Προς το περιεχόμενο

Φλογέρα ξέρει κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα ταξίδι στην Τσεχία πριν μερικά χρόνια βρέθηκα σε ένα κέλτικο φεστιβάλ

σε ένα κάστρο, σε ένα δάσος πάνω στα βουνά!,

Αυτά τα φεστιβάλ διαρκούν 2 και 3 μέρες (εγώ έφυγα την δεύτερη

γιατί δεν πάλεψα άλλο να κινάμε στη μάννα γη), κέλτικα συγκροτήματα

εναλλάσσονται ασταμάτητα στη σκηνή και όλος ο κόσμος μένει σε σκηνές.

Γίνετε και ένα παζάρι κει δίπλα με διάφορα χειροποίητα

αντικείμενα που φτιάχνουν οι hardcore κέλτες όπως τους λένε, που είναι ντυμένοι και με προβιές ζώων! Δεν ξέρω αν ζουν με αυτόν τον τρόπο ή αν όλο αυτό γίνετε για της ανάγκες του festival

Πάντως μερικοί από αυτούς έμοιαζαν να ζουν πραγματικά στο βουνό, με μαλλιά μούσια και μουστάκια ενωμένα σαν μια μπάλα!

Μετάξι τον αντικειμένων που υπήρχαν στο παζάρι ήταν διάφορα tribal κοσμήματα μαχαίρια σπαθιά τσεκούρια πανοπλίες (όλα σφυρήλατα) και ότι άλλο χριάζετε ο καθένας που βρέθηκε κει για την καθημερινότητα του!

εκει μέσα βρήκα και ένα τύπο (ντυμένος με προβιές και αυτός μόνιμος κάτοικος σπηλιάς)

ο οποίος πουλούσε 2 φλογέρες ή κάτι τέτοιο, η μια ήταν γύρο στο 1,5 μέτρο με πολύ μπάσο ήχο  και είχε ακόμα επάνω της τη φλούδα του δέντρου από το οποίο φτιάχτηκε! Χειροποίητη προφανώς και μια μικρότερη στο μισό μέτρο (65εκ), αυτήν που αγόρασα (κρίμα που  δεν πήρα και την μεγάλη, βλακεία μου, τώρα το βλέπω αλλά τότε σκέφτηκα που να τριγυρίζω με το κλαδί 8) )

το θέμα είναι ότι δεν είχα ποτέ ξανά επαφή με πνευστά και μου φαίνετε πολύ δύσκολη,

από ότι την άκουσα από τον τύπο που μου την πούλησε έχει ζεστό φοβερό ήχο, και από τότε δεν έχω ξανά δει άνθρωπο να ξέρει να παίζει, για να μου πει 5 πράγματα για να ξεκινήσω και εγώ.

Πρέπει να πω πώς ξέρω μουσική οπότε φαντάζομαι πώς θα καταφέρω να παίξω κάτι σχετικά γρήγορα.(Μπορεί και να μηνώ στη φαντασία)

Κιθάρα είναι το όργανο μου και όπως φαίνετε από τα μέρη που συχνάζω είμαι και folkας.

Και πρέπει να πειραματιστώ με την φλογέρα και την κιθάρα σε folklore καταστάσεις αφού δεν βρίσκω φλογερίστα!.

Οι μουσικές που φτιάχνω είναι όλες folk

και τα ακούσματα… από βυζαντινά και κρητικά ριζίτικα μέχρι κέλτικα, Irish και epic metal.

Έχω καταργήσει όλες αυτές της διαχωριστικές γραμμές στο παίξιμο μου με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα ;D.

Αν κάποιος συμπάσχει μαζί μου ή απλός ξέρει από φλογέρα ας μου πει σχετικά με το όργανο την άποψη του και πώς παίζεται … πια τρύπα είναι πια νότα και ότι νομίζει πώς είναι απαραίτητο για ξεκίνημα   

 

Η φλογέρα είναι αυτή στη φωτογραφία και είναι χειροποίητη, ούτε ένα κόψιμο πάνω σε αυτό το κλαδί δεν είναι συμμετρικό λες και φτιάχτηκε με κάνα σουγιαδάκι, οπότε δεν ξέρουμε και αν η τρύπες έχουν σωστές αποστάσεις και τα σχετικά, πρέπει να μάθω να παίζω για να δω αν είναι καλή,

Πάντως ο κέλτης έπαιζε παππάδες με τούτο δω το κλωνάρι!.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι ειδικός, έχω την εντύπωση ότι περισσότερο χαρακτηρίζεται ως "φλάουτο" παρά ως φλογέρα: τα παραδοσιακά φλάουτα (διαφόρετικής καταγωγής - όχι τα κλασσικά) έχουν 5 τρύπες, οι φλογέρες 6. Πολύ πιθανό να κάνω λάθος.

 

Όπως και να έχει, αν και δε βρήκα πληροφορίες για το συγκεκριμένο όργανο, θα σου πρότεινα να ψάξεις για "quena". Είναι παρόμοιο πνευστό των ινδιάνων των Άνδεων (Ν. Αμερική), χωρίς επιστόμιο όμως. Παρ'όλα αυτά, βλέποντας τη φωτογραφία, και την περιγραφή του ήχου που έκανες, υποψιάζομαι ότι θα έχει τους ίδιους δακτυλισμούς, και ότι θα είναι κουρδισμένη πάνω σε κάποια πεντατονική  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλάουτο λιπών, η συνεννόηση έγινε με χειρονομίες και γιαυτό δεν ξέρω τι αγόρασα

Έχω την εντύπωση πώς δεν είναι πεντατονική, μάλιστα νομίζω πώς έχω βρει τουλάχιστον

12 τόνους αλλά δεν ξέρω σίγουρα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιααααα... λίγο τάξη παρακαλώ. Έχω κάνει φλογέρα τρία ή τέσσερα χρονάκια (δεν πολυθυμάμαι) πριν από... 23 χρόνια (!) και φλάουτο 5-6 πριν από 21 (χωρίς να σταματήσω να ασχολούμαι όμως από τότε). Κάντε μια βόλτα από Wiki, θα σας τα πει καλύτερα:

 

Φλογέρα: http://en.wikipedia.org/wiki/Recorder

Φλάουτο: http://en.wikipedia.org/wiki/Flute

 

Αυτή που βλέπω μοιάζει πολύ με έναν τύπο που έχω συναντήσει στην Ελλάδα αλλά δεν βλέπω αν διαθέτει τη κάτω τρύπα. Οι δακτυλισμοί διαφέρουν λίγο από την κλασσική του ανωτέρω άρθρου.

 

Awaken πολύ ωραίο το ποστ σου και με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Μήπως έχεις λινκ από αυτό το φεστιβάλ;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς  bloody_su συνηθίζω να βάζω εισιτήρια και διάφορα μπιχλιμπίδια σε μια κούτα,

Έψαξα και το βρήκα αν και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει γιατί είναι γραμμένο στα απίστευτα τσεχικά.

Παραδόξως έχει και διεύθυνση, αν δεν φαίνετε στη φωτογραφία είναι η www.beltine.cz

ο διοργανωτής του φεστιβάλ η κάτι τέτοιο.

Έψαξα λίγο το side και κάτω από το λογότυπο της beltine έχει 1 link Vše o Beltine 2008  εκεί

έχει όλες της μπάντες και γίνετε σε 1 ποτάμι αυτή τι φορά.

Αν σκοπεύεις να πας πρέπει να σου πω πώς αξίζει και το ταξίδι και τον κόπο, είναι αξέχαστη φάση, αλά μην ξεχάσεις να πάρεις σκηνή!  προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Το όργανο δεν έχει τρύπα από κάτω, ότι τρύπες έχει είναι αυτές που φαίνονται στη φωτογραφία.

Όταν κλίνω όλες της τρύπες με τα δάχτυλα μου το χρωματικό κουρδιστήρι λέει  (ρε)

Όταν ανοίγω την κάτω τελευταία τρύπα (όχι από την μεριά που φυσώ, από την άλλη) λέει (μι)

αν αφήσω και την επόμενη λέει (φα) και η επόμενη (σολ) και η επόμενη (λα) και μετά (σι)

Και χωρίς να έχω καμία τρύπα κλιστεί λέει (ντο).

Το θέμα είναι πώς αναλόγως πώς φυσώ ή πώς βάζω τα δάχτυλα η νότες αλλάζουν βγαίνουν διέσεις,

Μπορεί και να κατέβει μια οκτάβα όλες η νότες, με κάποιο τρόπο γίνετε τυχαία καμία φορά,

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε

Έψαξα στο net για folk flute και βρήκα όργανα με 6 τρύπες που μοιάζουν πολύ.

Φλάουτο η φλογέρα είναι αυτό τελικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε awaken είναι θέμα ονοματολογίας: στο Internet θα δεις όλα αυτά τα όργανα να τα λένε "flutes" και σπανιότερα "fifes" (τα μικρότερα). Προφανώς το συγκεκριμένο είναι ένα τοπικό όργανο που ανήκει σ'αυτή τη μεγάλη οικογένεια. Οι ευρωπαϊκές φλογέρες πάντως θα δεις να αναφέρονται ως "recorders".

 

Δες αυτό εδώ το link:

 

http://www.eriktheflutemaker.com/index.htm

 

Ο τύπος φτιάχνει μια σειρά από παραδοσιακά πνευστά όργανα, καθώς και μερικά πρωτότυπα σχέδια.

 

Αυτό που λες για την οκτάβα έχει να κάνει με τον τρόπο που φυσάς. Επίσης θα δεις ότι αν κλείσεις τη μισή τρύπα (αντί να την αφήνεις τελείως ανοιχτή) θα ακούς υφέσεις/διέσεις στη συγκεκριμένη θέση. Δε νομίζω ότι διαφέρει πάρα πολύ από μια κοινή φλογέρα, οπότε αν ψάξεις θα βρεις δακτυλοθεσίες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη μισή τρύπα δεν το είχα παρατηρήσει…

Η μισή τρύπα βγάζει δίεση!

Πολύ καλό φίλε TGL αρχίζει να βγαίνει νόημα στον ήχο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Awaken σε ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω το φεστιβάλ. Έχω και μια παλιοπαρέα που παίζουμε RPG εδώ και δέκα χρόνια περίπου, οπότε θα ήταν ωραία να το δούμε από κοντά.

 

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε αυτά που γράφει ο TGL, είναι πολύ σωστά... Είναι πράγματι θέμα ονομασίας, και τα δυο όργανα για πολύ καιρό εβρίσκοντο στην ίδια "οικογένεια" (και κατά ένα τρόπο, ακόμη είναι). Αυτό που λες με τη μισή τρύπα είναι ένα φαινόμενο πάνω στο οποίο βασίζεται η λειτουργία πάρα πολλών πνευστών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου