Προς το περιεχόμενο

Μixing & δυναμική περιοχή στο ψηφιακό domain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν συμφωνείς ή διαφωνείς

 

συμφωνω. ;) :) :)

 

 

Γενικά ναι, αλλά όχι πάντα.

 

ωχ...μπλεξαμε παλι! :) :) για ΕΞΗΓΑ το κι ολας ρε αρχηγε μου αφου το "εχεις" το θεμα! :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Έστω ότι έχω Cubase Project στα 16bit. Τα .wav που προκύπτουν είναι στα 16bit (σωστά έτσι ?) και μιξάρονται από την μηχανή του sequencer πριν το master bus με engine 32bit  ώστε να αποφεύγεται το overflow.

 

Γιατί να κάνω export στα 24bit ?

ακριβώς γιατί η εσωτερική επεξεργασία είναι 32bit ;)....αυτό σημαίνει ότι εσωτερικά η επεξεργασία δημιουργεί νέες "λέξεις" με wordlegth μεγαλύτερο από το αρχικό-ηχογραφημένο (16bit) ...όταν θα κάνεις export στα 16bit θα μειώσεις wordlength χωρίς λόγο....στην πραγματικότητα το ιδεατό θα είναι να κάνεις export στο μέγιστο wordlength αλλά στην περίπτωση των 32bit(floating) αυτό παίζει να μην είναι συμβατό με το επόμενο στάδιο επεξεργασίας (πχ mastering studio) και έτσι έχει επικαρατήσει ως κυρίαρχο mix export bitrate το 24bit

 

 

Απ'όσο ξέρω:

 

Άν έχω project σε υψηλο bitrate (24bit) μπορώ άνετα να το κάνω export σε 24bit stereo wave file και να μην χάσω πληροφορία. Αν όμως το έκανα export στα 16bit θα έχανα την πληροφορία των υπόλοιπων 8 bit. Και εδώ μπαίνει στο παιχνίδι το dithering και το noise shaping.

Αν θέλεις να κάνεις export αναγκαστικά στα 16bit (πχ για να κάψεις ένα cd) τότε επιλέγεις την dithering επεξεργασία....δεν έχει σημασία αν το project ήταν ηχογραφημένο στα 16bit ....πάλι θα πρέπει να παρεμβληθεί dithering γιατί όπως σου είπα λόγω υψηλότερης εσωτερικής επεξεργασίας θεωρείται πάλι downgrading.

 

Γενικά

όταν κάνεις mix export -> highest bit rate (εκτός αν για κάποιο λόγο πρέπει να κάνεις export 16bit - cd οπότε..)

bitrate downscale -> dithering

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω,πω παει να σπασει το κεφαλι μου!! ;D ;D

 

Καλα ημουνα με τις ....μπομπινουλες μου και τις ..κονσολαρες μου (& ας πληρωνα τα μαλια της κεφαλης μου!!) ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνω export στα 24bit ?

 

Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν υπάρχει λόγος να μετατραπεί ένα αρχείο 16-bit σε 24-bit. Τα 8 επιπλέον bit θα γεμίσουν με μηδενικά και οι μόνοι που χαίρονται είναι οι κατασκευαστές ... σκληρών δίσκων.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν υπάρχει λόγος να μετατραπεί ένα αρχείο 16-bit σε 24-bit. Τα 8 επιπλέον bit θα γεμίσουν με μηδενικά και οι μόνοι που χαίρονται είναι οι κατασκευαστές ... σκληρών δίσκων.  ;D

 

Γιάννη από την στιγμή που η εσωτερική επεξεργασία είναι υψηλότερη αυτό που λες δεν ισχύει...το αντίθετο...

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο νομιζω οτι ειναι και το σωστοτερο και στην τελικη το...αποτελεσμα μετραει...

 

παντως αν και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ...κομπογιαννιτικη μεθοδο μου,αν σκεφτεις οτι μιξαρω και με μια...τρισκαταρατη...M Audio 410... ;D ;D (και οχι μονο εγω εχω ακουσει τα καλυτερα,δεν περιαυτολογω  ;D ;D,απο πολλους ανθρωπους που σεβομαι για τον ηχο των μιξεων μου) θα δοκιμασω και τη μεθοδο του Boody. ;)

 

Οντως πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα ανοιξαμε!

 

να προσεξεις ομως γιατι με αυτην την "μεθοδο" μπορεις πολυ ευκολα να κοκκινισεις τα groups (αν γκρουπαρεις, και δεν εχεις κοσολα με μετερς παντου) ,χωρις να το παρεις καλα καλα χαμπαρι (ειδικα σε analog domain) , παρόλο που τα μετερς στα fader και στο μαστερ θα δειχνουν κανονικα  ;)

nikodemos πλιζ κονφιρμ δατ . ιζ ιτ ραιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα η ...κομπογιαννιτικη μεθοδος μου δεν εχει summing....(ουτε εντος ουτε εκτος pc) ,μιξαρω μονο στο sonar &   δεν γκρουπαρω τιποτα αλλο εκτος απο τα drums (ενα drum bus χρησιμοποιω μονο),ολα τα αλλα tracks "βλεπουν" κατευθειαν το master ,απλα οταν δοκιμασα με εξωτερικο summing σε groups μου ακουστηκε καλυτερα,δυστυχως ειμαι...γυφτος ;D (μεταφραση:τρωω τα λεφτα μου σε ταξιδια και κιθαρες.. ;D)  και αλλα λεφτα σε studio εξοπλισμο δεν προκειται να δωσω οποτε θα μιξαρω μεσα στο pc domain.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη από την στιγμή που η εσωτερική επεξεργασία είναι υψηλότερη αυτό που λες δεν ισχύει...το αντίθετο...

 

Ο μόνος λόγος που ισχύει το αντίθετο, δηλαδή να αυξηθεί το bit-rate είναι για να μπορέσει να γίνει μίξη και επεξεργασία χωρίς να υπάρχουν κουτσουρέματα και αισθητά κοψίματα. Ο ghen όμως αναφέρθηκε σε export (υποθέτουμε ότι έχει τελειώσει το εκάστοτε project) και όχι σε εσωτερική επεξεργασία. Συνήθως από το 32-bit engine μεταφερόμαστε στα 24-bit μόνο και μόνο γιατί αυτό προτιμάται στα mastering houses, κ.λ.π.

 

ωχ...μπλεξαμε παλι! :) :) για ΕΞΗΓΑ το κι ολας ρε αρχηγε μου αφου το "εχεις" το θεμα! :) :)

 

Θα επανέρθω σύντομα με παραδείγματα..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να προσεξεις ομως γιατι με αυτην την "μεθοδο" μπορεις πολυ ευκολα να κοκκινισεις τα groups (αν γκρουπαρεις, και δεν εχεις κοσολα με μετερς παντου) ,χωρις να το παρεις καλα καλα χαμπαρι (ειδικα σε analog domain) , παρόλο που τα μετερς στα fader και στο μαστερ θα δειχνουν κανονικα  ;)

nikodemos πλιζ κονφιρμ δατ . ιζ ιτ ραιτ?

 

στο αναλογικό πεδίο (καλό ε? ;D) κάθε "διαδρομή" (buss) του σήματος είτε είναι κανάλι, είτε γκρουπ είτε masterbuss περιλαμβάνει κάποιο ενισχυτικό κύκλωμα και άρα εξ ορισμού συγκεκριμένη δυναμική περιοχή, headroom και clipping point.....αν δεν υπάρχει η δυνατότητα για παρακολούθηση των levels σε όλα αυτά τα στάδια φυσικά και υπάρχει η πιθανότητα να υπεροδηγούμε κάπου το σήμα και να μην φαίνεται αυτό στο κεντρικό VU .....αλλά

 

α. Γι'αυτό έχουμε και τα αυτιά μας..τα οποία εκπεδεύουμε και εμπιστευόμαστε

 

β. Πολλοί επιθυμούν αυτήν ακριβώς την υπεροδήγηση σε κάποιο σημείο του analog signal chain ;)

 

...στο θέμα γκρουπ στον αναλογικό χώρο η λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα ήταν τα VCA groups...ένα σύστημα δηλαδή το οποίο ελέγχει "ομαδοποιημένα" τις εντάσεις από τα συγκεκριμένα κανάλια (σαν ένα χέρι που κινεί πολλά faders ταυτόχρονα) και όχι ένα summing amp το οποίο "προσθέτει" μεταξύ τους τα κανάλια και στην συνέχεια τα ελέγχει σαν ένα νέο όπως είναι τα συμβατικά γκρουπ...κάτι αντίστοιχο στα DAW είναι η λειτουργία "link channels" (τα ProTools έχουν αυτούσια vca groups)

Έτσι αποφεύγεις (στον αναλογικό τομέα) να υπεροδηγήσεις το ίδιο το γκρουπ....κινδυνεύεις βέβαια να υπεροδηγήσεις τα ίδια τα κανάλια αν δεν τα παρακολουθείς (και δεν έχει φροντίσει την σωστή στάθμη εισόδου)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο μόνος λόγος που ισχύει το αντίθετο, δηλαδή να αυξηθεί το bit-rate είναι για να μπορέσει να γίνει μίξη και επεξεργασία χωρίς να υπάρχουν κουτσουρέματα και αισθητά κοψίματα. Ο ghen όμως αναφέρθηκε σε export (υποθέτουμε ότι έχει τελειώσει το εκάστοτε project) και όχι σε εσωτερική επεξεργασία. Συνήθως από το 32-bit engine μεταφερόμαστε στα 24-bit μόνο και μόνο γιατί αυτό προτιμάται στα mastering houses, κ.λ.π.

 

 

...νομίζω μπερδευτήκαμε ;D ;D ;D....δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη ενός (1) αρχείου 16bit αλλά στο export ενός project/mix από ένα DAW στο τέλος μιας μίξης....Αν λοιπόν η εσωτερική επεξεργασία είναι 32bit, ακόμα και αν η ηχογράφηση έχει γίνει στα 16, αυτό σημαίνει ότι για οτιδήποτε κάνουμε (levels,eq,comps etc etc) σε κάθε κανάλι δημιουργούνται νέες λέξεις με πολύ μεγαλύτερο wordlength από το αρχικό, την αρτιότητα του οποίου προσπαθούμε να διαφυλάξουμε κάνωντας export σε υψηλό bitrate 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου