Προς το περιεχόμενο

Fender Jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω μία telecaster αλλά μου αρέσει πολύ (οπτικά!)

και η Fender Jaguar.

Έχει ασχοληθεί κανένας με αυτή την κιθάρα?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ευκολόπαιχτη κιθάρα με κλασικό all time classic jaguar ήχο.Αυτή που έπαιξα εγώ είχε πάνω κάτω τον ίδιο ήχο με μια strat αλλά λιγότερο twangy και πιο μαλακό.

Ίσως να μην είναι η υπερκιθάρα αλλά σίγουρα αποτελεί μια απο τις κλασικές αξίες.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι γενικά πολύ καλή κιθάρα και έχω δει

κάποιες japan εκδόσεις σε καλές τιμές απλά με αποπήραν λίγο κάποια reviews που λένε για κάποιο πρόβλημα στον καβαλάρη, ότι παίζοντας δυνατά μπορεί να φεύγουν οι χορδές και επίσης σαν ήχο ότι δεν έχει πολυ sustain.

Τέλος πάντων για μένα βέβαια είναι μία από τις ομορφότερες κιθάρες!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι γενικά πολύ καλή κιθάρα και έχω δει

κάποιες japan εκδόσεις σε καλές τιμές απλά με αποπήραν λίγο κάποια reviews που λένε για κάποιο πρόβλημα στον καβαλάρη' date=' ότι παίζοντας δυνατά μπορεί να φεύγουν οι χορδές και επίσης σαν ήχο ότι δεν έχει πολυ sustain.

Τέλος πάντων για μένα βέβαια είναι μία από τις ομορφότερες κιθάρες![/quote']

 

Αυτό είναι standard πρόβλημα των jaguar/jazzmaster (λόγω σχεδιασμού) και λύνεται βάζοντας γέφυρα από mustang,οπότε μη πτοείσαι...

 

Εγώ έχω ερωτευτεί την jazzmaster σε candy red με matched headstock (δηλαδή σε ίδιο χρώμα με το σώμα).Κούκλα!

 

Υπάρχουν τα αμερικάνικα μοντέλα που είναι ακριβά (γύρω στα 1100 ευρώ) και τα γιαπωνέζικα (γύρω στα 700).Οι τιμές είναι εξωτερικού.Τις japan fender ίσως να μη τις βρεις σε όλα τα μαγαζιά.Π.χ. ο thomann νομίζω πως δεν έχει.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφες καθάρες σίγουρα!Και η jazzmaster που λες είναι κορυφή!Πρέπει να έχει μικρές διαφορές με την jaguar?

 

Θα βρω εύκολα γέφυρα από Mustang.

Υπάρχουν δηλαδή ανταλλακτικά?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazzmaster-Jaguar αν έχεις alternative εξάψεις, ενώ η telecaster για τα απο πάνω plus κάποια περισσότερο clasic πράγματα.

Jazzmaster γούσταρα κάποτε πολύ ...αλλά απο τότε που άρχισαν να χρησιμοποιούνται κατά κόρον από ένα σωρό χλιαρά συγκροτηματάκια και να την προωθούν σαν σύμβολο alternative-grunge κλπ κάτι δεν μου κάθετε καλά.

 

Ωραία κιθάρα είναι και η Gibson LP junior.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τελικα ειναι θεμα γουστου καθαρα..

και οι δυο μου καθοντουσαν στο λαιμο παντα οταν τις εβλεπα.

(κακασχημες για μενα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεταξυ jaguar & jazzmaster προτιμησε την jazzmaster μια και εχει την κλασσικη σκαλα της Fender (η jaguar εχει κοντη σκαλα 24") & περισσοτερο sustain.

Το οντως σοβαρο προβλημα του καβαλαρη λυνεται με γεφυρα απο mustang (www.stewmac.com) & ενα buzzstop (ψαξε στο google)

Για αυθεντικο ηχο οι γιαπωνεζικες χρειαζονται αλλαγη μαγνητων με πραγματικους jazzmaster /jaguar μαγνητες (Fender USA η SEYMOUR DUNCAN) μια και φορανε "μεταμφιεσμενους" μαγνητες stratocaster :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμώτο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζουν τους καλούς μανήτες από την αρχή..Τόση μεγάλη θα ήταν η διαφορά στο κόστος??

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazzmaster ασυζητητι..Ελπίζω να είσουν στο Rockwave την Κυριακη για να έβλεπες τι "οργια" έκανε ο Κ.THURSTON MOORE και πόσο πραγματικά την έφτανε στα όρια της..έπαιζα& χρόνια με Tele μεχρι πέρσι που πήρα μια vintage Jazzmaster του '63 την οποία πραγματικά ερωτεύτηκα..απίστευτα "καθαρά" και με distortion-fuzz klp απλα κόλαση..ειδικα αν σου αρέσει και ο "θορυβος"..το πρόβλημα με τη γεφυρα ισχύει..το είχα θέσει μάλιστα και εγω..και μου είχε απαντήσει μονο ο Superfunk τον οποίο ευχαριστω και πάλι..δεν εβρισκα bridge από Mustang και έβαλα από Les Paul η οποία έλυσε το πρόβλημα...αυτα

ααα..btw..στους Βlonde Redhead ενώ πήγα με τις καλύτερες των προθέσεων βαρέθηκα αφόρητα..εσενα σου άρεσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου