Προς το περιεχόμενο

Event TR-6 ή M-Audio BX8?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ μια χαρά χαλαρός είμαι ' date='απλώς έγραψα την άποψή μου για την σύγκριση των συγκεκριμένων ηχείων με τα genelec,η οποία πιστεύω ξεφεύγει απο τα όρια του υποκειμενικού,όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή είναι τοις πάσι γνωστό πόσο καλά και αξιόπιστα ηχεία είναι τα genelec και πόσο διαδεδομένα είναι. [/quote']

 

Γενικά εμείς οι ηχολήπτες είμαστε περίεργα πλάσματα και αρκετά συντηρητικοί στις επιλογές μας. ¶παξ και κάτι καθιερωθεί … πάει καθιερώθηκε (ειδικά στην Ελλάδα) .πχ Protools , Neumann , Lexicon, Genelec κλπ. Επειδή είναι κάτι διαδεδομένο δεν σημαίνει ότι είναι το καταλληλότερο για κάποια εφαρμογή. Σημαίνει μόνο ότι αν το πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου σε επίπεδα αποδεκτά για επαγγελματική εφαρμογή γιατί έχει δοκιμαστεί ήδη από άλλους για χρόνια. Έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να αγοράζω σύμφωνα με το τι είναι διαδεδομένο … και το συνιστώ και στους φίλους στο νοιζ ειδικά σε θέματα ηχείων , προενισχυτών και μικροφώνων που υπάρχει έντονος συντηρητισμός. Απλά ακούμε και επιλέγουμε.

 

εγώ δεν είπα οτι τα 1030 είναι audiophile (δεν ανέφερα καν αυτο το μοντέλο)' date='έχει άλλα καλύτερα (και ακριβότερα) μοντέλα η genelec που μπορούν να χαρακτηριστούν audiophile.να φανταστώ οτι τα ανέφερες λόγω του οτι είναι 6άρια και σχετικά διαδεδομένα? [/quote']

 

Ναι ,μίλησα για τα 1030 γιατί είναι 6.5ρια και ανεβαίνοντας μετά από αυτά ξεφεύγουμε στη τιμή άρα δεν είναι λογικό να κάνουμε συγκρίσεις. Είναι ουσιαστικά το μόνο ηχείο Genelec που είναι σχετικά εφικτό να αγοράσει ένας ερασιτέχνης που δεν διαθέτει πολλά χρήματα. (υπάρχουν και τα 1029 αλλά εμένα τουλάχιστο δεν μου προκύπτουν με τίποτα)

 

στην περίπτωση που το ρίχνεις σαν "μπηχτή"' date='εκτός του οτι είναι εντελώς άτοπη (δεν ανέφερα ποτέ τα 1030,...τι είναι το kem??? ),δεν είμαι επαγγελματίας ώστε να ξημεροβραδυάζομαι κάνοντας αναλύσεις...

αυτό που εμπιστεύομαι είναι τα αυτιά μου (υποκειμενικό κριτήριο),την γνώμη των πολλών (πλησιάζει το αντικειμενικό) και τα specs που μπορώ να καταλάβω (αντικειμενικο κριτήριο). [/quote']

 

Τώρα τι να σου πω … Kem είναι ο εισαγωγέας των Genelek στην Ελλάδα , και εννοούσα κάποιον γενικά που βγάζει εύκολα συμπεράσματα από ένα γρήγορο άκουσμα ηχείων σε ξένο χώρο και όχι σε κάποιο γνώριμο control room με την ησυχία του.

 

ps1:δυστυχώς αν και έχεις δουλέψει και yamaha και mackie (όπως λες) δεν είχες απαντήσει σε παλιότερο thread που είχα κάνει με βάση τα msp5 και τα hr624

 

Γιατί με τα Yamaha που ανέφερα δούλευα από 87 και μέχρι το 94 και όπως αντιλαμβάνεσαι δεν ήταν το μοντέλο που ήθελες ... ήταν τα NS10M (χμμ με αυτά άκουγε μουσική και ο Κολοκοτρώνης αν δεν κάνω λάθος ... ή ήταν τα auratones ?).

Tα Mackie που δούλευα ήταν τα HR 824 ....,¶ρα γι αυτό δεν σου απάντησα... (από καινούρια ηχεία yamaha έχω ακούσει μόνο το MSP10 Studio δίπλα δίπλα στα HR 824 και μου άρεσαν αρκετά) Τελικά εσύ πήρες τα 624 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε με λιγα λογια dither μου προτεινεις να δωσω 30ευρο παραπανω και να παρω ενα μονιτορ αξιολογο και ποιοτικο που θα με βγαλει ασπροπροσωπο

 

Όχι ακριβώς, σου πρότεινα να ακούσεις πρώτα τα Event και να σιγουρευτείς ότι σου κάνουν, γιατί αν μετά θελήσεις κάτι να αλλάξεις, ΔΕΝ ρυθμίζονται όπως πχ τα M-Audio.

 

και να μην ενθουσιαζομαι με το μεγεθος του 8'' της m-audio που μπορει να μην εχει τοσο καλη αποδοση?

- Ναι ,συμφωνώ να μην ενθουσιάζεσαι με τις 8 ίντσες,δεν είναι το σημαντικότερο κριτήριο.

- Όχι μια χαρά απόδοση έχουν κι αυτά.

- ¶κου και κρίνε. Εσύ θα τα ακούς κάθε μέρα τα ηχεία που θα επιλέξεις ,άρα η δική σου γνώμη μετράει…

 

αν και φυσικα αν βρω παραπανω χρηματα θα αγορασω τα tr8!!!
Whatever you do … μην πάρεις "monitors" (σε εισαγωγικά) Behringer …
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D (άσχετο) το ύφος της τελευταίας σου απάντησης έχει τόση σχέση με την πρώτη,όση έχουν τα ...genelec με τα event :P (just kiddin)

 

δεν πήρα τα mackie γιατί δεν βρήκα έναν πολύ σοβαρό λόγο να το κάνω.

είναι καλύτερα από τα msp5 (ούτε συζήτηση),έχουν καλό μπάσο και είναι πιο ακριβή αλλά ρε γαμώτο η διαφορά τους (χρηματικά) είναι πολύ πιο πάνω απ'όση (φαντάζομαι) θα έπρεπε να είναι.

εκτός απο αυτό,σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να πάρω synth+msp5monitors με τα ίδια λεφτά που θα έπαιρνα midi keyboard+hr624monitors.

εξάλλου φοιτητής είμαι και η μουσική είναι απλά το hobbie μου.

απλώς όταν είναι να κάνω μια αγορά με πιάνει η απληστία και το υπερκαταναλωτικό μου και η αγωνία να πάρω το καλύτερο :cry: :evil:

 

πάντως με τα msp5 είμαι πολύ ευχαριστημένος,νοιώθω σαν να "ξεβούλωσαν" ξαφνικά τα αυτιά μου!!!(πράγμα οχι δυσκολο αφού πριν είχα κατι ηχεία της creative).και από μπάσο μια χαρά!(βοηθάει ίσως και ο μικρός χώρος που τα έχω)

 

όσο για σένα zakk_wylde θα σου πρότεινα να πάρεις monitors απαραίτητα με ρυθμιστικά χώρου.

τώρα το ποια θα πάρεις είναι δικό σου θέμα.

εγώ πριν μερικούς μήνες που ήμουν στη θέση σου κι διέθετα από 400-700 κατέληξα στα dynaudio bm6a.μετά έμαθα οτι κάνει 700 το ένα και επίσης οτι για να πάρω αξιοπρεπή monitors έπρεπε να σκάσω κοντα στο χιλιάρικο. :oops:

 

...πήρα τους δρόμους,σιχάθηκαν να με βλέπουν οι πωλητές,άκουσα όλα σχεδόν τα monitors που έρχονται Ελλάδα

(400-1200 euro),έψαξα πολύ στο νετ,ρώτησα και 2 studiaδες τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωσή μου και έκανα την επιλογή που έκανα.

 

ίσως τελικά (στην περίπτωση που δεν είσαι επαγγελματίας) είναι περισσότερο ψυχολογικό το ζήτημα παρά ουσιαστικό.

 

...δεν νομίζω να βοήθησα :? ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(άσχετο) το ύφος της τελευταίας σου απάντησης έχει τόση σχέση με την πρώτη,όση έχουν τα ...genelec με τα event (just kiddin)

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις… μήπως κατανάλωσες τίποτα ληγμένα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις κατι για την καινουργια σειρα της m-audio που αντικαθηστα τα γνωστα bx5 και bx8??Αλλαζει το design και βαζει kevlar στους κονους του ηχειου.......χερει κανεις τιποτα?Μηπως ειναι το κλειδι σε ολους τους ενδυασμους που εχω εγω και παρα πολλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις κατι για την καινουργια σειρα της m-audio που αντικαθηστα τα γνωστα bx5 και bx8??

 

δεν έχω ιδέα

 

 

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις… μήπως κατανάλωσες τίποτα ληγμένα

 

...έλα που δεν καταλαβαίνεις!!! :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αυτο ήταν το θέμα "τριβής",η σχέση που έχουν δλδ τα genelec με τα event (συγκεκριμενα για εσένα,μικρή ,για εμένα μεγάλη) στο έγραψα για να καταλάβεις πώς εξέλαβα το πρώτο σου post προς εμένα (λίγο ειρωνικό και με δόσεις ...τσαντίλας) σε σχέση με το επόμενο (κατατοπιστικό και ...μειλίχιο!).

 

παραπάνω ανάλυση ...δε χωράει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε spirou αν ήταν να νευριάζω με το καθένα που έχει διαφορετική άποψη σε θέματα ηχοληψίας, μάματα… Αφού ως γνωστόν είναι τυπικό γνώρισμα του Έλληνα που έχει αγοράσει μια κάρτα ήχου ,δύο ηχεία και γράφει σε ένα σπασμένο cubase να έχει και άποψη περί παντός επιστητού και να δίνει και διαλέξεις ηχοληψίας…

( δε λέω ότι εσύ είσαι αυτός … αλλά υπάρχουν πολλοί τέτοιοι)

 

Ο λόγος που είχα πιο μειλίχιο ύφος είναι γιατί από αυτά που έγραψες κατάλαβα ότι είσαι ερασιτέχνης και δεν θέλω να έχω αντιδικίες με ανθρώπους απλά αγαπάνε τη μουσική και αγοράζουν κάποιο στουντιακό εξοπλισμό για να κάνουν το κέφι τους.

 

Αν ήσουν ηχολήπτης και επέμενες στο ότι τα Genelec είναι το τάδε σε σχέση με τα Event , θα μιλάγαμε σε άλλο ύφος και θα σου ζητούσα περισσότερες εξηγήσεις για να στηρίξεις με επιχειρήματα αυτά που λες. Απ ότι φαίνεται δεν έχεις εργαστεί με Genelec ούτε με Event και δεν γνωρίζεις ότι και αυτά , εκτός από θετικά έχουν και ελαττώματα (όπως άλλωστε όλα τα μέσης κατηγορίας ηχεία) Θεώρησα ότι μάλλον αυτά που γράφεις είναι από απόψεις που έχεις ακούσει από άλλους ηχολήπτες και από ακροάσεις που έχεις κάνει στα καταστήματα που τα πουλάνε… όταν με το καλό αγοράσεις δικά σου 6.5ρια Genelec (γιατί κι εγώ τα θεωρώ μία από τις καταλληλότερες αγορές για ένα καλά εξοπλισμένο budget studio) και τα απομυθοποιήσεις , τα ξαναλέμε …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου