα εδώ κι ένα χρόνο.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_ebo_sgstyle_ebass_sw.htm

 

Εκτός του ότι ήταν αρκετά φιλικό προς την τσέπη, είναι και βολικό για βιρτουοζιές-κιθαριστικά shred. Όταν το πήρα, αναζητούσα κάτι που να μου δώσει ελάχιστη βοήθεια στο γρήγορο παίξιμο με πένα και τα κατάφερε! Δεν είναι καλό για slap λόγω της θέσης του διπλού μαγνήτη αλλα έχει το σκοπό του ως βολικό,γρήγορο, ψιλοξεκούραστο μπάσσο.

Βέβαια η χαμηλή τιμή είχε και το τίμημά της.

-Το setup του αρχικά δεν ήταν πολύ καλό, αλλά διορθώθηκε.

-Η scratchplate είχε ατέλειες στο κόψιμο με αποτέλεσμα να ακουμπά στο μαγνήτη και να ακούγονται περίεργοι ήχοι... μ ένα κοπίδι διορθώθηκε.

-Μετά από μια εξεταστική χωρίς να το έχω ακουμπίσει, το μπράτσο είχε ψιλοσκευρώσει προς τα πίσω και χτυπούσαν οι χορδές στα τάστα (με το ίδιο πάντα σετάρισμα)... με το truss rod διορθώθηκε αμέσως.

-Τα ηλεκτρικά δεν ηταν "τακτοποιημένα" αλλά τα ξανακόλλησα όλα κι εγινε Ο.Κ.

Τα καλά?

Ενας διπλός pu που σκίζει ενισχυτές 200W(τρίζουν απ τις χαμηλές του!), ένα κλασσικό gibson style look που προσφέρει βλέμμα θαυμασμού πότε-πότε, και λιγοτεροι πόνοι στη μέση, τα δάχτυλα και τους καρπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να βάλεις ένα πραγματικά "αντρικό" μαγνήτη να δεις τι πανυγύρι γίνεται! Υπόψιν πως τα Epiphone EB0 έχουν μαγνήτη με το 1/3 του output των Gibson, ο οποίος παίζει στα 30k...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερφακ, όλα οκ ή λυποθύμισες;

 

καθολου,ισα ισα ενας απο τους μεγαλυτερους μπασιστες ολων των εποχων (ο Bill Wymann των Rolling Stones) επαιζε σχεδον αποκλειστικα με short scale μπασα ;) (& δεν επαιζε καθολου κιθαριστικα αν εξαιρεσεις βεβαια το γεγονος οτι επαιζε οπως καθε ροκ μπασιστας οφειλει δηλ. με ΠΕΝΑ) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να βάλεις ένα πραγματικά "αντρικό" μαγνήτη να δεις τι πανυγύρι γίνεται! Υπόψιν πως τα Epiphone EB0 έχουν μαγνήτη με το 1/3 του output των Gibson, ο οποίος παίζει στα 30k...

 

Με πρόλαβες Κώστα...

 

Ασε που μου λείπει και το πίσω μαγνητάκι της SG Reissue......

 

Flea, χάλια το χεις.

Φέρε να το συνεφέρω και σε κανα δυο χρονια στο φέρνω  ;D

 

καθολου,ισα ισα ενας απο τους μεγαλυτερους μπασιστες ολων των εποχων (ο Bill Wymann των Rolling Stones) επαιζε σχεδον αποκλειστικα με short scale μπασα ;)

 

True

 

επαιζε οπως καθε ροκ μπασιστας οφειλει δηλ. με ΠΕΝΑ) ;D

 

Not True  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου