Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Low Budget - all around μικροφώνου


Ripen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

nt-1 μιας και γλυτώνεις και τις αγορές αντικραδασμικής βάσης, pop-filter (απαραίτητο για τα πυκνωτικά) και καλώδιο μιας και όλα περιλαμβάνονται στην συσκευασια.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα! (επιτέλους το site είναι on  :) )

 

Το καλοκαίρι που θα επιστρέψουμε (με το καλό) από τις φοιτητουπόλεις στη φανταστική επαρχία (άντε να φεύγουμε από το χάος της Αθήνας) λέμε να διαμορφώσουμε λίγο το υπόγειο του μπασσίστα μας. Από εξοπλισμό έχουμε σχεδόν τα πάντα, λείπει όμως το μικροφωνάκι. Δεν θέλουμε τίποτα τρελό, αρκεί να κάνει τη δουλειά του χωρίς παρατράγουδα, δηλαδή ψάχνουμε ένα τίμιο μικρόφωνο σε όσο πιο χαμηλή τιμή γίνεται.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση ή το ΝΤ-1 είναι μονόδρομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! (επιτέλους το site είναι on  :) )

 

Το καλοκαίρι που θα επιστρέψουμε (με το καλό) από τις φοιτητουπόλεις στη φανταστική επαρχία (άντε να φεύγουμε από το χάος της Αθήνας) λέμε να διαμορφώσουμε λίγο το υπόγειο του μπασσίστα μας. Από εξοπλισμό έχουμε σχεδόν τα πάντα, λείπει όμως το μικροφωνάκι. Δεν θέλουμε τίποτα τρελό, αρκεί να κάνει τη δουλειά του χωρίς παρατράγουδα, δηλαδή ψάχνουμε ένα τίμιο μικρόφωνο σε όσο πιο χαμηλή τιμή γίνεται.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση ή το ΝΤ-1 είναι μονόδρομος;

 

Shure sm7b ;D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

το ΝΤ-1 που ακριβώς θα το βρούμε για αγορά; το θέλω για ηχογράφηση πιάνου και φωνής..(αντρικής) δεν πάω για επαγγελματική χρήση προς το παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακόμη μιας και διαβάζω και μου δημιουργούνται νέες απορίες ;)

Κοντά στα 100 ευρώ βρήκα το AKG Perception 120 χωρίς USB είναι ασχημό σε σύγκριση με το NT1 ; απο άποψη τιμής απόδοσης πάντα.

 

Επαναλαμβάνω οτι τώρα ξεκινάω με το όλο θέμα και δεν θέλω να δώσω λεφτά για διαφορές που τουλάχιστον ακόμη δεν θα μου είναι αντιληπτές.Επίσης θα μου χρειαστεί η σύνδεση USB στο μικρόφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

NT-1 ψηφίζω κι εγώ. Το έχω εδώ και μερικούς μήνες (απο thomann.de) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλή ποιότητα αλλά χρειάζεται αρκετή προσοχή στο περιβάλλον ηχογράφησης καθώς επηρεάζει πολύ τον ήχο, όπως στα περισσότερα condensers βεβαια.

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Εγώ έχω το κινέζικο SE 2200 το οποίο είναι αρκετά καλό και έιμαι πολύ ευχαριστημενος με την απόκριση του, όχι όμως με την κατασκευή του. Η αράχνη του του, η βάση του δλδ, δεν κάθεται με τπτ.

 

Το είχα συγκρίνει σε σπικάζ με το ROde NT1 ενός φίλου, κ το SE μ αρεσε περισσότερο, γιατί έβγαζε περισσότερο τσαρχαλητό, έδινε περισσότερο χαρακτήρα, αλλα ήταν πιο θορυβώδες και το Rode τόνιζε καλύτερα βαθιές αντρικές φωνές.

 

Στο ραδιόφωνο που δουλέυω έχουν το AKG C3000 και νταξ, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Για γυναικίες φωνές δεν μ αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου