Προς το περιεχόμενο

Μετά από μακρόχρονη απουσία από τα πλήκτρα, ποιό synthe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο για τον προγραματισμο του ηχου παλι εχω αλλη αποψη.για παραδειγμα εγω στο pa500 εχω φτιαξει ζουρναδες και φυσικα το καλυτερο φλαουτο που βγαζει ενα trinity.ειπες τιποτα?

Σε παρακαλώ όταν αναφέρεσαι στον Yameth να χρησιμοποιείς πληθυντικό αριθμό.

 

Ας συνεχίσει το θέμα του νέου φίλου ήρεμα και ωραία.

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

1. Φίλε μου από τα λεγόμενα σου στη συνέχεια είναι προφανές ότι ψάχνεις για arranger. Σε αυτή την περίπτωση η πρόταση του φίλου toniiskorg είναι μια χαρά.

 

2. toniiskorg το arranger δεν έχει δυνατότητες προγραμματισμού γεννήτριας ήχου, απλά κάποιο ADSR και εφέ. Δεν σε παρεξηγώ και δεν έχω μύγα. Καλημέρα σας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να κάνω μία διαφορετική ερώτηση προς τον stfmich, της οποίας η απάντηση έχει - κατά τη γνώμη μου - τεράστια σημασία: τι μουσική ακούς και (κατ' επέκταση) θα προσπαθήσεις να παίξεις;

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά όπως είπα και πριν η ηλεκτρονική μουσική που έπαιζαν οι Depeche Mode, οι OMD, οι Cure και γενικότερα αυτό που τότε λέγαμε NEW WAVE είναι ήχοι που με εκφράζουν ακόμη και σήμερα. Είναι πολλά συγχρονα συγκροτήματα που ακούω και μου αρέσουν αλλά δυστηχώς ο χρόνος μου δε μου επιτρέπει να εξειδικευτώ. Έτσι κάποιες από τις διάφορες εκφάνσεις της Electro μουσικής (που διάβαζα κάπου εδώ μεσα) σίγουρα με ενδιαφέρουν χωρις όμως δυστηχώς να μπορώ να προσδιορίσω το ποιο ακριβώς. Γενικεύοντας θα έλεγα πως μου αρέσει ο μοντέρνος ηλεκτρονικός ήχος ακόμη και αν πρόκειται για Ελληνικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά όπως είπα και πριν η ηλεκτρονική μουσική που έπαιζαν οι Depeche Mode, οι OMD, οι Cure και γενικότερα αυτό που τότε λέγαμε NEW WAVE είναι ήχοι που με εκφράζουν ακόμη και σήμερα. Είναι πολλά συγχρονα συγκροτήματα που ακούω και μου αρέσουν αλλά δυστηχώς ο χρόνος μου δε μου επιτρέπει να εξειδικευτώ. Έτσι κάποιες από τις διάφορες εκφάνσεις της Electro μουσικής (που διάβαζα κάπου εδώ μεσα) σίγουρα με ενδιαφέρουν χωρις όμως δυστηχώς να μπορώ να προσδιορίσω το ποιο ακριβώς. Γενικεύοντας θα έλεγα πως μου αρέσει ο μοντέρνος ηλεκτρονικός ήχος ακόμη και αν πρόκειται για Ελληνικά!

 

Με συγχωρείς αλλά από απροσεξία δεν είχα δει ότι ήδη έγραψες τις μουσικές σου προτιμήσεις. Με αυτά τα νέα δεδομένα και με τα χρήματα που θες να δώσεις, προτείνω να ξεχάσεις το αρμόνιο και να πας σε synth. Οπότε το 201 είναι μία αξιοπρεπέστατη λύση.

 

Να θυμάσαι τα εξής:

 

α) ότι και αν πάρεις, αν σου "κάτσει" η φάση, τότε σε ένα χρόνο το πολύ θα θές κάτι ακόμη.

 

β) ότι σήμερα, synthesizers και υπολογιστές έχουν στενά κολητιλίκια οπότε σύντομα θα χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για αυτές τις δουλειές.

 

γ) ακριβώς επειδή ισχύει το (β), σύντομα θα χρησιμοποιείς περισσότερο τα εσωτερικά όργανα στον υπολογιστή σου, παρά το synth που θα πάρεις.

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με eye και με yameth.

Κάποιοι έχουν παρεξηγήσει τον όρο synth με αρμόνιο(arranger). Όπως λέει ο φίλος yameth ένα arranger keyboard δεν έχει δυνατότητες σύνθεσης ήχων και εφόσων σ'αρέσει η ηλεκτρονική μουσική καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ. Το ''φτιαχνω ήχο'' από το ''πειράζω λίγο τα εφφέ και κάποια φίλτρα ενός ήχου'' έχει πολύ μεγάλη διαφορά (να σημειώσω ότι, έχω και είχα από τα ακριβότερα arranger που κυκλοφορούν-ούσαν στην αγορα βλέπε yamaha psr7000,roland g1000,yamaha tyros) . Άρα λοιπόν πάει το ένα σκέλος.

Οπότε θες ένα synth.Και τώρα καταλήγουμε σ'αυτό που λέει o eye.Ό,τι και να πάρεις σε πολύ λίγο καιρό θα θες να το αλλάξεις και να στραφείς προς τους Η/Υ. Άρα η γνώμη μου είναι ένα φθηνό και καλό master keyboard με μια φθηνή κάρτα ήχου και μερικά vst's.Άλλοστε άν πάρεις ένα synth όπως το sh-201 δε θα μπορείς να γράψεις drums.

Φιλικά ninja 8) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toniiskorg το arranger δεν έχει δυνατότητες προγραμματισμού γεννήτριας ήχου, απλά κάποιο ADSR και εφέ.

 

Αγαπητέ Yameth, προφανώς χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον Toniιskorg νομίζω οτι σοβαρά arranger όπως Korg Pa80/Pa800/Pa1X (elite)/Pa2X έχουν δυνατότητες σύνθεσης και πολλές παραπάνω μάλιστα από απλό προγραμματισμό περιβαλλουσών 4 σταδίων (ADSR)

Εννοείται φυσικά οτι μιλάμε για sample based synthesis. Aν θέλεις το συζητάμε με λεπτομέρεια.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τον ορισμό "δυνατότητα προγραμματισμού γεννήτριας ήχου". Αναφέρεσαι μήπως στην ικανότητα ενός synth να ελίσσεται μεταξύ 2 ή και παραπάνω μεθόδων σύνθεσης ή κάπου αλλού;

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επίσης δεν κατάλαβα τον ορισμό "δυνατότητα προγραμματισμού γεννήτριας ήχου". Αναφέρεσαι μήπως στην ικανότητα ενός synth να ελίσσεται μεταξύ 2 ή και παραπάνω μεθόδων σύνθεσης ή κάπου αλλού;

Αναφέρομαι στην δυνατότητα επιλογής κυμματομορφής μέσω γεννήτριας ήχου ή sample και την επεξεργασία της μέσω vcf, vca, modulation, κλπ. έστω με την "παραδοσιακή" αφαιρετική σύνθεση ήχου.

 

Υ.Γ. http://www.korg.com/gear/info.asp?a_prod_no=PA80 Η Korg δεν αναφέρει σύνθεση ήχου πουθενά. Σε τι αναφέρεσαι;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου