Προς το περιεχόμενο

Ό,τι πάρεις 3€. Νέο "κόλπο" & η γενια του Πολυτεχνιου!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@vartanis

 

Βαρτάνη, δεν είμαστε εκτός θέματος. Τα 3 ευρώ τα πλήρωσε ο άνθρωπος σε μία υπηρεσία του Δημοσίου και δεν ξέρει το γιατί. Αυτό απαντά στην ερώτησή σου για το που είμαστε, αν και όχι στο "πως βρεθήκαμε".

 

@animae

 

Γράφεις λες την δική σου άποψη. Όμως δεν μπορείς να έχεις δική σου άποψη ακόμη διότι

 

έχω ζήσει μέχρι στιγμής λίγα χρόνια, ώστε να μπορώ να πω ότι εκτελώ το κοινωνικό μου χρέος

 

Όταν θα έχεις ζήσει αρκετά χρόνια, προσπαθώντας να κάνεις το κοινωνικό σου χρέος, θα αποκτήσεις (αυτόματα, μη φανταστείς ότι εμείς το προσπαθήσαμε) συναίσθηση των μηχανισμών που σε εμποδίζουν να είσαι σωστός και θα θέλουν να σε κάνουν σαν τα μούτρα τους. Τότε θα έχεις δική σου άποψη όντως, αλλά τότε θα υπάρχει κάποιος άλλος animae ο οποίος θα βάζει και εσένα στο σύνολο εκείνων που έχουν κάνει τη ζημιά.

 

Τι μπορείς να κάνεις λοιπόν; Δική σου άποψη πλήρη δεν μπορείς να έχεις (για το λόγο που μόλις σου είπα), την άποψη των πολιτικάντιδων λες ότι δεν τη θες.. τότε κάνε αυτό που σου είπα: δες την άποψη που έχει ΟΛΗ Η ΣΥΜΠΑΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ για τη χώρα που ζούμε και κάνε την δική σου, διότι έτσι θα κερδίσεις μερικές δεκαετίες που ΙΣΩΣ κάνουν κάποια διαφορά.

 

Οι εκφωνητές των δελτίων ειδήσεων και οι πολιτικάντηδες εργοδότες τους ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ, γι' αυτό σου έχουν τη Μακρή (π.χ.) να λέει τη γνώμη  της για την οικονομία, ΕΝΩ την ίδια μέρα και ώρα μπορεί να την έχει πει ο Πούτιν ή ο Ομπάμα ή κάποιος Βέλγος καθηγητής πανεπιστημίου.

 

"Ζητείστε και θα σας δοθεί" έλεγε ο Ιησούς - είχε δίκηο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Γράφεις λες την δική σου άποψη. Όμως δεν μπορείς να έχεις δική σου άποψη ακόμη διότι

 

Παράθεση από: animae στις 00:21 - 08/11/08

έχω ζήσει μέχρι στιγμής λίγα χρόνια, ώστε να μπορώ να πω ότι εκτελώ το κοινωνικό μου χρέος

 

Δική σου άποψη πλήρη δεν μπορείς να έχεις (για το λόγο που μόλις σου είπα), την άποψη των πολιτικάντιδων λες ότι δεν τη θες.. τότε κάνε αυτό που σου είπα: ...

 

"Ζητείστε και θα σας δοθεί" έλεγε ο Ιησούς - είχε δίκηο.

 

 

 

άντε το είδαμε και αυτό σε ένα θέμα για τρια ευρώ στο τελωνείο.

Ο "συνονόματος" κάτι έλεγε και για Μακάριους τους πτωχούς τω...

 

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει συζητηθει δις το συγεκριμενο θεμα με το "χαρατσι" των 3€. Πριν λοιπον το χαρακτηρισουμε κολπο, πριν μιλησουμε απαξιωτικα για δημοσιους υπαλληλους, η καταρραστουμε γενιες του πολυτεχνειου και δεν ξερω τι αλλο, αν θελουμε να ειμαστε 100% σωστοι (και "Ευρωπαιοι") θα επρεπε προηγουμενως να διαπιστωσουμε (ρωτωντας στο γκισε, μιλωντας με τον Δ/ντη των ελτα, ψαχνοντας στο Εθνικο Τυπογραφειο κ.λ.π) αν η εισπραξη των 3€ προβλεπεται απο καποιο Νομο η εν πασει περιπτωσει απο καποιο εγγραφο των ΕΛΤΑ. Δεν μιλαω για το ηθικο (ειναι και της μοδας τελευταια) του θεματος (αν ειναι σωστο , αν ειναι φοροεισπρακτικο μετρο κ.λ.π) αλλα για αν ειναι ΝΟΜΙΜΟ, αν υπαρχει δηλαδη επισημο εγγραφο του κρατους που να το προβλεπει, ή αν τελικα όντως προκειται για πρωτοβουλια της Σουλας και του Τακη. Σε αυτη την περιπτωση, αν δηλαδη ειναι νομιμο, δεν βλεπω απολυτως κανενα λογο διαμαρτυριας, η εστω η οποια διαμαρτυρια θα επρεπε να αφορα στο οτι δεν εφαρμοζεται καθολικα η εν λογω χρεωση. Μεχρι στιγμης εγω σε προχειρη ερευνα που εκανα δεν βρηκα παντως κατι που να τη δικαιολογει. Στο φορουμ υπαρχει μελος που εργαζεται στα ελτα και ισως ξερει πεντε πραγματα παραπανω.

 

 

Και μια σκεψη εκ του πονηρου.....οσοι διαμαρτυρονται για το χαρατσι των 3€, δεν τους βλεπω να διαμαρτυρονται επειδη ΔΕΝ πληρωσαν αντ'αυτου φορο εισαγωγης οπως ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Animae, μπορώ να γράψω πολλά, αλλά θα γράψω λίγα. Εγώ μεγάλωσα σε έναν κόσμο όπου δεν υπήρχε ίντερνετ, ούτε πολλά καλά βιβλία. Για εσένα και για τη γενιά σου όμως δεν υπάρχει καμία δικαιολογία: αν θέλετε να μάθετε την αλήθεια για τη χώρα στην οποία ζείτε, μπορείτε να την βρείτε παντού. Υπάρχουν μελέτες, στατιστικές, συγκριτικές αποτιμήσεις για το κάθε τι. Αν θέλετε την αλήθεια, θα την βρείτε.

 

Αν θέλετε να βαφτίζετε ως "αλήθεια" αυτά που λέει ο κάθε έλληνας πολιτικάντης, τότε να με συμπαθάς αλλά δεν φταίω εγώ ούτε κανενός η γενιά - φταίς αποκλειστικά εσύ.

 

+oo και επιπλέον:

 

"Να γίνεις η αλλαγή που θες να δεις." - Μαχάτμα Γκάντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα & συμφωνω για τις γενιες που λες (τις γενιες του ψευτο-πολυτεχνειου δηλ.) αλλα εμεις ΔΕΝ ειμαστε απο τις γενιες του....50-60 (ειμαστε...γεροι αλλα οχι και τοσο γεροι... ;D) σε λιγο θα μου πεις οτι ειμαι και προσωπικα υπευθυνος για την Μικρασιατικη καταστροφη (αν βεβαια γνωριζεις ΤΙ ειναι η Μικρασιατικη καταστροφη... ;D)

 

Ωραία, να πω ότι συγκεκριμένα εννοω, τις γενιές που είναι από τα δεύτερα -άντα +μια δεκαετία. Οι σημερινοί σαραντοπενηντάρηδες. Αυτοί που έμπαιναν στην πολιτική και κοινωνική (με την ευρύτερη έννοια) από τα μέσα της δεκαετίας του 70(άντε αρχές 80) μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 90(ισως και μέχρι τα τέλη). Οι επιλογές που είχαν γίνει τότε, τώρα έχουν αρχίσει και δείχνουν τις συνέπειες τους. Προσοχή: δεν μιλάω για κόμματα, μιλάω για επιλογές.

 

Δεν μου φαίνεται ότι μπορεί να διαφωνήσει κάποιος σε αυτό το πράγμα. Όπως δεν μπορεί να διαφωνήσει και στο πόσο εύκολα έβρισκες μια δουλειά ή ξεκίναγες μια επιχείρηση. 2 πράγματα πολύ σημαντικά, τα οποία δεν ισχύουν σήμερα. Η κάθε μια απο τις 2 παραπάνω κατηγορίες είχε τα καλά της και τα κακά της (πχ οι δευτεροι έβαζαν περισσότερο ρίσκο από τους άλλους), αλλά σημασία έχει έν τέλει ότι ΕΒΡΙΣΚΑΝ.

 

Επίσης δεν έχω κατηγορήσει κάποιον προσωπικά, θα ήταν τουλάχιστον αφελές από μέρους μου να κατηγορώ ανθρωπους που δεν ξέρω. Αλλά δυστυχώς κάποιες γενιές είναι υπαίτιες μέσα στην άγνοια που είχαν εκείνη την εποχή για το ποιές μπορεί να είναι οι συνέπειες αργότερα.

 

Sf, δεν μου φαίνεται ότι είναι εύστοχη η σπόντα για το ποιός την έχει μεγαλύτερη σε γνώσεις ιστορίας ;)

Aυτό έχει σημασία σε αυτήν την κουβέντα? Η απαξίωση του άλλου για τον α ή β ξεκάρφωτο λόγο?

 

Vartati, αυτό που βλέπω είναι πως θα είμαστε από τις τελευταίες κακές γενιές. Δυστυχώς και ευτυχώς συγχρόνως. :)

 

 

εντιτ: Δηλαδή πρέπει να φτάσω τα 40-50-60 για να θεωρηθεί ότι έχω εμπειρίες και μπορώ να έχω ΑΠΟΨΗ για το τι γίνεται? Προσεχε, δεν το παίζω παντογνώστης, όπως και δεν το έχω παίξει παλαιότερα σε συζητήσεις που έχουμε κάνει. Αποψη λοιπόν μπορώ να έχω(και πιστεύω ότι έχω αρκετά ικανοποιητική άποψη για κάποια πράγματα), τώρα βέβαια αν κάποιον επηρεάζει η ηλίκία και μόνο του συνομιλητή του και όχι τα λεγόμενα του, ε τότε αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

+1 στον Φεντεριάρη.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Animae, δεν ξέρω από που αντλείς την πεποίθηση οτι θα είσαστε από τις τελευταίες κακές γενιές. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη για κάτι τέτοιο. Επίσης, το θέμα της μικρής ηλικίας (ως παράγοντα που περιορίζει τις ευκαιρίες που έχει κάποιος για να πράξει το κοινωνικό του μέρισμα) το έφερες εσύ στη συζήτηση - όχι εγώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Animae, δεν ξέρω από που αντλείς την πεποίθηση οτι θα είσαστε από τις τελευταίες κακές γενιές. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη για κάτι τέτοιο. Επίσης, το θέμα της μικρής ηλικίας (ως παράγοντα που περιορίζει τις ευκαιρίες που έχει κάποιος για να πράξει το κοινωνικό του μέρισμα) το έφερες εσύ στη συζήτηση - όχι εγώ.

Παιρνω βαθια ανασα γιατι παω για κατεβατο...

 

Ειναι προφανες eye, οτι εδω μιλαει η νεοτερη γενια που παρατηρησε τις παλιες γενιες, ειδε το προβλημα τους και κανει οτι μπορει. Γιαυτο καταναλωνει λιγοτερη κοκα-κολα σε αλουμινενια η πλαστικη συσκευασια απο τους προηγουμενους (οταν βρισκονταν στην ιδια ηλικια) , τρωει περισσοτερο χυμα γιαουρτι σακουλας αντι τα συσκευασμενα που αποτελουν ανουσια σπαταλη πορων, ντυνεται πιο λιτα και απεριτα με το παλιο παντελονι του αδερφου/μπαμπα απο οτι εκεινοι, δεν χρησιμοποιει τοσες ηλεκτρικες συσκευες και μπλιμπλονια (εχουν κουδουνι-καμπανα στην πορτα, κερια το βραδι, λατερνα, μαγειρευουν στην χοβολη), που στερειται στα 20 για να αποταμιευσει ωστε στα 30 που θα εχει 3-4 παιδια να μπορει να τα προικησει, που δουλευει απο τα 18 για να μην επιβαρυνει οικονομικα τους γερους γονεις, που φερνει στο σχολειο κολατσιο μια γευστικη φασολαδα αντι να αγοραζει λαδερες τυροπιτες απο τις καντινες, που βολευεται με χειροτερη κιθαρα απο αυτην που ειχε ο μπαμπας η ο παπους στα 20 του που ηταν φουλ-καταναλωτικος, που πεζοπορει περισσοτερο απο τον παπου, ανακυκλωνει τα περισσευματα του φαγητου του περισσοτερο απο την γιαγια που τα εδινε στις κοτες και στα γουρουνια, δεν χρησιμοποει μετρο, αεροπλανο, αυτοκινητο, πλοιο οσο οι παλιοι, ζεσταινεται με χρηση ξυλων απο τον κηπο του, εχει κοψει τα σινεμα και τις τηλεορασεις που οι παπουδες το ειχαν ξεσκισει, χρησιμοποει πριονι χειρος αντι σεγας που ειχε ο προπαπος, δεν εχει μπει ποτε σε πισινα με γλυκο νερο οπως οι προπαπουδες γιατι ειναι αλογιστη σπαταλη και  χαλαει λιγοτερο νερο απο οτι ο παπους οταν επλενε το 1930 το αυτοκινητο του, πινει δροσερο νερο απο την βρυση του χωριου του αντι μπουκαλιων των 50 λεπτων του περιπτερου, χρησιμοποει λιτα και απεριτα το κινητο και οχι οπως οι παλιοι που ολη μερα στελνανε SMS, καταναλωνει λιγοτερες σοκολατες, πιτσες, χαμπουργκερς απο τους παλιους, Σαββατοκυριακο βγαινει για ενα καλο πιατο ρεβυθια, μια ωραια ντοματα με ριγανη, ενα δροσερο ποτηρι γαλα, πιστη στα προτυπα της Μεσογειακης Διατροφης που οι προπαπουδες παρατησαν κλπ.

Μια γενια γεματη πειθαρχια και σεβασμο για τους μεγαλυτερους της, που σηκωνεται στα λεωφορεια να κατσει ο γερος, που μιλαει πληθυντικο ολη μερα, που δινει την σειρα της σε μεγαλυτερους στην ουρα για τα εισητηρια της Μαντονα, που περναει τις γριες στο δρομο, που ψωνιζει για τον ηλικιωμενο γειτονα γυρνωντας απο το σχολειο, που τον στελνει η θεια για τσιγαρα το απογευμα και με χαρα τρεχει να τα ψωνισει, που σεβεται τον δασκαλο, που γηροκομει τους παπουδες αντι να τους ξαποστελνει στα γηροκομια, που κλεινει την τηλεοραση οταν υπαρχει η σημανση ακαταλληλο, που παει εκλησσια καθημερινα, που δεν διπλοπαρκαρει οπως οι γεροι, μια γενια παρθενα μεχρι το γαμο οπως λεει η θρησκεια της, που δεν βριζει οπως καναν οι γιαγιαδες, που δεν χρησιμοποιει βια ουτε καν σε ηλεκτρονικα παιχνιδια, που παιζει αμεριμνα στις γειτονιες μακρια γαιδουρα και μπαμ ξεμπαμ αντι να λερωνει τους τοιχους του γειτονα με γκραφιτι οπως καναν το 1920 οι προγονοι.

 

Κανει οτι μπορει (σε αντιθεση με τους προηγουμενους, φυσικα. που δεν τους ενοιαζε τιποτα) και αρα δικαιως διαμαρτυρεται οτι της φταινε ολοι οι αλλοι για ολα.

 

Θελω να πω, να ειμαστε λιγο λογικοι ρε *παιδια* :)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο evris έχει απόλυτο δίκηο - αν θέλουμε να μιλάμε με γενιές, να τα χαρακτηριστικά της γενιάς σου αγαπητέ animae, αυτά είναι όντως.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris, αν δεν είχα τόση ηλικιακή διαφορά με τις κόρες σου...θα ήθελα να γίνω γαμπρός σου. ;D 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris, αν δεν είχα τόση ηλικιακή διαφορά με τις κόρες σου...θα ήθελα να γίνω γαμπρός σου. ;D 8)

 

Δεν ειναι και τοσο κακο να ειναι λιγο μεγαλυτερη η κοπελα απο τον αντρα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου