Προς το περιεχόμενο

Πολλά Watt σε ενισχυτή. Μύθοι και πραγματικότητες (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ το κατάλαβα, απλά ήθελα λίγο να προλάβω να μην ξεφύγει το θέμα και απλά γιατί λέμε ότι πάνω από τα 60 βατ είναι τραγική υπερβολή ενώ άνετα προτείνουμε για τον ίδιο λόγο 30άρηδες!

 

Όσον αφορά τη χρήση attenuator, πρώτος είπα ότι δεν συντονίζεται η καμπίνα στο σπίτι μου και δεν δονείται ο αέρας, αλλά όποιος μου πει ότι στο διαμέρισμά του μπορεί και τη συντονίζει, πράμα που σημαίνει θόρυβο, θόρυβο και πάλι θόρυβο, ας μου δανίσει το σπίτι του για κανά 2-3 χρονάκια ;D Παρόλα αυτά μπορώ να έχω την κεφαλή στα 6-7 gain και 7 master (έχω βρεί πολύ καλό ήχο εκεί) ενώ με το attenuator να το τρέχω επί της ουσίας στο 3-4.

Αν και μου φαίνεται μικρό το κακό μια και σύντομα με βλέπω να τον πετάω στην αποθήκη του χωριού μου, που είναι και ψιλοερημιά και να τον καίω. MOYXAXAXAXA

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα το αν μπορεί ένας μεγάλος γενικά να αντικατασταθεί από έναν μικρό, απλά θα πω ότι σε high gain απλά δεν υφίσταται καν αυτή η σύγκριση για τους μικρούς

 

δεν ξερω αν συμφωνω σ'αυτο... βλεπω ας πουμε καποιους κιθαριστες (πχ noel gallagher) που εχουν αφησει στην παντα τα jcm θηρια τους και παιζουν με 15αρηδες (αντε κ κανα 30αρη vox.. )

βεβαια αν hi gain = metal ισως εχεις δικιο γιατι δεν γνωριζω τι παιζει στη metal, δεν εχω ασχοληθει καθολου...

 

επι του θεματος, για μενα τα πολλα βατ ειναι αποθαρρυντικα επειδη μοιραια συνοδευονται απο αυξημενο βαρος... οι περισσοτεροι που ρωτανε για ενισχυτες, πολλες φορες παρασυρονται απο τα ονειρα τους και δεν σκεφτονται πρακτικα ζητηματα, οπως "πως θα κουβαλησω αυτο το τερας στον γειτονα για προβα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου δωσω μια καμπινα με μεγαφωνα με 80 db ευαισθησια/watt/1m και εναν κατοσταρη, ελα να βαλουμε κοντρα με ενα 15 watt που θα οδηγει μια καμπινουλα με ενα eminence με 103 db/watt/2,73m περαστικα σου...Δεν το αναλυεται σωστα το θεμα οχι αυτος θα σε βγαλει σε Live οχι o αλλος δε θα εχει headroom. Δε βαριεσαι. Και το attenuator δεν ειναι λυση. Το ποιο σωστο που ειπε καποιος ειναι νομιζω οτι για να γουσταρεις τα θελεις τα χαστουκακια σου απο τον αερα. με χαμηλη ενταση ειναι σαν να πηδας τη μονικα με 5 προφυλακτικα και μια διεσιδυση ανα ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O NOEL δεν έχει καμία σχέση έχει με το high gain!

 

συμφωνοι, παρασυρθηκα  :P

γενικα απο hi gain καταστασεις δεν κατεχω κ πολλα, αλλα εγω ομολογω πως νομιζα οτι συμβαινει το αντιθετο απ'αυτο που λες..... γιατι ομως αληθεια ειναι απαραιτητα τα πολλα βαττ για hi gain; (ρωταω με καθε ειλικρινεια και χωρις καμια ειρωνεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άααααντε πάλι: για να "τραγουδήσει" ενας λαμπάτος ξέρουμε μεν ότι πρέπει απαραίτητα να ανοίξεις αρκετά το master volume. Aν όμως έχεις ένα γομάρι άνω των 50-60W, τι να το κάνεις στην τελική αν δεν θα είναι ποτέ εφικτό να τον ανοίξεις πραγματικά; Σε τέτοιες περιπτώσεις αχρείαστων βατ είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς πάντα το attenuator, oπότε τελικά αργά ή γρήγορα καταλαβαίνεις ότι έχεις πάρει λάθος ενισχυτή. Άσε που σε μεγάλο attenuation για recording ή σπιτική χρήση αρχίζει η "κονσερβοποίηση" του ήχου.

 

+1000000!Τα είπες όλα Ματωμένη Κυριακή  ;)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνοι, παρασυρθηκα  :P

γενικα απο hi gain καταστασεις δεν κατεχω κ πολλα, αλλα εγω ομολογω πως νομιζα οτι συμβαινει το αντιθετο απ'αυτο που λες..... γιατι ομως αληθεια ειναι απαραιτητα τα πολλα βαττ για hi gain; (ρωταω με καθε ειλικρινεια και χωρις καμια ειρωνεια)

 

γιατί θέλει αφενώς λάμπες δυνατές στην προενίσχυση ώστε να δώσει αυτή και αφετέρω δύναμη στον τελικό για να δώσει poweramp distortion. Αυτά δίνουν κάμποσα watt. Έτσι πχ αυτός ο ήχος:

δεν μπορεί να βγει από αυτόν: http://www.thomann.de/gr/epiphone_blues_custom_30.htm ή αυτόν http://www.thomann.de/gr/orange_rocker_30_gitarrencombo.htm

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Boukas, essential thread

 

Να κι η δική μου ταπεινή γνώμη:

 

Εγώ παίζω με 100άρη Marshall, και στις πρόβες μπορώ και ανοίγω το Master στο 6 - 7 (με τα volume των καναλιών πάνω από τη μέση, γύρω στις 1 - 2 η ώρα) χωρίς πρόβλημα.

 

Με ένα φασαριόζικο rythm section δεν νομίζω πως ένας 20άρης ενισχυτής έχει ελπίδες.

 

Τα καθαρά του μεγάλου δεν "σπάνε" και παραμένουν "καθαρά" ακόμα και σε μεγάλες εντάσεις.

 

Μέχρι στιγμής δεν βρήκα διστόρσιο που να βγάζει πιο ζωντανό και πλούσιο σε αρμονικούς ήχο από ένα crankαρισμένο γομάρι πάνω σε μια μεγάλη καμπίνα. Βέβαια αυτό είναι και θέμα γούστου. Άλλοι προτιμούν τα πιο μαζεμένα διστόρσια.

 

+1000 ότι οι μεγάλοι ενισχυτές έχουν περισσότερες παραμέτρους. (Ο δικός μου έχει midi, line out, δύο loops, τέσσερα equaliser, gain stages, κλπ), και κατά καιρούς όλα μου χρειάστηκαν.

 

Συνήθως οι καλοί μεγάλοι ενισχυτές παίζουν καλά αρκετά πριν το 10

 

Ότι μου βγαίνει η μέση με το κουβάλημα μου βγαίνει  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου