Προς το περιεχόμενο

Short scale μπάσα. Εχετε ιδία άποψη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...]

μπορεις να δεις τι λεει το...τερας που τον αντικαταστησε στους Stones για αυτον

http://www.bassplayer.com/article/darryl-jones-like/jan-00/6980

 

Ε δεν είναι και ενθουσιασμένος...

 

"Even though he usually isn't in the forefront when people talk about the Stones sound, Bill Wyman is, in my estimation, a good musician and an underrated bassist. I've been listening to his lines, the different approaches he took to songs. He obviously knew a lot about this music after playing it for so long."

 

Μάλλον ευγενικός.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, ανανεώνω ένα (λίγο παλιό ομολογουμένως) thread γιατί ανακάλυψα κάτι (short-scale) μπάσα εκπληκτικής ομορφιάς κατ' εμέ. Feast your eyes.....

 

Πολλά περισσότερα δημιουργήματα του James στο http://www.landingbass.com/

 

Για αυτούς που ενδιαφέρονται.

 

Λεφτά βρεεεεεεεε

 

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibanezaki ζαχαρωνω και εγω καιρο τωρα...

αλλα για να το παρω πρεπει να αποχωριστω το ακουστικο μπασακι μου και το sr400.

για το ακουστικο δεν με νοιαζει τοσο αλλα για το ibanez SR400... κριμα ειναι!!!

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Πάντως, για να επανέλθουμε και λίγο στο θέμα, όσοι έχουν Epi ΕΒ0/3 και θέλουν πιό "αντρικό" ήχο από τον neck pickup τους, υπάρχει λύση, δοκιμασμένη και φτηνή.

Όσοι πιστοί, πμ-στε με.

 

 

Πέρασε καιρός, αλλά τώρα το είδα, τώρα γράφω...

 

Για πες για το ΕΒ0... από περιέργεια περισσότερο, γιατί το δικό μου μια χαρά παίζει κι έτσι.

 

Και μιλώντας για short-scale, πέρα από το Εpi EB0 μου έχω και ένα Epiphone Rivoli, το οποίο έχει ένα από τα πιο βολικά μανίκια που έχω παίξει ποτέ. Προφανώς βοηθάει και το μικρό μέγεθος, αλλά μου αρέσει ιδιαίτερα και το πάχος του (σα ρόπαλο του baseball είναι!)

 

Και θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, τα short scale σε προδιαθέτουν τρομερά για άλλου είδους παίξιμο από το τυπικό μπασιστικό (ειδικά αν είναι semi-hollow όπως το Rivoli)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει ένα μαγνήτη ... reissue sidewinder η Artec σκέτη γλύκα, 30Κ. Στο ebay έχει γύρω στο 20ρι-30ρι max. PURE MUD.

 

http://cgi.ebay.com/Artec-Custom-Hot-4-String-Bass-Pickup-30K-Ohms-Chrome_W0QQitemZ270371107458QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item3ef35fb282&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A570|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok oi stones ειναι γκρουπαρα κ απο τις αγαπημενες μου κιολας!

αλλα ο τυπος ειναι κουλαδι! περα απο τα πολυ πολυ βασικα δεν παιζει ουτε μια μελωδικη μπασογραμη! το οτι ειναι σταθερος χαιρω πολυ.... αυτο ελειπε! κ την γιαγια μου να αφηνα να παιζει ενα χρονο με τους stones θα ηταν καρφωμενη!

κ προσεξε δεν μιλαω σε φαση να παιζει σλαπ ταπ μαπ στο 1000! να παιζει ενα ενδιαφερων μπασο ρε αδερφε!

 

k οσο το τι χρειαζετε το ροκ ειναι πολυ απλο!

ανοιχτομυαλους ανθρωπους οπως ηταν κ τοτε αυτοι κ γραψαν τετοια μουσικη!

Εγκρινω και επαυξανω! :D

Αν πηγαιναμε ολοι με το σκεπτικο "αυτο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ετσι",

οχι μονο το ροκ θα ηταν βαρετο (που ηδη ειναι με τοσες αντιγραφες των αντιγραφων)

αλλα ο κοσμος ολος...

 

Και τι θα πει ο μπασσιστας θα ειναι ετσι??

Ο ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΑΥΤΟΣ,ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ....

οποια δεν γουσταρει,ας παρει σκυλο που κανει οτι του λενε... ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει ένα μαγνήτη ... reissue sidewinder η Artec σκέτη γλύκα, 30Κ. Στο ebay έχει γύρω στο 20ρι-30ρι max. PURE MUD.

 

 

Χμμμ.... πολύ ενδιαφέρον. Θα τσιμπήσω έναν, έτσι για δοκιμή... άλλωστε είναι πολύ φτηνοί. Χαμένος δε θα πάει πάντως... ;)

 

Εσύ τον έχεις δοκιμάσει;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν έχω κάτι ανάλογο για να τον βιδώσω! Μου έχουν στείλει κλιπάκια κάτι τύποι από αμέρικα που τον βάλαν σε επι και είχαν ενθουσιαστεί όμως. Και εμένα μου άρεσαν πολύ. Αν τα βρώ κάποτε, θα σου στείλω.

 

Είμαι και γω σε φάση να πάρω ένα, να βρίσκεται. Και βλέπουμε.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου