Προς το περιεχόμενο

Ό,τι πάρεις 3€. Νέο "κόλπο" & η γενια του Πολυτεχνιου!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο evris έχει απόλυτο δίκηο - αν θέλουμε να μιλάμε με γενιές, να τα χαρακτηριστικά της γενιάς σου αγαπητέ animae, αυτά είναι όντως.

 

Δεν πρόκειται να κάτσω να γράψω ένα φαντεζί κατεβατό. Λες και ο ίδιος ο εβρις το έχει κάνει αυτό. Η και που να το χει κάνει, έχει επηρεάσει όσο κόσμο θα μπορούσε περισσότερο. Από την άλλη μπορεί να τα χει κάνει και μπράβο του(ειλικρινά).

Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω που βγάλατε άλλο νόημα από αυτό που είπα.

Ξεκάθαρο είναι: πιστεύω ότι η γενιά μου είναι από τις τελευταίες ΚΑΚΕΣ γενιές. Είδατε να λέω πουθενά το αντίθετο? Και το αντίθετο να έλεγα όμως, το να κρίνεις μια γενιά η οποία τώρα βρίσκεται στα 20-25 της, ε τότε δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνετε για τις μεγαλύτερες. Εκτός αν είναι παράλογο να περιμένεις για να κρίνεις κάποιους-τι αποτελέσματα έχουν φέρει- να φτάσουν στα 30-50.

 

Εκτός αν εγώ είμαι ο πατέρας που έδωσε λεφτά στο παιδί του για να πάρει κινητό στα 10-12 του, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που δεν έμαθε στο παιδί του να κάνει ανακύκλωση, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που έμαθε στο παιδί το να μην τον ενδιαφέρει το τι κάνει ο διπλανός και ενδιαφέρεται μόνο για την πάρτη του, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που έμαθε το παιδί του να τρώει σκουπίδια, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που έδωσε στο παίδι του αυτοκίνητο από τα 18 για να πάει μέχρι το περίπτερο, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που όταν μάθει ότι ο/η δάσκαλος-α/καθηγητής-τρια "μάλωσε" το παιδί του, πάω στο σχολείο και με ύφος πλανητάρχη του/της λέω "μην ξαναμιλήσεις έτσι στο παιδί μου, γιατι ________", εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που......πολλά ακόμα.

 

Αλλά ξέχασα. Εγω ΔΕΝ είμαι πατέρας. Αναρωτιέμαι λοιπόν, από ποιόν πήρε αυτά τα ΑΠΑΙΣΙΑ ιδανικά η γενιά που περιγράφεις evris.

 

Τέλος την ηλικία δεν την ανέφερα ως κάποιο κριτήριο γνώσεων.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πρόκειται να κάτσω να γράψω ένα φαντεζί κατεβατό. Λες και ο ίδιος ο εβρις το έχει κάνει αυτό. Η και που να το χει κάνει, έχει επηρεάσει όσο κόσμο θα μπορούσε περισσότερο. Από την άλλη μπορεί να τα χει κάνει και μπράβο του(ειλικρινά). Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω που βγάλατε άλλο νόημα από αυτό που είπα. Ξεκάθαρο είναι: πιστεύω ότι η γενιά μου είναι από τις τελευταίες ΚΑΚΕΣ γενιές. Είδατε να λέω πουθενά το αντίθετο? Και το αντίθετο να έλεγα όμως, το να κρίνεις μια γενιά η οποία τώρα βρίσκεται στα 20-25 της, ε τότε δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνετε για τις μεγαλύτερες. Εκτός αν είναι παράλογο να περιμένεις για να κρίνεις κάποιους-τι αποτελέσματα έχουν φέρει- να φτάσουν στα 30-50. Εκτός αν εγώ είμαι ο πατέρας που έδωσε λεφτά στο παιδί του για να πάρει κινητό στα 10-12 του, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που δεν έμαθε στο παιδί του να κάνει ανακύκλωση, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που έμαθε στο παιδί το να μην τον ενδιαφέρει το τι κάνει ο διπλανός και ενδιαφέρεται μόνο για την πάρτη του, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που έμαθε το παιδί του να τρώει σκουπίδια, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που έδωσε στο παίδι του αυτοκίνητο από τα 18 για να πάει μέχρι το περίπτερο, εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που όταν μάθει ότι ο/η δάσκαλος-α/καθηγητής-τρια "μάλωσε" το παιδί του, πάω στο σχολείο και με ύφος πλανητάρχη του/της λέω "μην ξαναμιλήσεις έτσι στο παιδί μου, γιατι ________", εκτός αν είμαι εγώ ο πατέρας που......πολλά ακόμα. Αλλά ξέχασα. Εγω ΔΕΝ είμαι πατέρας. Αναρωτιέμαι λοιπόν, από ποιόν πήρε αυτά τα ΑΠΑΙΣΙΑ ιδανικά η γενιά που περιγράφεις evris. Τέλος την ηλικία δεν την ανέφερα ως κάποιο κριτήριο γνώσεων.

Μην ταζεις τοτε και μας δινεις ψευτικες ελπιδες  :P

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί σου φταίξανε τα βιντεοπαιχνίδια ωρέ evris και τα έθαψες μες στο κατεβατό σου; :'(

Ε μου βγηκε αυθορμητα και εμενα  :P

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris, ανήκοντας στην γενιά των 30, μπορώ να σου πω οτι και μόνο που δεν βλέπεις την βελτίωση στα παιδιά που είναι σήμερα 18 - 24 χρονών, και κάθεσαι και το ρίχνεις στην οικολογία τον καταναλωτισμό (που στην τελική είναι αυτό που φέρνει ευημερία και οικονομική άνθηση όταν μπορεί να υπάρχει, σε καλές οικονομικές περιόδους δηλαδή) και στη μόδα (λες και αυτό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα στην Ελλάδα του 2008) φαίνεται οτι έχεις συνηθίσει τόσο τη νοοτροπία που δέρνει ένα σημαντικό ποσοστό των σημερινών 50άρηδων, που δεν ασχολείσαι καθόλου με αυτή. Την αμορφωσιά (παροιμιώδης πραγματικά), την λαμογιά, την ανικανότητα για ειδικευμένη εργασία, τον ωχαδερφισμό και την κουτοπονηριά δεν την αναφέρεις πουθενά. Την ποιότητα των σημερινών νεοεισερχόμενων στην αγορά εργασίας την παραβλέπεις τελείως. Το ότι δεν ασχολούνται οι μισοί με το γλείψιμο τις αλλαξοκολιές και την εκδούλευση στον καθένα που έχει δημόσιο αξίωμα πάλι το αγνοείς.

 

Κύρια πράγματα για την ποιότητα ζωής σε μια χώρα είναι το μορφωτικό επίπεδο, η οικονομική ανάπτυξη, και η αξιοκρατία και μηδενική διαφθορά στο δημόσιο βίο. Κι εκεί η σημερινή γενιά των 50 έχει αποτύχει παταγωδώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο που δεν βλέπεις την βελτίωση στα παιδιά

...

η σημερινή γενιά των 50 έχει αποτύχει παταγωδώς.

 

Και στα δυο συμφωνω (μια που ανηκω στην ενδιαμεση γενια)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά ξέχασα. Εγω ΔΕΝ είμαι πατέρας. Αναρωτιέμαι λοιπόν, από ποιόν πήρε αυτά τα ΑΠΑΙΣΙΑ ιδανικά η γενιά που περιγράφεις evris.

 

 

Μα, Animae, "πατέρας" κάποιου ανθρώπου δεν είναι ο φυσικός του πατέρας απαραιτήτως, αλλά αυτός ή αυτοί που το ίδιο το πρόσωπο αναγνωρίζει σαν πατέρα. Δεν το ξέρεις αυτό; Ή μήπως φαντάστηκες ότι δεν θα το ήξερα εγώ;

 

Πατέρας της γενιάς σου είναι (συχνά-πυκνά) κάποιος που χωρίς να έχει τη φυσική ή νομική ευθύνη απέναντι σε ένα πρόσωπο (έναν φοιτητή π.χ.) επιχειρεί την ποδηγέτηση των ιδανικών του κάτω από κάποιο ιδεολογικό-πολιτικό σχήμα ή μία συγκεκριμένη κουλτούρα.

 

Οι περισσότεροι άνθρωποι που εγώ προσωπικά θα κατονόμαζα ως πνευματικούς πατέρες μου είναι συνομίληκοι και (η έκπληξη) μικρότεροί μου - όχι ο φυσικός μου πατέρας (αιωνία του η μνήμη).

 

Πες μου ότι δεν παραμυθιάζεσαι με την ιδέα ότι επειδή δε θα δώσεις εσύ στο παιδί σου κινητό από τα 12, είσαι βέβαιος ότι κάποιος άλλος δεν θα το κάνει (η γυναίκα σου, πρώτη και καλύτερη). Μέχρι τότε, κοίτα μήπως του δώσουν και τίποτε χειρότερο.

 

Έτσι είναι φίλε.

 

;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, Animae, "πατέρας" κάποιου ανθρώπου δεν είναι ο φυσικός του πατέρας απαραιτήτως, αλλά αυτός ή αυτοί που το ίδιο το πρόσωπο αναγνωρίζει σαν πατέρα. Δεν το ξέρεις αυτό; Ή μήπως φαντάστηκες ότι δεν θα το ήξερα εγώ;

 

Πατέρας της γενιάς σου είναι (συχνά-πυκνά) κάποιος που χωρίς να έχει τη φυσική ή νομική ευθύνη απέναντι σε ένα πρόσωπο (έναν φοιτητή π.χ.) επιχειρεί την ποδηγέτηση των ιδανικών του κάτω από κάποιο ιδεολογικό-πολιτικό σχήμα ή μία συγκεκριμένη κουλτούρα.

 

Οι περισσότεροι άνθρωποι που εγώ προσωπικά θα κατονόμαζα ως πνευματικούς πατέρες μου είναι συνομίληκοι και (η έκπληξη) μικρότεροί μου - όχι ο φυσικός μου πατέρας (αιωνία του η μνήμη).

 

Πες μου ότι δεν παραμυθιάζεσαι με την ιδέα ότι επειδή δε θα δώσεις εσύ στο παιδί σου κινητό από τα 12, είσαι βέβαιος ότι κάποιος άλλος δεν θα το κάνει (η γυναίκα σου, πρώτη και καλύτερη). Μέχρι τότε, κοίτα μήπως του δώσουν και τίποτε χειρότερο.

 

Έτσι είναι φίλε.

 

;)

 

 

 

Μα δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό. Προφανώς κοιτάς σε προσωπικό επίπεδο πρώτα το τι θα κάνεις και μετά γύρω σου. Είναι τα λογικά βήματα. Αλλά μέχρι στιγμής η πλειοψηφία μένει στο "εγω είμαι ενταξει με τα μπλα-μπλα", τα υπόλοιπα που πήγαν? Εκτός αν πάλι φταίω εγώ που έκλεισαν το ποτάμι που πέρναγε από την καλλιρόης και το έκαναν δρόμο. Οι λεγόμενοι πνευματικοί πατέρες που έκαναν αυτή την κίνηση είναι τώρα στα 70-80 τους. Να τους πω και μπράβο κιόλας?

 

Επίσης δεν είναι θέμα παραμυθιάσματος. Στην οικογενεια μου και στους γνωστούς μου, θα δρω όπως πιστεύω ότι είναι καλύτερα. Τι πάει να πει ότι αν κάνω κάτι, δεν θα το κάνει ο διπλανός μου? Θα πρέπει να με αποθαρρύνει?

 

Kαι τέλος, επειδή κάποιοι κολύμπησαν στα σκατά, πρέπει σώνει και καλά να το κάνουν και οι μεταγενέστεροι ή καλύτερα θα είναι να βρούμε έναν τρόπο ώστε να βρουν τα πράγματα κάπως καλύτερα?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκεί η σημερινή γενιά των 50 έχει αποτύχει παταγωδώς.

 

Μπήκα τυχαία...και ξαναβγαίνω.

Τσού ρε Λάκη Don_Pasquale και τσου και εσύ ρε evris...!!! Στις 22 γίνομαι 50  και δεν βλέπω που έχω αποτύχει (ίσως στην πρωτότυπη Custom που σχεδιάζω)...και όλα αυτά ξεκίνησαν από τα 3 ευρώ του Εlavd....να σου τα δώσω εγώ να λήξει το Θέμα. ¨Ελα αύριο στη έκθεση, στο περίπτερο του Noiz να στα δώσω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου