Προς το περιεχόμενο

Φίλοι μπασσίστες τα φώτα σας please!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το θέμα έχει ως εξής.

 

Είμαι ένας πτωχός, πλην τίμιος κιθαρίστας και θέλω να πάρω ένα μπάσσο, αποκλειστικά και μόνο για ηχογραφήσεις. Και, όχι, ΔΕΝ μου αρέσει να γράφω μπάσσο με MIDI, για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Επειδή πάντοτε το μπάτζετ (sic!) είναι περιορισμένο, τα διαθέσιμα Ευρά δεν είναι πολλά. Για να μην τα πολυλογώ, σκέφτομαι γι'αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_hbb4000_ebass_prodinfo.html?sn=974bd9efd4d9db07a5c61917408848fb

 

Είναι περίπου στο άνω άκρο αυτών που διαθέτω, από άποψης χρημάτων. Επίσης επειδή τυχαίνει να έχω μια αντίστοιχη "φτηνοκιθάρα" αυτής της μάρκας, από την οποία όμως τυγχάνω λίαν ευχαριστημένος, δεν έχω λόγο να μην "εμπιστεύομαι" τη μάρκα.

 

Τώρα, για την ηχογράφηση, σκεφτόμουν να αγοράσω ένα προενισχυτή, πιθανώς με εφφέ. Απ'αυτά που είδα (στην οικονομική κατηγορία τιμής πάντοτε), κατέληξα μάλλον είτε σ'αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-172197.html?sn=974bd9efd4d9db07a5c61917408848fb

 

Είτε σε κάτι με διαφορετική φιλοσοφία, όπως αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_behringer_bass_vamp_lx1b_prodinfo.html?sn=974bd9efd4d9db07a5c61917408848fb

 

 

Δεν ξέρω αν το πρώτο έχει έξοδο ακουστικών, κάτι βασικό, από τη στιγμή που ΔΕΝ θα έχω ενισχυτή μπάσσου.

 

Έτσι έχει λοιπόν το θέμα, η γνώμη σας μετράει!

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To vamp ειναι παρα πολυ καλο σε αυτα τα χρηματα και συναγωνιζεται με πολυ ακριβοτερεις οπως το Pod. Τορα σχετικα με το μπασο κατηεαυτο θα προτινα να πας για ενα απο τα φθηνοτερα τυπου precision μονο και μονο για την απλοτητα του ηχου αφου θα χρησιμοποιεις modeling

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ένα μπασο για all-round ηχογραφήσεις πάρε αυτό http://www.thomann.de/thoiw2_ibanez_agb140tbr_artcore_ebass_prodinfo.html?sn=974bd9efd4d9db07a5c61917408848fb.

Είναι τελίως αθόρηβο και για 400 ευρώ από ήχο σκίζει. To v-amp μπορει να είναι καλούτσικο για κιθάρα αλλά για μπάσο δεν λέει μία. Ειδικά για ηχογραφήσεις, ο ήχος του είναι πολύ ψεύτικος και δεν έχει ένταση στα περισσότερα paterns του με αποτέλεσμα να μπουκώνει μόλις πάς να προσθέσεις εσύ. Εγώ θα σου πρότεινα το παραπάνω μπάσο κατευθίαν καρφί στο pc, αν έχεις instrument in στην κάρτα σου, ή αν όχι πάρε και ένα d.i. Θα έχεις μια "απλή" μπασσογραμή και από εκεί και πέρα θα μπορείς να την επεξεργαστείς ανάλογα με τις ανάγκες του τραγουδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ottomo σ'ευχαριστώ για την απάντηση. :D

 

Το behringer είναι πράγματι εντυπωσιακό σε προδιαγραφές (μέχρι και footswitch έχει!), αν είναι καλό και στον ήχο όπως λες τότε έκλεισε! 8)

 

Τώρα, για το μπάσσο, να σου πω την αλήθεια, ένας λόγος που βλέπω αυτό, είναι τα ενεργά ηλεκτρονικά και ο χαμηλότερος θόρυβος που (πιθανώς) θα έχουν. Δεν θέλω, σ'αυτή τη φάση, να πάρω ένα μπάσσο στο οποίο θα τρέξω να αλλάξω μαγνήτες αμέσως. :?

 

Επίσης, στα μπάσσα περισσότερο από τις κιθάρες, νομίζω ότι υπάρχουν πλεονεκτήματα σε set neck & neck-through κατασκευές, ή κάνω λάθος; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ένα μπασο για all-round ηχογραφήσεις πάρε αυτό http://www.thomann.de/thoiw2_ibanez_agb140tbr_artcore_ebass_prodinfo.html?sn=974bd9efd4d9db07a5c61917408848fb.

Είναι τελίως αθόρηβο και για 400 ευρώ από ήχο σκίζει. To v-amp μπορει να είναι καλούτσικο για κιθάρα αλλά για μπάσο δεν λέει μία. Ειδικά για ηχογραφήσεις' date=' ο ήχος του είναι πολύ ψεύτικος και δεν έχει ένταση στα περισσότερα paterns του με αποτέλεσμα να μπουκώνει μόλις πάς να προσθέσεις εσύ. Εγώ θα σου πρότεινα το παραπάνω μπάσο κατευθίαν καρφί στο pc, αν έχεις instrument in στην κάρτα σου, ή αν όχι πάρε και ένα d.i. Θα έχεις μια "απλή" μπασσογραμή και από εκεί και πέρα θα μπορείς να την επεξεργαστείς ανάλογα με τις ανάγκες του τραγουδιού.[/quote']

 

Φίλε fleamail, για ποιο λόγο προτείνεις ένα "ημι-ακουστικό" μπάσσο? Θεωρείς ότι είναι πιο "ευέλικτο" ας πούμε? Υπόψιν παιδιά, από μπάσσα είμαι σκράπας, άμα πω και καμμιά λαλακία συγχωρέστε με. :oops:

 

Έχω ένα προενισχυτάκι λαμπάτο, δεν ξέρω αν αρκεί, γι'αυτό σκεφτόμουν το Hartke. Σωστά, μια απλή μπασσογραμμή θα περνάω, να μη σου πω ότι τις περισσότερες φορές θα τη λουπάρω και θα κάνω μικροδιορθώσεις εδώ και εκεί, δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να γράψω ολόκληρο track μπάσσου "με τη μία".

 

Ερώτηση: το μπάσσο που κοίταζα, εκτός από τη μάρκα, που μπορεί να είναι "άγνωστη ποσότητα" για ποιο λόγο δεν σας αρέσει. Δεν επιμένω, απλώς θέλω να ξέρω τι να προσέξω, κλπ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω το συγκεκριμένο μπάσσο γιατί το αγόρασα πρόσφατα και πλεόν χρησημοποιώ μόνο αυτό για ηχογραφήσεις στο pc. Είναι τελείως αθόρηβο, έχει πάρα πολύ καλό εργοστασιακό μαγνήτη και ο ήχος του ξεφεύγει από τα κοινά. Είναι αυτό ακριβώς που λες, "ευέλικτο". Τι προενισχυτή έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω το συγκεκριμένο μπάσσο γιατί το αγόρασα πρόσφατα και πλεόν χρησημοποιώ μόνο αυτό για ηχογραφήσεις στο pc. Είναι τελείως αθόρηβο' date=' έχει πάρα πολύ καλό εργοστασιακό μαγνήτη και ο ήχος του ξεφεύγει από τα κοινά. Είναι αυτό ακριβώς που λες, "ευέλικτο". Τι προενισχυτή έχεις?[/quote']

 

Έχω ένα Presonus Tubepre.

 

Για φωνή και κιθάρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, για μπάσσο δεν έχω ιδέα τι θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φαίνεται γι αυτή την δουλειά. Πάντως από πρώτο χέρι σου λέω μακριά απο το bass v-amp. Αν ηχογραφήσεις μια μπασογραμμή καθαρά μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν έχεις το Presonus Tubepre δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις προενισχυτή μπάσου.

Είναι και D.I. που λειτουργεί θαυμάσια σε ηχογραφήσεις μπάσου, και συγκρίνεται με άλλα που κοστίζουν 3-4 φορές περισσότερα.

Ο ήχος του μπάσου πέρα από λίγο compression και EQ συνήθως δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Ουσιαστικά λοιπόν αν το μπάσο που θα πάρεις έχει αξιοπρεπή ήχο (δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από την επιλογή σου), το Presonus είναι ότι χρειάζεσαι. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι οι μαγνήτες σίγουρα δεν θά'ναι οι καλύτεροι. Τα ξύλα του όμως αν είναι όπως λένε, είναι θαυμάσια.
Εγώ πάντως κιθάρα / μπάσο που να μην δοκιμάσω στο χέρι δεν θα αγόραζα, και ιδιαίτερα όταν πλεον φτάνουμε σε τιμές που μπορεί κανείς να βρεί πολύ καλά όργανα ακόμα και εδώ.&

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το λεσ αυτο fleamail?εισαι κι εσυ κατα της behringer σχολης?εχω και το vamp2pro kai to bass pod pro και σε πληροφορω οτι αν τα ακουσεις σε μια ηχογραφηση δεν θα καταλαβεις σημαντικες διαφορες. Ακομα και αν μπορουσες μιλαμε για 3 φορες πανω στην τιμη...αν εισαι τοσο ψειρας με το ηχο σου γιατι δεν πας να παρεις 24 neve pres και καμια ssl καθως και ενα vintage ampeg για να εχεις μπασο απο τον παραδεισο?τα παντα ειναι θεμα budget. o ανθρωπος εχει 300 ευρω για μπασο και pre δεν τιθεται θεμα ποιοτητας. οποιο συνδυασμο και να διαλεξεις δεν μπορεις με αυτα τα λεφτα να κανεις worldclass ηχογραφηση μπασου εκτος αν εχεις κατι πολυ συνγεκριμενο στο μυαλο σου και αλλα μηχανηματα....και στην τελικη το καλυτερο ειναι να πας να τα ακουσεις πρωτα και θα δεις τι εννοω

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου