Προς το περιεχόμενο

Vintage Fender amps info.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρολιγον να ξεχασω στα βαθη των bookmarks μου την αλλη μεγαλη του χωρου:

 

http://homepage.mac.com/mesaboogie/welcome.html

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

......γενικα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Fender ενισχυτη και να παρετε απο τις παραπανω περιοδους κατα 99% θα "τρωει για πρωϊνο" τους περισσοτερους καινουργιους ενισχυτες που κυκλοφορουν οποτε παραμενουν εξαιρετικα deal.....

 

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση, αλλά...

 

καλύτεροι εννοείς από τους καινούριους fender που κυκλοφορούν ? πχ. τα reissues...

αλλιώς γιατί να δώσει κανείς 2500 για να πάρει τον lonestar αφού μπορεί να την ψάξει έτσι.

 

ειπαμε τους περισσοτερους οχι και ολους.

 

αν θες εναν απλο vintage style ενισχυτη με ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ καναλι (κατι που προσωπικα προτιμω μια και δεν θελω γκαζοκαναλα) & δεν σε πειραζει το βαρος ενας παλιος sf Fender πολυ δυσκολα "χτυπιεται"....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο site μου έχει λύσει τα χέρια αρκετές φορές διότι εκεί μέσα βρήκα και τα ηλεκτρονικά κυκλώματα των ενισχυτών μου (οι μοντίφες βλέπετε γίνονται καλύτερα αν ξέρουμε τι να πειράξουμε).

 

Πάντα είχα την απορία..... ποιός να είναι ο δυνατότερος σε ισχύ κιθαριστικός ενισχυτής?

 

Οι Agusta ή Augusta (ήταν κλώνος των Fenders) ή τον έφτιαχνε η ίδια η fender (δεκαετία 70) που θα μπορέσω να βρώ κανέναν τέτοιον?

 

Μόνο ο SF που είναι ειδικός στην Fenderoλογία μπορεί να ξέρει κάτι από αυτά.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ρε τι μου θυμιζεις τωρα,νομιζω οτι οι Αgusta ή Augusta (δεν θυμαμαι τωρα) ηταν η ντοπια πατεντα ή κλασσικα ιταλικη μαρκα των 70s ,ηταν δεν τραντζιστορ απο οτι θυμαμαι και συνηθως ηταν ενισχυτες μπασου...

 

στο διαδικτυο δεν βρηκα παντος ΤΙΠΟΤΑ οποτε νομιζω οτι χαθηκαν στη...ληθη της ιστοριας (οπως και τους αξιζε ηταν ψιλοαθλιοι.. ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιταλικοί ήταν, αντίγραφα των Twin Reverb σε μέγεθος μπασσοκολώνας.

Αυτός που είχα εγώ έπαιζε φανταστικά και είχε αρκετά γκάζια (100w).

Νόμιζα ότι ήταν αντίγραφο κάποιου Fender αλλά ποτέ δεν μπορεσα να βρώ αντίστοιχο.

Θυμάμαι ότι ήταν Compo με ασημί πλάκα, ακριβώς τα ίδια κουμπιά με Twin Reverb, σε μέγεθος ψυγείου πολύ πιό μεγάλος σε ογκο από τον Super 6 Reverb που έχω, με δυό γομάρια 15" και footswitch σαν του Fender και λυχνίες 4Χ ΕCC83 (12AX7) 2 ECC81 (12AT7) και 4 Χ 6L6. Άνετα αγόραζα ξανά έναν τέτοιον (τον χρησιμοποιούσα σαν ενισχυτή μπάσου αλλά και κιθάρας).

 

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες εναν απλο vintage style ενισχυτη με ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ καναλι (κατι που προσωπικα προτιμω μια και δεν θελω γκαζοκαναλα) & δεν σε πειραζει το βαρος ενας παλιος sf Fender πολυ δυσκολα "χτυπιεται"....

 

Aπό την ελάχιστη πείρα που έχω, το blackface καθαρό των Fender το θεωρώ καλύτερο από το silverface...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aπό την ελάχιστη πείρα που έχω, το blackface καθαρό των Fender το θεωρώ καλύτερο από το silverface...

 

 

Φανταζομαι ο sf προτεινει σα καλη λύση τους silver γιατι οι περισσοτεροι blackface έχουν φτάσει σε δυσθεωρητα ύψη απο άποψη τιμής και είναι και πιο δυσευρετοι.

 

 

 

Πάντα είχα την απορία..... ποιός να είναι ο δυνατότερος σε ισχύ κιθαριστικός ενισχυτής?

 

 

Αυτος μάλλον?

http://www.ampeg.com/history.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να ακουσω την ιδια μερα, στον ιδιο μερος,Blackface & Silverface.

Οι διαφορες ειναι τοσο μικρες,και ειναι καλα να προτιματε τους Silverface.

Οπως λεει και ο SF με 500-800 ευρω τους βρισκεις ανετα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό την ελάχιστη πείρα που έχω, το blackface καθαρό των Fender το θεωρώ καλύτερο από το silverface...

 

εξαρταται απο τα γουστα του καθενος και απο το ΜΟΝΤΕΛΛΟ του ενισχυτη (σε καποια υπερισχυουν οι bf σε αλλα οι sf) ετσι κι αλλοιως τετοιους ενισχυτες για το καθαρο τους τους παιρνεις μια και δεν βρωμιζουν με τιποτα ;) (αν θες βρωμα πας σε tweed)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να ακουσω την ιδια μερα, στον ιδιο μερος,Blackface & Silverface.

Οι διαφορες ειναι τοσο μικρες,και ειναι καλα να προτιματε τους Silverface.

 

Eλπίζω να ήταν ίδια μοντέλα, πχ. Twins και τα δυο...

 

εξαρταται απο τα γουστα του καθενος και απο το ΜΟΝΤΕΛΛΟ του ενισχυτη (σε καποια υπερισχυουν οι bf σε αλλα οι sf) ετσι κι αλλοιως τετοιους ενισχυτες για το καθαρο τους τους παιρνεις μια και δεν βρωμιζουν με τιποτα ;) (αν θες βρωμα πας σε tweed)

 

Μα κι εγώ τρελαίνομαι για καθαρά! Και μάλιστα Twin-ένια. Σε αυτούς είναι που μου αρέσουν οι blackface περισσότερο. Επίσης, από βρώμικα μπόλικα οι Fenders που αγκομαχούν, αλλά όχι απαραίτητα Tweed (πχ ο Deluxe Reverb δεν είναι και απλά παρακαλάει να τον δυναμώσεις...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου