Προς το περιεχόμενο

Φίλοι μπασσίστες τα φώτα σας please!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι κατά τις behringer σχολής αλλά το είχα το bass v-amp και κατέληξα να γράφω κατευθίαν καρφί το μπάσο γιατί οι ήχοι του v-amp απλά δεν μου άρεσαν. Όπως επίσης δεν μου άρεσε ποτέ και το bass pod. Για αυτά που θέλω εγώ, έχω ήχο από τον παράδεισο και δεν τον βρήκα ούτε με vintage ampeg αλλά ούτε με το v-amp. Η απάντηση σου είναι πολύ επιθετική και μιλάς σαν να ξέρεις τον εξοπλισμό και τις απαιτήσεις μου απέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ισως περασε ως επιθετικη και συγνωμη γιαυτο αλλα οπως καταλαβαινεις τωρα που το εκανες πιο ξεκαθαρο και αφου οι απαιτησεις σου ειναι πολυ πολυ συγεκριμενες οπως ειπα και στο προηγουμενο μου ποστ τοτε δεν νομιζεις οτι το να συνιστας σε καποιον να "μεινει μακρια"απο ενα συγεκριμενο προιον εφοσον κι εσυ δεν ξερεις τισ απαιτησεις του?Σορρυ δεν εχω σκοπο να σου την πω αλλα εχω βαρεθει λιγο αυτη την ελληνικη τακτικη του "αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο" γιατι δεν ισχυει. το καθε πραγμα ειναι καλο για τα λεφτα του τον χρονο που βγαινει και για αυτους που απευθυνεται. και αν μπορεις με 1000 ευρω να εχεις ολοκληρο behringer studio ακι να γραφεις τα ντεμακια σου ειναι τελειο. αν δεν χρειαζεσαι καν DI για να γραψεις μπασο και εισαι πεποισμενος οτι δουλεψες με τα μηχανηματα σου αρκετα (ειπες οτι τα ειχες ετσι?)τοτε ακομα καλυτερα...ενα εξοδο λιγοτερο.btw ειμαι σιγουρος οτι καπου εκει εξω θα υπαρχει ενας ενισχυτης η ενας ηχοληπτης που μπορει να βελτιωσει για σένα αυτο που εσυ τωρα θεωρεις τέλειο η μηπως οχι?φιλικα παντα ετσι...

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έχω καταλάβει τις απαιτήσεις του και στην τελική του λέω να μην αγοράσει τίποτα. Ας κρατήσει τα λεφτά που θα έδινε για το v-amp και να πάρει ένα καλήτερο μπάσο. Και αφού επιβαβαίωσε και ο yameth ότι θα κάνει την δουλειά του με το tubepre δεν χρειάζεται να προβεί σε άλλη αγορά. Για μένα ο καλύτερος τρόπος να ηχογραφώ το μπάσο μου είναι ένα κανάλι από το di του ενισχυτή μου και ένα κανάλι μικρόφωνο στην καμπίνα. Αλλά δυστυχός αυτό δεν μπορώ να το κάνω στο σπίτι μου γιατί θα σηκωθεί η οικοδομή στο πόδι και θα με πάρουν με τις κλοτσιές. Γι αυτό λοιπόν επειδή έψαχνα κάτι για ηχογράφηση στο σπίτι έχω περάσει και από το v-amp και από το pod και δεν μου άρεσαν, ούτε κάν η σχέση τιμή απόδοση δεν μου άρεσε. Γι αυτό ηχογραφώ με το bass d.i. της tech21 καρφί στην κάρτα. Αλλά δεν πρότεινα το tech στον dienekes για τον λόγο ότι θέλει μια απλή λύση και φθηνή για να ηχογραφεί μπάσο. Αφού έχει ένα πολύ καλό προενισχυτή γιατί να αγοράσει το v-amp? για τα ψευτο εφφέ του? Μπορεί να κατεβάσει από το internet πολύ καλήτερα free εφφέ και να τα προσθέσει αφού θα έχει γράψει μια καθαρή μπασογραμμή.

 

Υ.Γ. Και πίστεψε με, και τον ηχολήπτη τον έχω βρεί και τον ενισχυτή.... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντος αγορασα πριν λιγο καιρο ενα μπασο harley benton 98 euro απο thomann και ειναι μια χαρα μπασακι για τα λεφτα του..

αν σε ενδιαφερει η γνωμη μου παρτο μην το σκεφτεσε..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

white noiz ποιο ακιρβώς? Πολύ ακούγονται αυτά τα benton αλλά δεν μπορώ να βρώ πουθενά να παίξω γμτ. Μία "φίλη" μου (12 χρονών) θέλει να ξεκινήσει μπασο και ψάχων κάτι φθηνό αλλά και με λεπτή ταστιέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_mb222t_prodinfo.html?sn=28cd66a76e0739cbfe15ccf171145b52

αυτο πηρα φιλε,μου φαινετε μια χαρα και τα ιδια σχολια εκανε και φιλος μου μπασιστας..

απλα θελει ενα σεταρισμα (λογικο αφου ειναι καινουργιο)..

το πηρα γιατι θελω να γραφω με φυσικο μπασο τα κομματια μου και οχι midi χωρις να εχω τις ιδιαιτερες απαιτησεις.

χρειαζομαι ομως επιγοντος εναν προενισχυτη..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θέμα ήρθε στα Harley-Benton, έχει κανένας άλλος γνώμη για αυτά ; (του White Noise λήφθηκε υπ'όψιν). Ποιά είναι η ποιότητά τους σε σχέση με ένα Squire για παράδειγμα; Μου φαίνεται ότι απλά είναι τα "φθηνά" του Thomman, όπως π.χ. τα Stratos, Starfire κλπ. σε διάφορα μαγαζιά.

 

Τώρα για το μπάσο dienekes, αφού όντως απ'ότι φαίνεται δε θα πάρεις προενίσχυση/DI δεν τα σκας λίγο πιο χοντρά να πάρεις κάτι που θα έχει περισσότερη αξία και ίσως κάποια στιγμή το αναβαθμίσεις και το "παντρευτείς" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια τι δε σας αρεσει ο ηχος στα μπασα που γραφονται με midi ? ( ok οταν προκειται για καποιες τεχνικες παιξιματος πχ slide κλπ -μολονοτι και αυτα μπορεις να τα κανεις τέλεια- )

Ειμαι περιεργος να μαθω τι δε σας αρεσει γιατι πιστευω οτι το κατεξοχην οργανο που <<ψοφαει>> για midi ειναι το μπασο.

Αν κατι σου στερει το midi , ειναι η εμπνευση , γιατι μαλλον δεν ειναι ευκολο να παιζεις μπασο στο κλαβιε αυτοσχεδιαζοντας πανω στην τελευταια σου συνθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fleamail & ottomo

 

Παιδιά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να λογομαχείτε, ειδικά για πράγματα που αφορούν προσωπικές προτιμήσεις και επιλογές. Fleamail, και την κιθάρα έχω καταλήξει να τη γράφω dry, εκτός από τα κλασσικά κιθαριστικά εφφέ βέβαια (gain, tremolo, reverb). Όλα τα modulation εφφέ τα προσθέτω μετά.

 

Σχετικά με το tubepre, όπως λέει και ο yameth είναι πολύ αξιόλογο και για γενική χρήση "σπιτιού" είναι θαυμάσιο. ¶σε που λόγω μικρού όγκου μπορείς να το πάρεις μαζί και σε κάποιο live ας πούμε. Το πιο εντυπωσιακό ήταν όταν ηχογράφησα κάποια στιγμή γυναικεία φωνητικά, όσοι το άκουσαν έμειναν έτσι 8O, εκεί βέβαια μπορεί να έπαιξε ρόλο και το μικρόφωνο (ένα Milab πυκνωτικό το οποίο ξεκίνησε την καρριέρα του στα Tambourine Studios :D ).

 

Yameth τα ξύλα φαίνονται όντως μια χαρά, αλλά και στην Harley κιθάρα που έχω μια χαρά ήταν και μετά την "περιποίηση" του "συνήθους υπόπτου" :wink: το όργανο έχει γίνει άλλη μορφή ζωής. Με την πρώτη ευκαιρία, στο γνωστό μέρος, για να την ακούσεις! Έχεις απόλυτο δίκιο για το να μην πάρεις ένα όργανο που δεν έχεις δοκιμάσει, όσα μπάσσα όμως μέχρι ¤300 που δοκίμασα στην ελληνική αγορά, δεν μου άρεσαν... :?

 

@opengrave, δες τη γνώμη μου παραπάνω για τις κιθάρες της Harley, αν ψάξεις υπάρχει και ένα θέμα όπου έχω περισσότερες λεπτομέρειες και (μόλις βρω χρόνο, δηλαδή μάλλον την άλλη δεκαετία) θα ανεβάσω και ένα εμπεριστατωμένο τεστ. :wink:

 

Ωραία, λοιπόν καταλήξαμε, όχι DI, το Presonus μου φτάνει, αν και κανείς σας δεν μου είπε πως θα ακούω το μπάσσο όταν δεν κάνω ηχογράφηση! Ένα ενισχυτάκι τσέπης ίσως??? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία' date=' λοιπόν καταλήξαμε, όχι DI, το Presonus μου φτάνει, αν και κανείς σας δεν μου είπε πως θα ακούω το μπάσσο όταν δεν κάνω ηχογράφηση! Ένα ενισχυτάκι τσέπης ίσως??? :?[/quote']

 

Εντάξει, το ξέρω ότι δεν είναι η καλύτερη λύση....

Το ξέρω ότι αμέσως θα ξεσηκωθείτε...

 

Μπορείς όμως απλά να το ακούς από την mic-in οποιουδήποτε ενισχυτή με οποιαδήποτε ηχεία. Αφού ούτως ή άλλως έχεις και το κατάλληλο εργαλείο για να μην το βάλεις καρφί μέσα.

 

Επίσης μπορείς να το βάλεις στον ενισχυτή της κιθάρας σου, αφού πρώτα περάσει από ένα μικρό limiter. Δεν παθαίνει τίποτα ο ενισχυτής λογικά θα έχεις και λίγο -πολύ ελσφρύ- distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου