Προς το περιεχόμενο

Τελικά Υπάρχει Ελληνικό Ροκ


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(και συγνωμη αν 5 ποστς στην σειρα φανηκαν εγωκεντρικα)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α, και επι του θεματος...

πολυ λειψη κατ' εμε δουλεια σε καποιους τομεις (αληθεια δεν ειδα τον Ασιμο!), με πολλες φορες αστοχες παρατηρησεις ως προς τον σχολιασμο των συγκροτηματων. Ο δημιουργος του εν λογω μπλογκ δεν αναφερεται αρκετα στο καθε συγκροτημα, ομως απο την αλλη ειναι και αντικειμενικα μεγαλη η δουλεια που εχει κανει. Αναφερει και πιο αγνωστα συγκροτηματα (π.χ. Metro Decay), αλλα δεν αναφερει και ολα (η σχεδον ολα) τα ψιλοαγνωστα, και η δουλεια για μενα καταντα μεροληπτικη, ενω μαλλον σαν αρχικο στοχο ειχε την αντικειμενικη καταγραφη...

Κατ' αρχας ειναι μεροληπτικη απ' την στιγμη που αφηνει εξω ελληνικα συγκροτηματα με αγγλικο στιχο (δηλαδη οι Last Drive η οι Purple Overdose και τοσοι αλλοι δεν συγκροτηματα που αναπτυχθηκαν στην ελληνικη σκηνη? ελεος!!!).

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, εκανα λαθος για τον Ασιμο...Υβρεις απο τον δημιουργο του μλογκ δεκτες και καλοδεχουμενες.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα σε καθε περιπτωση μπραβο στον δημιουργο του blog που στην χειριστη (λεμε τωρα...) περιπτωση ΤΟΛΜΗΣΕ και ΔΟΥΛΕΨΕ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ. για να λεμε και τα καλα δηλαδη, οχι μονο να (κατα)κρινουμε... ;-0

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενιά του Χάους.

Όπως λέμε 666 - The Number of the Pap!

 

Να σου πω lambrogg, τελευταία έχεις επισκεφθεί κανα επιστήμονα που ακούει ροκ;

Για ρώτα τον: Γιατρέ μου, πώς να πείσω ότι το ροκ έχει πεθάνει;

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για το ροκ αλλα all my friends are deeead, all my friends are deeead  ;D

 

Το ροκ ζει και βασιλευει παιδια, ακουστε λιγο Strokes και Muddy Banks  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.Φιλε μου child of story καταρχην σε ευχαριστω που ασχολεισαι και λες την αποψη σου για το μπλογκ.Να πω ομως κατι οσον αφορα την λειψη δουλεια στην οποια αναφερεσαι.Μπορεις να μου εξηγησεις ποιες ειναι οι αστοχες παρατηρησεις γιατι δεν καταλαβα? Οι λιγοστες πληροφοριες που γραφω δεν βγαινουν απο το κεφαλι μου αλλα απο καποιο επισημο sιte τις περισσοτερες φορες. Αυτα που θελω κυριως να γραφω ειναι ποτε και που ιδρυθηκε καθε γκρουπ,δισκογραφια και τα μελη του. Σε καθε ροst δινω και το λινκ της πηγης οπου μπορει να ανατρεξει οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες, το βρισκω λογικο αυτο. Φυσικα και δεν αναφερω ολα τα "ψιλοαγνωστα" συγκρoτηματα επειδη προφανως δεν τα γνωριζω ολα!Προσθηκες συγκροτηματων γινονται συνεχως. Οσον αφορα το αγγλοφωνο, οι γνωσεις μου πανω σε αυτο ειναι απειροελαχιστες.Αλλωστε το μπλογκ ονομαζεται "ενα blοg αφιερωμενο στο ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ ροκ".Δεν θεωρω πως ειναι κατι το μεροληπτικο,αλλα κατι ξεκαθαρο.Καποιος ο οποιος εχει γνωσεις πανω στο αγγλοφωνο θα μπορουσε να κανει κατι αναλογο για αυτα τα γκρουπ,εγω δεν μπορω να το κανω αυτο! Αυτα προς το παρον,συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα,ξερω πως κουραζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να πω (χωρίς να έχω καμία σχέση με το blog αυτό) πώς είναι άξια η δουλειά του παιδιού και σκεφτείτε λίγο πόσο δύσκολο είναι να συγκεντρώσεις τόσους ανώνυμους και επώνυμους (καλλιτέχνες) σε μία σελίδα..

Oσον αφορά τον σχολιασμό των συγκροτημάτων που αναφέρθηκε ποιο πάνω δεν φταίει ο διαχειριστής του site, γιατί γράφει, ότι ακριβώς του πεις να γράψει, το λέω επειδή και εγώ κάπου εκεί μέσα είμαι και με ρώτησα τη στοιχεία να γράψουν… και απλά τους παρέπεμψα στην σελίδα μου (δεν αναφέρω και πολλά πράγματα για μένα εκεί μέσα)… ότι βρει γράφει ο άνθρωπος…

 

Με πρόλαβες Rock-elliniko

 

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν κουραζουν τα μεγαλα μηνυματα, τα μικρα κι ανουσια κουραζουν (εχω γραψει σε αυτην την σελιδα τετοια).

 

1ον. Θεωρω οτι Πληροφοριες με την εκταση 1 παραγραφου (οπως αυτες που δινεις) ειναι συνηθως εξ' ορισμου μεροληπτικες. Μεροληπτικο δεν ειναι απο ολη την πορεια ζωης και προσφορας του Νικολα Ασιμου να εστιαζεις στην καταγωγη και το επαγγελμα των γονιων? Ελλιπες (και αρα μεροληπτικο για τον αμαθη) δεν ειναι να μιλας για τον Ασιμο σε εκταση μιας παραγραφου ?

 

2ον.Και παρακαλω να μην θεωρησουμε εδω οτι τα "επισημα" sites αποτελουν εξ' ορισμου πηγη καλης ποιοτητας πληροφοριων !!! Μη γελασω!!! (οχι για σενα, για τα site αυτα). π.χ. ->

Οτι οι ΓενιαΤουΧαους ειναι hardcore σχημα ειναι ανηκουστο! Εκτος απο το οτι ειναι η ζωη μου και δεν τους εχω απλα ακουσει αλλα τους εχω ΖΗΣΕΙ, τους γνωριζω και προσωπικα(περιπου...μεγαλη ιστορια). Καταρχας τοτε δεν υπηρχε hardcore μουσικη στην Ελλαδα. Αν ρωτησεις ειτε τους ιδιους ειτε καποιον συνειδητοποιημενο οπαδο τους ισως μπει το hardcore(το μετεπειτα γνωστο χαρντκορ,επαναλαμβανω δεν υπηρχε τετοιο πραγμα στην Ελλαδα του '80) σε καποια φραση, σαν ΕΝΑ απο τα στοιχεια της μουσικης τους, το να χαρακτηριζεις ομως το συγκροτημα αυτο hardcore ειναι το λιγοτερο αστοχο.Θα το καταλαβεις και μονος σου αν συγκρινεις τη μουσικη, θεματολογια και αυτοεκφραση τους με την μουσικη/κινημα που ονομαζεται "hardcore". Βεβαια εσυ ισως (οπως και το παραδεχεσαι αλλωστε) να αντλεις πληροφοριες απο τα "επισημα" sites χωρις καν να εχεις ακουσει τα εν λογω συγκροτηματα (αληθεια τα εχεις ακουσει ολα ? ? ?), αλλα φερεις απολυτη ευθυνη απο την στιγμη που αναπαραγεις αυτες τις πληροφοριες, ακομα περισσοτερο οταν αυτο γινεται ακριτα.

 

3ον. Οσον αφορα αυτο που λες, οτι δηλαδη αυτο που θες κυριως να δωσεις ειναι ημερομηνια ιδρυσης, μελη κλπ :

Αληθεια (και επειδη εχω παρει απ'την πρωτη στιγμη τους ΓενιαΤουΧαους σαν παραδειγμα, οχι οτι δεν ισχυουν αυτα που λεω και αλλου στο blog), το ξερεις οτι αυτη ειναι η συνθεση των ΓενιαΤουΧαους για ενα πολυ συγκεκριμενο χρονικο διαστημα; Και παλι μισες πληροφοριες δηλαδη, αφου αγνοεις σημαντικους ανθρωπους που εχουν περασει απο το γκρουπ και εχουν συνεισφερει σε αυτο!

 

4ον.Παλι καλα που δινεις και τα λινκς δηλαδη και διευκρινιζεις την πηγη των πληροφοριων. Εδω να πω ναι, εισαι συνεπης !

 

5ον. <<Αλλωστε το μπλογκ ονομαζεται "ενα blοg αφιερωμενο στο ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ ροκ".>>

Ετσι λες; αλλα δεν νομιζω !!!

Γιατι εγω βλεπω οτι το site ονομαζεται (τα κεφαλαια δικα μου)  "ROCK-ELLINIKO.blogspot.com" ,

το mail "[email protected]" ,  ακομα και στο noiz το ονομα σου ειναι "Rock-ELLINIKO"  !!!

Τα συγκροτηματα δηλαδη με ελληνικοΚΑΙξενο στιχο (π.χ. Λευκη Συμφωνια, αν δε με απατα η μνημη μου) ειναι μιγαδες...

 

Νομιζω εγινα αρκετα σαφης...

 

 

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μιγαδες" εννοω ως προς την καταχωρηση τους στο εν λογω blog.  λεω γιατι γινονται και παρεξηγησεις...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου