Προς το περιεχόμενο

Πολλά Watt σε ενισχυτή. Μύθοι και πραγματικότητες (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θεωρω αυτονοητο οτι θα δωσει αλλα 100 ευρω(ημαρτον, σιγα το ποσο) για ενα weber attenuator , να μπορει να παιζει αξιοπρεπως και στο σπιτι...

 

Που μπορώ να ακούσω και να τσεκάρω τιμούλες από weber? Όποιος ξέρει και έχει την καλοσύνη ας μου στείλει ένα πμ να μη χαλάμε το Thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί θέλει αφενώς λάμπες δυνατές στην προενίσχυση ώστε να δώσει αυτή και αφετέρω δύναμη στον τελικό για να δώσει poweramp distortion. Αυτά δίνουν κάμποσα watt. Έτσι πχ αυτός ο ήχος δεν μπορεί να βγει από αυτόν: http://www.thomann.de/gr/epiphone_blues_custom_30.htm ή αυτόν http://www.thomann.de/gr/orange_rocker_30_gitarrencombo.htm

 

Σωστά τα λες Μπούκα αλλά μην πολυορκίζεσαι για τον Orange Rocker... ανέκαθεν τον παρομοίαζαν (σε ηχόχρωμα) με τον JCM800, και τον χαρακτήριζαν σαν μια πιο παραδοσιακή βιντάζ έκδοσή του. Θα εκπλαγείς με το τι μπορεί να κάνει σε υψηλά gain με μια ωραία Orange 4x12!

 

Αυτό που ήθελα να σημειώσω είναι πρώτον, ότι οι διαφορές μεταξύ μη δεκαπλάσιων βατ μπορεί να μην είναι διπλάσιες, αλλά είναι σίγουρα αντιληπτές. Δεύτερον, ότι από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα να ακούς τις λάμπες να παραμορφώνουν, όντως δεν έχει και μεγάλη σημασία (στην ένταση) αν θα παραμορφώσουν σε ενισχυτή των 20, 60 ή 100 βατ. Αν όμως ΔΕΝ τις θες να παραμορφώνουν, τα πολλά βατ είναι μονόδρομος (για αυτό τον λόγο στο άλλο θρεντ πάω σε πολλά βατ).

 

Αν και πρέπει να πω ότι έχω δει μεγάλους ενισχυτές που λόγω του σχεδιασμού του κυκλώματός τους (negative feedbacks κλπ κλπ) έχουν μικρό headroom, και επίσης το ανάποδο που προαναφέρθηκε, ενισχυτές που τα watt τους αποδίδουν περισσότερο από όσο θα περίμενε κανείς επειδή έχουν συντηρητικό ονομαστικό wattage, τεράστιους μετασχηματιστές κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

¨Εχω την αίσθηση ότι μιλώντας ειδικά για thrash, οι Slayer ήταν η εξαίρεση έχοντας Βritish Power Amp Gain, με έμφαση στα μεσαία, και 4x12 με Celestion G12'75.

 

O ήχος του Thrash κατά κύριο λόγο, ήταν ο λεγόμενος "καλιφορνέζικος" βασίστηκε στους Boogie και πιο συγκεκριμένα στον MarkIIc του '83.

Αυτοί οι ενισχυτές δεν είχαν καμία σχέση με το power amp distortion, με το speaker distortion (βλεπε ΕV12L), ή με το spreading μιας 4Χ12 καμπίνας.

 

Ήταν ενισχυτές που βασίζονταν κατά 80% στο pre amp gain (ok δεν παίζαν και στο 1)...

Επίσης βασίζονταν στο 1x12 200w μεγάφωνο για να έχουν το μεγαλύτερο έλεγχο της παραμόρφωσης, χωρίς να "τα παίζει" το μεγάφωνο στα μπάσα και χωρίς τα προβλήματα που έχουν επίσης οι 4x12 στο να παράγουν έναν focused ήχο.

 

Kατα τ' άλλα συμφωνω κι εγώ για τις διαφορές που έχουν στον ήχο οι ενισχυτές ανάλογα με το wattage. Όποιοσδήποτε νομίζω μπορεί να τις ακούσει στο attack και στον όγκο μεταξύ ενός Plexi ή ενός JCM800 50 κ 100w.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι για γειτονες εχω μονο κατι πορτοκαλιες, οποτε ολοι οι κατοσταρηδες παιζουν τερμα  ;D (εκτος του σαουντ-σιτυ, οι 6 μουλαρντ ΕΛ34 θα μου σπασουν την καμπινα...)

Παντως ο τριανταρης τερματισμενος δεν εχει και τραγικες διαφορες απο εναν κατοσταρη τερματισμενο... επισης πολλοι ενισχυτες μου 100βατ παιζουν καλα και με το βολιουμ στο 1, και δεν χρησιμοποιω ατενιουειτορ κτλ. Το μυστικο ειναι στην σχεδιαση του προενισχυτη, αν παρεις εναν μαρσαλ αρχαιας σχεδιασης λογικο να πρεπει να τον βαλεις τερμα για να παιξει σωστα.

Η αποψη μου ειναι παρε ενισχυτη που σου αρεσει το ηχοχρωμα του, και το ποσα βατ ειναι αστο για τα συνοδευτικα βιβλιαρακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]Άποψή μου...[/move]

 

Ακόμα και ένας class-A και μικρός από άποψη watt ενισχυτής μπορεί να βγάλει ικανοποιητικό ήχο για metal.. Το να βρομίσεις έναν ενισχυτή δεν είναι το ίδιο δύσκολο με το να τον κάνεις να παίξει καλά crunch για παράδειγμα.. OK, δε λέω ότι μπορείς να τον κάνεις να ακούγεται σαν rectifier (ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι ίδιο με το gain ενός καλού ενισχυτή που είναι φτιαγμένος για metal), αλλά με κάποιο καλό overdrive πετάλι για να pushάρεις το overdrive του μικρού λαμπάτου ή καποιο καλό distortion πετάλι, μπορείς να έχεις αρκετά καλούς ήχους για rhythm..

 

Δείτε στο video τον ήχο που βγάζει ένας class-A λαμπάτος με το metal zone (που δεν είναι και το καλύτερο πετάλι)..

 

Το πρόβλημα για μένα δεν είναι τόσο να φτιάξεις έναν καλό ήχο για ρυθμικά αλλά έναν καλό lead ήχο.. Και σε αυτό δεν τα πάνε καθόλου άσχημα κάποιοι μικροί ενισχυτές..

 

Τσεκάρετε τον ήχο του orange ad5 με ένα απλό mxr boost στο 3.25.. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχμ... μέταλ από μικρό ενισχυτή ίσως αλλά ας περιοριστούμε στην κρεβατοκάμαρα (χαίρω πολύ)...

 

@kpeyos: o ήχος του Thrash έβγαινε γενικώς με οποιονδήποτε ενισχυτή είχε όνομα που άρχιζε από Mar και τελείωνε σε Shall, ειδικά τον θρυλικό JCM800. Ποιους να πρωτοπεί κανείς; Μegadeth; Sepultura; Exodus; Sodom; Testament; Kreator; Nαι, ακόμη και οι Metallica ήταν στο χορό...

 

Αν και πρέπει να πω ότι έχω δει μεγάλους ενισχυτές που λόγω του σχεδιασμού του κυκλώματός τους (negative feedbacks κλπ κλπ) έχουν μικρό headroom

 

Κι ένα τυπογραφικό λάθος που έλεγα ποιος θα το πρωτοπροσέξει... τα negative feedbacks αυξάνουν το headroom, με το μειονέκτημα ότι κόβουν αρμονικές. Οπότε το ανωτέρω επαναδιατυπώνεται:

 

Αν και πρέπει να πω ότι έχω δει μεγάλους ενισχυτές που λόγω του σχεδιασμού του κυκλώματός τους (έλλειψη των negative feedbacks κλπ κλπ) έχουν μικρό headroom

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά από καιροοοοοοοοοοοοο.

Με λίγα λόγια ο jezus είπε αυτό που πάλευα με κατεβατά να πω, μάλλον ανεπιτυχώς. Και αυτό δεν είχε να κάνει ούτε με το αν μπορείς να βγάλεις ήχο από μικρούς/μεγάλους/μεσαίους. Απλά το θέμα βατ=γήπεδα είναι μάλλον άνευ λόγου (προσωπική άποψη) και απλά έχει να κάνει με το βάρος. Τες πα αύριο ξαναφεύγω οπότε c u!!!!   :P  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με έχει προβληματίσει πολύ τελευταία.

 

Με κίνδυνο να πέφτω -λίγο ως πολύ- έξω, θα πω το εξής:

 

Τα λίγα watt έχουν πλεονεκτήματα. Τις ανθρώπινες εντάσεις στο σπίτι/studio, τη δυνατότητα να πάρεις αγριεμένο γκάζι χωρίς να σπάσεις τα κρύσταλλα της πεθεράς σου στη σερβάντα, την πολυτέλεια να μη μαζεύονται στο δρόμο σου τα περιπολικά...

Και βέβαια μπορείς να τους ανοίξεις σε σημείο να κελαηδήσουν διατηρώντας επαρκώς εκείνες τις καημένες τις δυναμικές, που συχνά πάνε περίπατο όταν συνυπάρχουν 2 (δύο) κιθαρίστες με κεφαλές-κτήνη και 4x12 καμπίνες. Εκεί πρέπει πρώτα να κάτσεις κάπου που να μη φυσάνε τα...μποφώρ των καμπινών, και μετά να προβληματιστείς για αυτόν τον flat πολτό που ακούγεται αντί μπάντας.

 

Εκεί όμως που αρχίζω να πιστεύω ότι τα μπόλικα watt (ορίστε τα ό,πως θέλετε) είναι απαραίτητα, είναι σε περιβάλλοντα μπάντας που δεν παίζει αποκλειστικά με od/distortion. Κοντολογίς: Όσοι παίζουν καθαρά (ή και καθαρά), ή πρέπει να έχουν ΠΟΛΥ ήπιο rythm section, ή κάμποσα watt για μη "σπάνε".

 

 

 

Μακάρι να κάνω λάθος, γιατί αν δεν κάνω...θά'χω έξοδα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά; Ποιός παίζει καθαρά; Χαμηλές εντάσεις; Και γιατί:

Ταυρομάχε πας να μας τρελάνεις; Αφού ως γνωστόν ALL MEN PLAY ON 10!!!

 

Manowar.jpg

  • Like 1

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχμ... μέταλ από μικρό ενισχυτή ίσως αλλά ας περιοριστούμε στην κρεβατοκάμαρα (χαίρω πολύ)...

Και στα πολύ λιγότερα $$$...

Πάντως θα ήθελα να μου το στηρίξεις αυτό... Γιατί δε νομίζω πως ένας μικρός ενισχυτής κάνει μόνο για την κρεβατοκάμαρα, δεδομένου ότι κάθε live βγαίνει με μικρόφωνο μπροστά από το ηχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου