Προς το περιεχόμενο

Short scale μπάσα. Εχετε ιδία άποψη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jezus, θυμάσαι ονόματα ;

 

Eψαξα 3 φακελους με αρκετες χιλιαδες φοτο μεσα, αλλα τελικα βρηκα τον ενα κατασκευαστη...

http://www.birdsongguitars.com/

Μαλλιστα ευτος βγαζει και 5-χορδα! Σπανιο για short-scale...

 

Ειχα βρει και αλλον ενα, αλλα δυστυχως δεν βρηκα φοτο και ονομα δεν θυμαμαι... εγιναν τα ματια μου τετραγωνα με τοσες φοτο...  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... εγιναν τα ματια μου τετραγωνα με τοσες φοτο...  :o

 

Οχι και έτσι, δεν είπαμε να στραβωθούμε βρε Κώστα.

Thanks anyway.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό και κάθε κιθαρίστας που το πιάνει στα χέρια του ενθουσιάζεται! 

 

ακριβως! εχω πιασει καποια καστομ μπασα με σορτσκειλ κ ειναι τελεια!

 

καθολου,ισα ισα ενας απο τους μεγαλυτερους μπασιστες ολων των εποχων (ο Bill Wymann των Rolling Stones) επαιζε σχεδον αποκλειστικα με short scale μπασα ;) (& δεν επαιζε καθολου κιθαριστικα αν εξαιρεσεις βεβαια το γεγονος οτι επαιζε οπως καθε ροκ μπασιστας οφειλει δηλ. με ΠΕΝΑ) ;D

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

γελαω για να μην κλαψω

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

γελαω για να μην κλαψω

 

Γελας με ΤΙ ακριβως αν επιτρεπεται?

 

Με το γεγονος οτι επαιζε με short scale μπασα?(γιατι οντως επαιζε επειδη εχει μικρα χερια)

 

Με το γεγονος οτι ειναι τεραστιος μπασιστας?(γιατι ειναι αλλοιως μαλλον δεν ακους καλα)

 

Με το γεγονος οτι συνηθως το ροκ θελει πενα?(τι να κανουμε ετσι ειναι το αθλημα,προσεξε μιλαμε για ροκ οχι για μπλουζ η αλλα ειδη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας επαναφέρω στην τάξη.

Το θέμα αφορούσε....

 

Και έχω κι άλλα........  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το γεγονος οτι ειναι τεραστιος μπασιστας?(γιατι ειναι αλλοιως μαλλον δεν ακους καλα)

 

Με το γεγονος οτι συνηθως το ροκ θελει πενα?(τι να κανουμε ετσι ειναι το αθλημα,προσεξε μιλαμε για ροκ οχι για μπλουζ η αλλα ειδη)

 

ok oi stones ειναι γκρουπαρα κ απο τις αγαπημενες μου κιολας!

αλλα ο τυπος ειναι κουλαδι! περα απο τα πολυ πολυ βασικα δεν παιζει ουτε μια μελωδικη μπασογραμη! το οτι ειναι σταθερος χαιρω πολυ.... αυτο ελειπε! κ την γιαγια μου να αφηνα να παιζει ενα χρονο με τους stones θα ηταν καρφωμενη!

εαν ειναι αυτος τεραστιος τοτε ο Entwislte o Jack Bruce o Tim Bogert Greg Lake (Που ολοι παιζαν με δαχτυλα....περα του Lake) τι ειναι? κ μιλαω μονο για 60's γιατι αμα πιασω τα 70'ς με John Paul Jones , Butler (που κ αυτοι με δαχτυλα παιζαν....)ετσι κ αλλιος ολα αυτα τα χρονια δεν εχω ακουσει ουτε ενα μπασιστα να λεει "με επιρεασε το παιξιμο του Wymann"(αυτο ελειπε κιολας......)

κ αντε καλα λεμε οτι δεν ειναι παιχτουρας αλλα ειναι "μουσικος" γραφει μουσικη στιχους(Waters) η ειναι φοβερο μυαλο σε φαση παραγωγη(Glover). Ο τυπος απλα δεν εκανε τπτ!

κ προσεξε δεν μιλαω σε φαση να παιζει σλαπ ταπ μαπ στο 1000! να παιζει ενα ενδιαφερων μπασο ρε αδερφε!

 

k οσο το τι χρειαζετε το ροκ ειναι πολυ απλο!

ανοιχτομυαλους ανθρωπους οπως ηταν κ τοτε αυτοι κ γραψαν τετοια μουσικη!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον αλλο πραγμα θεωρεις εσυ "μπασιστα" και αλλο εγω ;)

 

οποτε ληγει η κουβεντα εδω

 

η μαλλον δεν ληγει μια και εδω (καπου στη μεση)

μπορεις να δεις τι λεει το...τερας που τον αντικαταστησε στους Stones για αυτον

 

http://www.bassplayer.com/article/darryl-jones-like/jan-00/6980

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι με τον Bluezlick.  ;)

 

Αλλά θα επισυνάψω και ένα short δωράκι στον Νίκο (θα ήθελα πολύ να το φτιάξω με έναν επιπλέον J μαγνήτη στη γέφυρα)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου