Προς το περιεχόμενο

Vigier Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Παρακολουθώντας τις συζητήσεις βλέπω να αναφέρονται εταιρίες όπως η Suhr, ή η Anderson, αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κανείς δεν έχει αναφερθεί στις Vigier.

Είχα παίξει μία Excalibur Indus 1 χρόνο πριν και είχα πραγματικά εντυπωσιαστεί! ¶ριστη κατασκευή και εκπληκτικός ήχος και με καθαρότητα ακόμα και σε ρυθμίσεις με αρκετό gain(να αναφέρω ότι η κιθάρα έχει δύο humbuckers). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι λόγω κατασκευής του μπράτσου δεν μπορείς να ανεβάσεις εύκολα το action. όι κιθάρες αυτές έχουν απίστευτα χαμηλό action από το εργοστάσιο και εμένα μου αρέσει λίγο πιο ψηλό.

Τέλος πάντων, επειδή ξέφυγα λίγο, :lol: (απλά με πλημμύρισαν οι αναμνήσεις), Έχει δοκιμάσει κανείς αυτές τις κιθάρες? Είμαι σε φάση τώρα να αγοράσω καινούρια κιθάρα και σκέφτομαι μία Vigier πολύ σοβαρά. Επειδή πάει καιρός από τότε που έπαιξα με μία και ίσως να είμαι παραπάνω ενθουσιασμένος με την κιθάρα απ'ότι θα έπρεπε, ήθελα τις γνώμες σας.

 

Πάρτε και ένα link για το επίσημο site.

www.vigierguitars.com

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για την έκθεση ιδεών!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλως ήρθες καταρχήν :D

 

Προσωπικά έχω ακούσει Vigier δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα απο τη σκοπιά ότι δεν άκουσα κάτι καινούριο ο ήχος της μου φαινόταν πολύ κοινότυπος.Η αλήθεια είναι οτι ο φίλος μου που δοκίμασε την κιθάρα και μου είπε τόνισε ότι έχουν καταπληκτικό playability :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μην ακους,οι vigier ειναι απιστευτα οργανα με καταπληκτικο ηχο και hi-end σχεδιαση (zero fret,βεργα απο ανθρακονηματα κλπ).

προσωπικα αν σκοπευα να δωσω τοσα χρηματα δεν θα το σκεφτομουν καθολου..

εχει φιλος μου και τα λεω απο προσωπικη εμπειρια..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

 

Ο ήχος της μου άρεσε πολύ γιατί "συνδύαζε" τον ήχο μίας strat (bolt on, alder σώμα, maple μπράτσο) με τον ήχο των humbuckers. Βρήκα τον ήχο της πολύ ευέλικτο καθώς διαφορετικοί συνδιασμοί μαγνητών προσφέρανε τελείως διαφορετικούς ήχους (εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι προτιμώ τον ήχο των humbuckers, στα αυτιά μου είναι πιο "γεμάτος", αν και δεν "αναπνέει" όσο ένας μονοπήνιος).

Επιπλέον, σαν όργανο είχε πολύ καλές ακουστικές ιδιότητες, καθώς χωρίς να είναι συνδεδεμένη στον ενισχυτή η κιθάρα έβγαζε δυνατό και γεμάτο ήχο. Τέλος, τα ξύλα της ήταν κουρδισμένα, καθώς τόσο το μπράτσο, όσο και το σώμα είχαν την ίδια τονικότητα.

Όπως κατάλαβες με τρώει η τσέπη μου :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι vigier ειναι απιστευτες....επενδυσε αφοβα,ουτε μην το σκεφτεσαι....απο τις καλυτερες-ποιοτικοτερες κιθαρες που κυκλοφορουν παγκοσμιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι vigier ειναι απιστευτες....επενδυσε αφοβα' date='ουτε μην το σκεφτεσαι....απο τις καλυτερες-ποιοτικοτερες κιθαρες που κυκλοφορουν παγκοσμιως.[/quote']

απιστευτο....δεν βλεπω πουθενα την γνωστη λεξη... 8O

εισαι καλα?να φωναξω κανα γιατρο? :twisted:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK!!!!!!!! Η επομενη μου κιθαρα θα ειναι αταστη και μαλλον vigier......

..................................ΕΛΗΞΕ................................

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα απο καιρο να παιξω με vigier και τελικα πριν ενα μηνα ειχα κατεβει αθηνα για 2 μερες και πηγα στο νακα και&δοκιμασα μια.Ειχε 2 humbuckers&και ηταν απο&τη σειρα excalibur.&Μπορω να πω οτι ισως ειναι η καλυτερη superstrat κιθαρα που εχω παιξει. Η ποιοτητα ειναι σε κορυφαια επιπεδα και το playability αψογο. Και σε γενικες γραμμες θα ελεγα ειχε&πολυ&προσωπικο ηχο . Καποια στιγμη θα χτυπησω μια στα σιγουρα.

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα απο καιρο να παιξω με vigier και τελικα πριν ενα μηνα ειχα κατεβει αθηνα για 2 μερες και πηγα στο νακα και&δοκιμασα μια.Ειχε 2 humbuckers&και ηταν απο&τη σειρα excalibur.&Μπορω να πω οτι ισως ειναι η καλυτερη superstrat κιθαρα που εχω παιξει. Η ποιοτητα ειναι σε κορυφαια επιπεδα και το playability αψογο. Και σε γενικες γραμμες θα ελεγα ειχε&πολυ&προσωπικο ηχο . Καποια στιγμη θα χτυπησω μια στα σιγουρα.

&

me too...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου