Προς το περιεχόμενο

Switchers/Controllers για πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια μπορείς Schaffer, και είναι πολύ απλό. Να σου φέρω ένα παράδειγμα:

 

Aς πούμε ότι θες σε ένα κομμάτι να κάνεις αιθέρια εισαγωγή με ακκόρντα στην αρχή, τα οποία είναι ωραίο να ακούγονται με delay και chorus. Bάζεις λοιπόν το delay σου και το chorus σου στην λούπα Α. Μετά θες με ένα πάτημα να περάσεις αμέσως στο "βρώμικο" rhythm part. Bάζεις λοιπόν στην Β το οverdrive/dist σου, ενεργοποιημένο, και μόλις θες πατάς τον διακόπτη Α/Β για να περάσεις από το Α στο Β. Αν θες να διώξεις τα πάντα και να μείνεις μόνο με το καθαρό σου σήμα ή με άλλα πετάλια μετά, πατάς το on/off.

 

Άλλη ιδέα: στο A έχεις τον κανονικό σου rhythm ήχο και στο Β τον lead ήχο με dist και delay για μεμονωμένες νότες, σεταρισμένο και σε υψηλότερο vol. level. Όλα αυτά γίνονται βεβαίως και με το Boss LS2, και με τα Radial/Lehle, και με τις άλλες πιο περίπλοκες λύσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

υπαρχει και μια αλλη διαφορα. το carl martin μπορει να προγραμματισει ποια πεταλια ειναι on και πια off. εχεις δηλαδη τα πεταλια συνδεδεμενα και 8 preset συνδυασμους. ενα απλο λουπερ δεν προγραμματιζει απλα βαζει και βγαζει οτι πεταλι εχεις στη λουπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια μπορείς Schaffer, και είναι πολύ απλό. Να σου φέρω ένα παράδειγμα:

 

Aς πούμε ότι θες σε ένα κομμάτι να κάνεις αιθέρια εισαγωγή με ακκόρντα στην αρχή, τα οποία είναι ωραίο να ακούγονται με delay και chorus. Bάζεις λοιπόν το delay σου και το chorus σου στην λούπα Α. Μετά θες με ένα πάτημα να περάσεις αμέσως στο "βρώμικο" rhythm part. Bάζεις λοιπόν στην Β το οverdrive/dist σου, ενεργοποιημένο, και μόλις θες πατάς τον διακόπτη Α/Β για να περάσεις από το Α στο Β. Αν θες να διώξεις τα πάντα και να μείνεις μόνο με το καθαρό σου σήμα ή με άλλα πετάλια μετά, πατάς το on/off.

 

Άλλη ιδέα: στο A έχεις τον κανονικό σου rhythm ήχο και στο Β τον lead ήχο με dist και delay για μεμονωμένες νότες, σεταρισμένο και σε υψηλότερο vol. level. Όλα αυτά γίνονται βεβαίως και με το Boss LS2, και με τα Radial/Lehle, και με τις άλλες πιο περίπλοκες λύσεις.

 

ευχαριστω για τις πλροφοριες....

 

μαλλον σκεφτομαι να το παρω γιατι..ακουστε τι χρισιμοποιω....

 

θελω ενα καναλι για καθαρο το οποιο να εχει chorus και delay .

και μετα για "βρωμκο" καναλι χρισιμοποιω 3 πεταλακια μαζι...ενα metalzone,ενα mxr zw overdrive , delay

 

ουσιαστικα παιζω μονο με αυτους τους 2 ηχους και πιστευω αυτο το  roundabout θα με διευκοληνει πολυ να σταματησω το "tap dancing"

 

:P :P

 

 

 

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν μπορεις να εχεις το ιδιο delay και στις δυο λουπες στο συγκεκριμενο πεταλακι, θα πρεπει να εχεις αλλο πεταλι στη μια λουπα και αλλο στην αλλη, εκτος αν το βαλεις μετα το looper. Αλλιως θελεις ενα προγραμματιζομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν μπορεις να εχεις το ιδιο delay και στις δυο λουπες στο συγκεκριμενο πεταλακι, θα πρεπει να εχεις αλλο πεταλι στη μια λουπα και αλλο στην αλλη, εκτος αν το βαλεις μετα το looper. Αλλιως θελεις ενα προγραμματιζομενο.

 

αυτο ευκολο....θα κρατησω το boss dd-3 στην drive λουπα.....

ε και για τα καθαρα θα αρογαρασω ενα μπερινγκερ που ειναι και φθηνα... :P :P

 

παντως ειμαι πολυ κοντα να στο να παρω το roundabout...το μονο που δεν ξερω ειναι...αν ακουγεται πολυ θορυβοσ και μηπωσ θα πρεπει να εχω και νοιζ suspressor...και που θα το βαλω το suspressor...? θα  χριεαζομαι 2 suspressors...η ενα ???

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ευκολο....θα κρατησω το boss dd-3 στην drive λουπα.....

ε και για τα καθαρα θα αρογαρασω ενα μπερινγκερ που ειναι και φθηνα... :P :P

 

παντως ειμαι πολυ κοντα να στο να παρω το roundabout...το μονο που δεν ξερω ειναι...αν ακουγεται πολυ θορυβοσ και μηπωσ θα πρεπει να εχω και νοιζ suspressor...και που θα το βαλω το suspressor...? θα  χριεαζομαι 2 suspressors...η ενα ???

 

Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία έτοιμων λύσεων, ειδικά από σοβαρές εταιρείες, αν ο στόχος σου είναι για ένα απλό πετάλι με 2 λούπες, χωρίς buffer και λοιπές ομορφιές, δες αν θέλεις και το link που έδωσε ο fleamail πιο πάνω. Με 40 ευρώ το πολύ, με τα μεταφορικά, και ένα κολλητήρι, μπορείς να φτιάξεις μόνος σου ένα διπλό loop strip που θα καλύψει νομίζω τις ανάγκες σου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ειμαι στη φαση αναζητησης ενος switcher (χωρις midi control) και φυσικα θελω κατι value for money.

Στον φιλο μας τον Γερμανο λοιπον βρηκα αυτο το Harley Benton που ειναι πανομοιοτυπο ενος Palmer:

 

Harley Benton FXL8:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_fxl8.htm

 

Palmer Octobus

http://www.thomann.de/gr/palmer_octobus.htm

 

Θα μου πειτε "you get what you pay for", αλλα ποσο χαλια μπορει να ειναι το HB για τα 99 ευρω που κανει;

Εκτος αν κανει τρελλο tone sucking οποτε δεν αξιζει, ακομα κι αν μου το δινανε τσαμπα.

 

Μπορειτε να προτεινετε καποιο αλλο, με τιμη max €150;

Οι 8 λουπες/4 προγραμματα μου ειναι αρκετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν κανει τρελλο tone sucking οποτε δεν αξιζει, ακομα κι αν μου το δινανε τσαμπα.

 

ειναι true bypass οποτε το μονο tone  sucking που θα σου κανει ειναι αυτο που ΟΛΑ τα πεταλια με tbp εχουν ειδικα οταν δημιουργεις μεγαλες σειρες απο αυτα,με ενα καλο buffer ομως στην αρχη της αλυσιδας θα εισαι μια χαρα.  

 

απο εκει και περα καλα και σε λογικη τιμη loopers φτιαχνει αυτος (φτιαχνει και καλα buffer)

 

http://www.brightonion.co.uk/categories/True-Bypass-Loopers/Bigger/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω γιατί κι εμένα θα με ενδιέφερε ...

 

Το harley Benton με τα 99€ κάνει την ίδια δουλειά με το Octaswich της Carl Martin ?

http://www.carlmartin.com/product%20octaswitch.htm

 

???

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου