Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με ταστα στη κιθαρα μου!!


rista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλως σας βρηκα παιδια!!  :)

 

Επειδη πρεπει να αλλαξω τα ταστα τις κιθαρας μου θελω αν γνωριζει καποιος να μου πει αν γνωριζει ποιον ακριβως τυπο ταστων φοραει!!

 

Εχω την ESP Mii custom (Την βλεπετε και στο avatar) και οπου και αν εψαξα στο νετ απλως αναφερουν πως φοραει extra jumbo frets και καμια αλλη λεπτομερεια.. >:(

 

Σκεφτομαι να βαλω τα dunlop 6100 αλλα δεν ξερω αν πανω κατω θα ειναι τα ιδια με τα μανισια σε μεγεθος!!  ???

 

Τι μου προτεινετε?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε εναν μαστορα που ΞΕΡΕΙ τι κανει και θα σου βρει αυτος το σωστο νουμερο,αν δεν μετρηθουν τα ταστα δεν ειναι δυνατον καποιος ΣΟΒΑΡΑ να σου πει ΑΚΡΙΒΩΣ τι νουμερο φορανε (επισης μπορεις να στειλεις ενα email στην ESP για να σου πει).Τα μονα μεγαλυτερα απο τα Dunlop 6100 ειναι τα 6000.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, πρέπει να αναρωτηθείς αν σε ικανοποιούν τα συγγεκριμένα τάστα.  

Επειδή τα φοράει η κιθάρα σου απο "μαμά" δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να τα αλλάξεις με ίδιου τύπου.

 

Αυτά λέγοντας, τα 6100 είναι παρόμοια με αυτά που έχεις, οπότε ναι, θα έχει παρόμοια αίσθηση και παίξιμο η κιθάρα σου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια!!  :)

 

Φιλε Superfunk μαλλον κανα mail με βλεπω να στελνω διοτι απο τις τοσες φορες που εχουν λιμαριστει απο τα service ολα αυτα τα χρονια δεν γινεται κανεις να καταλαβει ποιο ηταν το αρχικο μεγεθος εκτος αν γνωριζει τις συγκεκριμενες κιθαρες!  ::)

 

Φιλε toneless μια χαρα με ικανοποιουσαν τα ''μαμα'' ταστα απλως δεν θελω να ξεφυγει και να αλλαξει και ο ηχος με τα νεα ταστα (προς το κακο εννοω)..

 

Τελος απο οτι βλεπω σε πολλα ξενα φορουμ απο ibanez και jackson φορανε τα 6100 απο το εργοστασιο σε αυτου του τυπου τις κιθαρες αρα λογικα θα ειναι και της ESP τετοια!! τουλαχιστον ετσι υποθετω..  ???

επισης στο φορουμ της ESP μερικα ατομα λενε το ιδιο ακριβως πραγμα, οτι ειναι σχεδον ιδια.. μακαρι!!

 

Μια ερωτηση τελευταια. Επειδη απο οτι βλεπω οι μαστορες τα περνουν σε κουλουρες τα ταστα ενω στο νετ τα πουλανε σε σακουλακια (τουλαχιστον ετσι βλεπω με τα dunlop),  ΠΩΣ μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου κανει μαμουνια και δεν θα μου βαλει αλλα ντ αλλον?.. διοτι ειμαστε και greece μην ξεχναμε.. ;D

 

Σας ευχαριστω και παλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ταστα οποιασδηποτε μαρκας  κανουν ουτε 3 ευρω οποτε ΤΙ μαϊμουδια να σου κανει? :o

 

Σε κουλουρες τα αγοραζουν τα ταστα ολοι οσοι κανουν ΠΟΛΛΑ refret οποτε μια χαρα θα εισαι,μη κολλας και τοσο στη μαρκα Dunlop (μαλιστα προσωπικα προτιμω τα ταστα του Stew Mac αλλα και τα Fender απο τα Dunlop γιατι αντεχουν περισσοτερο)

 

Περισσιτερο να σε απασχολει η "μαστορια" του τεχνιτη παρα τι μαρκα ταστα χρησιμοποιει. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ταστα οποιασδηποτε μαρκας  κανουν ουτε 3 ευρω οποτε ΤΙ μαϊμουδια να σου κανει? :o

 

Σε κουλουρες τα αγοραζουν τα ταστα ολοι οσοι κανουν ΠΟΛΛΑ refret οποτε μια χαρα θα εισαι,μη κολλας και τοσο στη μαρκα Dunlop (μαλιστα προσωπικα προτιμω τα ταστα του Stew Mac αλλα και τα Fender απο τα Dunlop γιατι αντεχουν περισσοτερο)

 

Περισσιτερο να σε απασχολει η "μαστορια" του τεχνιτη παρα τι μαρκα ταστα χρησιμοποιει. ;)

 

Εχεις δικιο τωρα που το ξανασκεφτομαι, εξαλλου στο μισο χιλιοστο διαφορας μεγεθους που εχει η καθε δηθεν μαρκα θα κολλαμε?

Το playability να ειναι καλο και τα υπολοιπα αναλωσιμα ειναι αλλωστε  :) ;)

 

Και μια τελευταια ερωτηση περι αυτου του θεματος : maximum ποσες φορες μπορουν να αλλαχτουν τα ταστα σε μια κιθαρα? υπαρχει καποιο οριο? το λεω επειδη λογο fret dressing το rosewood π.χ. μπορει να μεινει το μισο σε παχος... σωστα?

Μετα τι? πεταμα το neck? αλλη κιθαρα? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν αφαιρείται ξύλο απ'την ταστιέρα όταν βγαίνουν τα παλιά τάστα και μπαίνουν καινούρια.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω ποσο κοστιζει η αλλαγη. προσφατα αγορασα μια epi lp μεταχειρισμενη, τα ταστα της ειναι σε πολυ καλη κατασταση για την ηλικια της αλλα θα ηθελα να ξερω ποσο περιπου οταν και αν χρειαστει. αν εχει π.χ. medium jumbo και βαλω jumbo θα γινει πιο μαλακη, η μονο τα bends θα μου φαινονται πιο σιγουρα? ενα απλο λιμαρισμα ποσο το κοστολογουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα δεν θα γινει πιο "μαλακη" λογω των ταστων της αλλα λογω ΚΑΛΟΥ ΣΕΤ ΑΠ (οποτε φροντισε πρωτα απο ολα για αυτο).

 

τα refret στην Ελλαδα κινουνται ακομα σε "λογικα" επιπεδα απο 130-200 ευρω περιπου αναλογα με το μαστορα και τη δουλεια που πρεπει να γινει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν αφαιρείται ξύλο απ'την ταστιέρα όταν βγαίνουν τα παλιά τάστα και μπαίνουν καινούρια.

 

εκτος εαν αυτος που τα βγαζει ειναι λιγο κανγκουρας.....  :P ;D

 

η κιθαρα δεν θα γινει πιο "μαλακη" λογω των ταστων της αλλα λογω ΚΑΛΟΥ ΣΕΤ ΑΠ (οποτε φροντισε πρωτα απο ολα για αυτο).

 

ακριβως!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου