Προς το περιεχόμενο

Ό,τι πάρεις 3€. Νέο "κόλπο" & η γενια του Πολυτεχνιου!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλία το είχαμε ξανα αναφέρει το θέμα λίγο καιρό πριν

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162617.10

 

Και όπως έγραψα και σ εκείνο το thread αυτή η χρέωση αναγράφεται και στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ ως:

 

"Τελος παρουσίασης στο τελωνείο για κάθε δέμα καταγωγής χωρών εκτός Ε.Ε. που δε συνοδεύεται από διασάφηση: 3 ευρώ"

 

http://www.elta.gr/int_packages.pdf

 

Όντως, στην απόδειξη που μου έκοψε, αυτό γράφει: "Τέλη παρουσίασης":

 

elta.jpg

>:( >:( >:( >:(

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το είχαμε ξανασυζητήσει, και εμένα σε ένα δέμα που χρειάστηκε να πάω στο ταχυδρομείο να το παραλλάβω, αξίας 50 ευρώ μου έκαναν τα ίδια. Ήταν όμως ένα μακρόστενο κουτί. Προχθές μου ήρθε κατευθείαν στο γραφείο (από το ίδιο ταχυδρομείο) ένα κουτάκι με Fishman Bridge kai powerchip αξίας 280 δολλαρίων και δεν πλήρωσα τίποτα...άντε βγάλε άκρη!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαμε ξανασυζητήσει, και εμένα σε ένα δέμα που χρειάστηκε να πάω στο ταχυδρομείο να το παραλλάβω, αξίας 50 ευρώ μου έκαναν τα ίδια. Ήταν όμως ένα μακρόστενο κουτί. Προχθές μου ήρθε κατευθείαν στο γραφείο (από το ίδιο ταχυδρομείο) ένα κουτάκι με Fishman Bridge kai powerchip αξίας 280 δολλαρίων και δεν πλήρωσα τίποτα...άντε βγάλε άκρη!

 

Εδώ άλλοι υπάλληλοι δίνουν δέματα χωρίς να παίρνουν τις αντικαταβολές ή τους δασμούς και μετά ψάχνονται, στα 3 ευρώ κολλάς? ;D

 

Ζητάς τώρα σε έναν τόσο τεράστιο οργανισμό όπως τα ΕΛΤΑ να ενημερωθούν όλοι για μια τόση μικρή αλλαγή και να το θυμούνται κι από πάνω?? ;D Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 3-4 χρόνια ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικά ακόμη περιμένω απάντηση στο μήνυμά μου ;) (άλλωστε δεν είναι 2010), αλλά μου φαίνεται ότι αν παίξεις τον τρελλό τα γλιτώνεις τελικά!

 

Όταν ακούς ότι ο "γείτονας" (ο παραπάνω poster) ΔΕΝ πλήρωσε, δεν είναι και δύσκολο να ξεκινήσεις το μπινελίκη και να βγεις και νικητής! Άσε που 3 ευρώ είναι ένα πακέτο τσιγάρα (δεν καπνίζω), ή 1/2 ποτού (δεν πίνω), ή γάλα για τα παιδιά μου, ψωμί για την οικογένεια, κλπ... (μπου χου χου)...

 

Και λοιπόν το ερώτημα της ημέρας:

 

Είναι ΛΑΘΟΣ των ΕΛΤΑ να χρεώνουν 3 ευρώ για την διασαφήνηση απο δέματα εξωτερικού; Είναι το ότι "μας κλέβουν τα καθίκια"; ή έιναι το "τόσο καιρό τσάμπα το κάνανε ενώ παντού το πληρώνουμε...";.

 

Στην Αγγλία πάντως το Royal Mail, δεν παίρνει 3 GBP για τα customs... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στην Αγγλία πάντως το Royal Mail, δεν παίρνει 3 GBP για τα customs... ;)

 

Ωπα, κάτσε, κάτσε...

Ξεκίνησεις να κάνεις συγκρίσεις...σταμάτα πριν τρελαθείς ή πάθεις κατάθλιψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πρόσφατα παρέλαβα δέμα μέσω  USPS EMS και δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον.

Αλλα ήρθε απο ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ που νομιζω ειναι άλλη υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ήρθε απο ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ που νομιζω ειναι άλλη υπηρεσία.

 

ακριβως ;)

 

μη μπερδευουμε τα πραγματα,αλλο τα ΕΛΤΑ (δημοσιο με μονιμοτητα) αλλο οι ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ("ιδιωτικο" χωρις μονιμοτητα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρε κακόβουλοι! Μου ήρθε απάντηση!  :o (σοβαρά μιλάω)

 

Κύριε,

 

Σε απάντηση του από 07.11.2008 ηλεκτρονικού σας μηνύματος, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι, σύμφωνα με τη νέα Βασική Εγκύκλιο της Υπηρεσίας μας από 07-07-2008 προστέθηκε το νέο τέλος «Παρουσίασης στο τελωνείο» με το ποσό των 3 € . Αφορά αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου με τη σφραγίδα «Απλουστευμένη διαδικασία» και για δέματα εξωτερικού χωρών εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης που δε συνοδεύονται από διασάφηση.

 

 

 

 

 

ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΞΟΦΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΛ.ΤΑ.

 

Λοιπόν, εγώ καλά κάνω και πιστεύω ότι υπάρχουν και τρελλοί στα ΕΛΤΑ που απαντάνε την ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ (άκουσον άκουσον) τα μηνύματα!

 

ΡΕ ΑΜΑΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω απο Δευτερα δυο δεματα μεσω USPS (απο διαφορετικους αποστολεις) αξιας ανω των 100 ευρω εκαστο..Υπαρχουν οι παρακατω πιθανοτητες:

 

α)Να πληρωσω 3 ευρω και στις 2 περιπτωσεις

β)Να πληρωσω 3 ευρω μονο για την μια

γ)Να μην πληρωσω για κανενα τα 3 ευρω

δ)ΝΑ μου κοψουν τον κωλο στο τελωνειο και να παρακαλαω να πληρωσω μονο τα 3 ευρω και οχι παραπανω...

 

Τι λετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου