Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Low Budget - all around μικροφώνου


Ripen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα καλά σχόλια για το Shure SM58, τι γνώμη έχετε γι αυτο το μικρόφωνο ?

 

Οπως ηδη γνωριζεις ειναι το πλεον ευπωλητο μικροφωνο στην ιστορια της μουσικης οπως και το πιο συχνα χρησιμοποιουμενο...παρολα αυτα παρε καλυτερα ενα AKG D5 ειδικα αν δεν σε καιει να το χρησιμοποιησεις ζωντανα (και ζωντανα το D5 ειναι καλυτερο αλλα δεν εχει αυτο το...asxetos ixoliptis-VLAKAS tragudistis  proof που εχει το SM58... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διάβασα καλά σχόλια για το Shure SM58, τι γνώμη έχετε γι αυτο το μικρόφωνο ?

 

Στο Google: site:noiz.gr shure sm58

"Πασπαρτού" για πολλές και διάφορες περιπτώσεις, αξιόπιστο, εύκολο στη χρήση και κατάλληλο για θορυβώδεις συνθήκες πρόβας ή λάιβ...

 

Με δυναμικό θα μπορώ να ηχογραφήσω ακουστική κιθάρα ?

 

Γιατί να μην μπορείς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ηδη γνωριζεις ειναι το πλεον ευπωλητο μικροφωνο στην ιστορια της μουσικης οπως και το πιο συχνα χρησιμοποιουμενο...παρολα αυτα παρε καλυτερα ενα AKG D5 ειδικα αν δεν σε καιει να το χρησιμοποιησεις ζωντανα (και ζωντανα το D5 ειναι καλυτερο αλλα δεν εχει αυτο το...asxetos ixoliptis-VLAKAS tragudistis  proof που εχει το SM58... ;D)

 

H akg είναι μια αγαπητή για εμένα εταιρία, και το θετικό σε αυτο που προτείνεις είναι οτι ειναι και πιο φτηνό.Άλλά που υπερτερεί το AKG σε σχέση με το Shure ?

Απλά διάβασα για το SM58 οπως πολύ σωστά γράφεις οτι "ειναι το πλεον ευπωλητο μικροφωνο στην ιστορια της μουσικης" και σκέφτομαι οτι για να το εμπιστεύεται τόσος κόσμος θα είναι σίγουρα ενα καλό μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το SM58 απλα το D5 ειναι καλυτερο μικροφωνο,ειδικα απο τη στιγμη που κανει και τα ιδια λεφτα,εχει πιο καθαρο και transparent ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το SM58 απλα το D5 ειναι καλυτερο μικροφωνο,ειδικα απο τη στιγμη που κανει και τα ιδια λεφτα,εχει πιο καθαρο και transparent ηχο.

Και μεγαλύτερη "ανθεκτικότητα" στην ανάδραση (feedback suppression).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έψαξα πολύ το AKG D5, εχει πάρει πάρα πολύ καλές κρητικές.

Βρήκα ενα συγκριτικό και τα άκουσα και τα δυο. Ακουσα πάρα πολλές φορές τα δείγματα, έκλεινα τα μάτια και επικεντρωνόμουν σε αυτο που άκουγα.Κατέληξα στο οτι ο ηχος του shure sm58 μου άρεσε πιο πολύ.

Στο D5 κάτι με χάλαγε στις χαμηλές, σαν να ψαλίδιζε,σαν να παραμόρφωνε !

 

Ενω στα σχόλια που υπάρχουν λένε για το D5 οτι είναι καλύτερο στα δικά μου αυτια μου άρεσε ο ηχος απο το sm58, πιο ισοροπημένος και πιο ομαλος σε όλο το φάσμα.

 

Την δειγματοληψία μπορείτε να την ακούσετε εδω : http://www.homestudiocorner.com/akg-d5-vs-shure-sm58-audio/

 

Τώρα κοιτάω και το Μ1 της RODE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το off topic αλλά γιατί θες οπωσδήποτε δυναμικό? :/

Εγώ ποτέ δεν κατάφερα να κάνω καλή δουλειά με τα δυναμικά... Ίσως επειδή έχω έλλειψη γνώσεων αλλά από όταν πήρα το πυκνωτικό (ένα behringer της πλάκας έτσι?) μου έκανε εύκολη τη ζωή...  :-X

Σόρρυ αν παρεμβαίνω στην απόφασή σου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 58αρι το Beta το εχεις κοιταξει καθολου? Εχει μια διαφορα στην τιμη αλλα αξιζει! Και εγω για το απλο το 58αρι πηγα και εφυγα με το Beta απο το Ζαχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το off topic αλλά γιατί θες οπωσδήποτε δυναμικό? :/

Εγώ ποτέ δεν κατάφερα να κάνω καλή δουλειά με τα δυναμικά... Ίσως επειδή έχω έλλειψη γνώσεων αλλά από όταν πήρα το πυκνωτικό (ένα behringer της πλάκας έτσι?) μου έκανε εύκολη τη ζωή...  :-X

Σόρρυ αν παρεμβαίνω στην απόφασή σου...

 

Μην ζητάς συγνώμη δεν παρεμβαίνεις στην απόφασή μου,κουβέντα κάνουμε..Ετσι και αλλιώς το μεγάλο μου πρόβλημα όσο αφορά το θέμα μικρόφωνο είναι η φωνή μου  :-X

 

Εχω καταλήξει σε δυναμικό για τους εξής λόγους :

 

Ο χώρος που βρίσκομαι δεν είναι στεγανός όσο αφορά τους θορύβους.

Κάποιες φορές,σπάνια μεν αλλά υπάρχουν αυτες οι "κάποιες φορές" μπορεί να υπαρχει στην ηχογράφηση και άλλο άτομο που να παίζει και κάποιο άλλο όργανο, και στις δυο παραπάνω περιπτώσεις το πυκνωτικό θα συλλαμβάνει ηχους που ισως να μην θέλω να περνάνε στο κανάλι της φωνής.

 

Ενας άλλος λόγος είναι οτι ενα πυκνωτικό μικρόφωνο είναι ενα ευαίσθητο μικρόφωνο και θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσοχή, αν είχα κάποιο χώρο έστο και μικρό σαν στουντιάκι που τα πάντα να είναι στην θέση και η χρήση του χώρου θα ηταν μόνο για μουσική χωρίς να μπαινουν και άλλα άτομα οπως και αντικείμενα τότε θα πήγαινα ισως σε πυκνωτικό.    

 

Επίσης επειδή την έχω πατήσει κάποιες φορές με τα entry level φτηνά πράγματα προτιμώ να πάρω ενα καλό δυναμικό παρά ενα φτηνό πυκνωτικό.Την Behringer να σου πω την αλήθεια δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση (εχω τρεις συσκευές της) και στο θέμα πυκνωτικό είναι λίγο μονόδρομος όσο αφορά το κόστος αγοράς της.Αν θυμάμαι καλά το B1 πρεπει να εχει περίπου 90€

 

Τέλος η αλήθεια είναι οτι ασχολούμαι πολύ περιστασιακά με τα φωνητικά οπότε ενα πυκνωτικό λίγο αξιοπρεπή οπου θα το αποκτήσω με κόστος στο πορτοφόλι τουλάχιστον στα 200€ θα παει χαμένο.

 

Απο την άλλη επειδή εχω μιλήσει με δυο ηχολήπτες μου είπαν σε κάποια φάση και οι δυο το ιδιο πράγμα,οτι : Βάση του εξοπλισμού που εχω και την χρήση που θέλω να κάνω οτι  μικρόφωνο της κατηγορίας SM58,D5,M1 δεν ενδεικνύεται και οτι πιο ώριμο θα ήταν να κάνω την δουλειά μου με ενα μικρόφωνο φτηνό,ως τα 40€ !      

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 58αρι το Beta το εχεις κοιταξει καθολου? Εχει μια διαφορα στην τιμη αλλα αξιζει! Και εγω για το απλο το 58αρι πηγα και εφυγα με το Beta απο το Ζαχο!

 

Οχι δεν το σκέφτομαι γιατι η τιμή που εχει το SM58 είναι αυστηρό χρηματικό ταβάνι που εχω ορίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου