Προς το περιεχόμενο

Πολλά Watt σε ενισχυτή. Μύθοι και πραγματικότητες (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στα πολύ λιγότερα $$$...

Πάντως θα ήθελα να μου το στηρίξεις αυτό... Γιατί δε νομίζω πως ένας μικρός ενισχυτής κάνει μόνο για την κρεβατοκάμαρα, δεδομένου ότι κάθε live βγαίνει με μικρόφωνο μπροστά από το ηχείο...

 

Mια ερώτηση: βρίσκεσαι σε κάποια μπάντα και αν ναι, έχεις κάνει κάποιο λάιβ; Aν όχι, θα τα δεις τα πράγματα διαφορετικά όταν έρθει εκείνη η ώρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερώτηση: βρίσκεσαι σε κάποια μπάντα και αν ναι, έχεις κάνει κάποιο λάιβ; Aν όχι, θα τα δεις τα πράγματα διαφορετικά όταν έρθει εκείνη η ώρα...

 

Φίλε bloody μισό λεπτό, γιατί μπορεί και να μη δει τα πράγματα διαφορετικά...  ;)

 

Είναι πολύ σχετικά τα πράγματα και γνωρίζω δεκάδες παραδείγματα κιθαριστών που έχουν παίξει με μικροσκοπικούς ενισχυτές, αμέτρητα live. Ξέρω άνθρωπο που παίζει με ένα no-name ενισχυτάκι solid state (το έχει για μόνιτορ ουσιαστικά και βγάζει ήχο από μια μικρή πεταλιέρα) και το εν λόγω "παιχνίδι" έχει βγάλει δεκάδες live, φυσικά μικροφωνιασμένο. Ομολογώ βέβαια ότι είναι μάλλον η εξαίρεση και αξιοπερίεργο.

 

Το βασικό είναι, τι ήχο θέλει να βγάλει ο κιθαρίστας, σε τι σχήμα παίζει, κλπ. Αλλά ακόμα και για το υψηλό headroom και τα "καθαρά", ας μην ξεχνάμε την συμβολή των μεγαφώνων (και της ευαισθησίας τους) και των καμπινών που τα φιλοξενούν. Για παράδειγμα, ένας "ταπεινός" 15άρης ενισχυτής που οδηγεί μια ported καμπίνα με EV12M πιθανώς να καθαρίσει στεγνά τον 50άρη του άλλου κιθαρίστα που φοράει "αναίσθητα" μεγάφωνα του σωρού.  ;) Βέβαια, το να έχεις έναν ενισχυτή 15 βατ και να κουβαλάς καμπίνες που ζυγίζουν 30 κιλά, defeats the purpose που λένε οι καουμπόηδες, εκτός αν αυτός είναι ο ήχος που θέλεις.

 

Πράγμα που μας φέρνει στο πιο σωστό πράγμα που ειπώθηκε κατά τη γνώμη μου σ'αυτό το thread και που είναι πως επιλέγεις ενισχυτή με βάση τον βασικό τόνο που επιθυμείς και όχι με βάση τα βατ ή το πόσο βαρύς είναι. Όπως και να το κάνουμε, καλές οι εξομοιώσεις, καλές οι προσπάθειες για micro-watt ενισχυτές αλλά η "παρουσία" ενός 100άρη Plexi σε "πραγματικές συνθήκες' (=live), δεν αναπαράγονται έτσι εύκολα. Αυτός που είναι ανυποχώρητος ως προς τον ήχο που "ακούει στο κεφάλι του" θα πάρει αυτό που θα τον φέρει πιο κοντά σ'αυτόν και μετά θα ανησυχήσει για το αν θα σπάσει τα τζάμια.  :) ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα γράφει ο φίλος TGL! Τα έχω ξαναγράψει στο φόρουμ πάμπολλες φορές και είναι διαθέσιμα προς ανάγνωση. Όμως δεν μπορεί να αρνηθεί ότι και στην Ελλάδα, και στο εξωτερικό (όπου έχω ζήσει & ζω) οι περιπτώσεις που δεν θα υπάρχει μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή είναι πάμπολλες. Ας μην έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι είναι ευκόλως εννοούμενο - πλησιάζει περισσότερο στην πολυτέλεια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο & αυτο... :)

 

Παντως  τις περισσοτερες φορες το συνηθισμενο προβλημα του κιθαριστα που...τον εχει ...μικρο...(τον ενισχυτη βεβαιως,βεβαιως.. ;D ;D)  δηλ. οτι δεν ακουει ο ΙΔΙΟΣ τον ΕΑΥΤΟ του ;D (σπανιως δεν τον ακουει... το κοινο επειδη τον..εχει μικρο... ;D),λυνεται πολυ απλα με ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ του ενισχυτη του (δηλ. ear level) οποτε μπορει να ..τον ακουσει...οσο ...μικρος και να ειναι οσο δυνατα και να ..βαρει η μπαντα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυνεται πολυ απλα με ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ του ενισχυτη του (δηλ. ear level) οποτε μπορει να ..τον ακουσει...οσο ...μικρος και να ειναι οσο δυνατα και να ..βαρει η μπαντα... :)

 

SF τις προάλλες που εβαλα την καμπίνα μου πάνω σε ένα τραπέζι για να με ακούω καλύτερα, έχω την εντύπωση ότι άκουγα λιγότερα μπάσσα και περισσότερα πρίμα. Μετά θυμήθηκα ένα pdf με μια συνέντευξη του Jim Campilogno που είχες ποστάρει παλιά που έλεγε ότι πάντα οι fender του βρίσκονται στο έδαφος γι αυτό το λόγο.

 

Και φυσικά για μένα (φαντάζομαι και για τους υπόλοιπους), σημαντικότερο δεν είναι τι ακούω από τον ενισχυτή αλλά τι ακούω από το μόνιτορ, γιατί το θέμα είναι πως βγαίνει ο ήχος προς τα έξω. Οπότε αν αυτή η εξτρα πριμαδούρα δεν βγαίνει έξω μικρό το κακό.

 

Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο οι υπόλοιποι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα οσο πιο κοντα στο πατωμα τοσο περισσοτερα μπασα.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  μικροφωνο "ακουει" μονο το μεγαφωνο οποτε δεν βγαινει προς τα εξω,τωρα αν ρωτας αν χωρις μικροφωνο βγαινει προς τα εξω ο καθαροτερος (και οχι πιο πριμος) ηχος ναι βγαινει ΕΥΤΥΧΩΣ :) (για αυτο και σχεδον παντοτε οι κιθαριστες εχουν τους ενισχυτες τους σε βασεις ή γερμένους με tilt legs).

 

Eξαλλου οποιαδηποτε "πριμαδουρα" ευκολα αντιμετωπιζεται με το eq του ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερώτηση: βρίσκεσαι σε κάποια μπάντα και αν ναι, έχεις κάνει κάποιο λάιβ; Aν όχι, θα τα δεις τα πράγματα διαφορετικά όταν έρθει εκείνη η ώρα...

Ναι και στα 2...

Παίζοντας με in-ear monitors...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα γράφει ο φίλος TGL! Τα έχω ξαναγράψει στο φόρουμ πάμπολλες φορές και είναι διαθέσιμα προς ανάγνωση. Όμως δεν μπορεί να αρνηθεί ότι και στην Ελλάδα, και στο εξωτερικό (όπου έχω ζήσει & ζω) οι περιπτώσεις που δεν θα υπάρχει μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή είναι πάμπολλες. Ας μην έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι είναι ευκόλως εννοούμενο - πλησιάζει περισσότερο στην πολυτέλεια.

 

Φίλε bloody με παραξενεύει πολύ αυτό που γράφεις για τα μικρόφωνα. Προσωπικά δεν έχω τύχει ποτέ σε live χωρίς διαθέσιμα μικρόφωνα για τους ενισχυτές και δεν εννοώ μόνο σε οργανωμένους χώρους, ακόμα και σε... γυμνασιακές συναυλίες (πριν πολλά χρόνια...  :-\).

 

Στην τελική ας έχει μαζί της η μπάντα μερικά μικρόφωνα, βάσεις, καλώδια κλπ για τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης και θα έλεγα ακόμα και έναν μικρό μείκτη, για να δίνει (σε περίπτωση τελείως ανοργάνωτου ηχητικά χώρου) ένα δικό της mix από τις κιθάρες στην κεντρική κονσόλα (υπάρχει κάποιο υποτυπώδες backbone στο μαγαζί έτσι? Γιατί αλλιώς ας μην το συζητάμε...). Επίσης μια εξαιρετική λύση, που προσπαθώ να ακολουθώ όποτε μπορώ, είναι να παρέχεται μια έξοδος από το line out του ενισχυτή, μέσω cab sim, στην κονσόλα. Αρκεί βέβαια να διαθέτει line out ο ενισχυτής. Γλυτώνεις από όλη τη φασαρία και τον κίνδυνο να φάει κάποια κλωτσιά το πολύτιμο μικρόφωνό σου.

 

Τέλος να πω και μια γκρίνια... νομίζω ότι πάρα πολλές μπάντες παίζουν ΠΟΛΥ δυνατότερα απ'ότι χρειάζεται... Έχω την τύχη να έχω προστατέψει επαρκώς τα αυτιά μου μέχρι τώρα, με αποτέλεσμα να ακούω... αρκετά ικανοποιητικά... Μου γεννάται η εντύπωση ότι πάρα πολλοί πιτσιρικάδες ειδικά μουσικοί, είτε είναι ήδη κουφοί, είτε προσπαθούν να κουφάνουν το κοινό τους... Δεν γίνεται να χρειάζονται τα τύμπανα +15db ενίσχυση για να ακουστούν πάνω από τις κιθάρες ρε παιδιά... και όλα αυτά σε χώρο μεγέθους συνοικιακού καφενείου...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου