Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω και το MXR Μ80 Bass D.I + και το Electro Harmonix Big Muff,προσωπικα δεν εμεινα και απολυτα ενθουσιασμένος και απο τα δυο αυτα πετάλια,νομιζω οτι δεν εχω το ηχητικο αποτελεσμα που αναζητω.Ο λογος ειναι οτι και τα 2 τα πηρα στα τυφλα (απο Thomann) χωρις να τα δοκιμασω,γιατι οταν τα εψαχνα δεν εβρισκα μαγαζι στη Θεσσαλονικη που να τα εχει.

Λοιπον οσο αναφορα για το MXR πολυ ωραιο πεταλι αλλα ο ηχος του ειναι για metal καταστάσεις.

Το Big Muff φοβερο πεταλι αλλα για κιθαρα, γιατι οπως προανέφερε ο φιλος prog13 εχει προβλημα με τις χαμηλες συχνοτητες,δεν ξερω για το Bass Big Muff αν κανει δουλεια αλλα αυτο που σιγουρα κανει δουλεια για το μπασο ειναι το Russian Big Muff, που μονο απο E-bay θα βρεις (γενικα δεν το εχω βρει απο καποιο διαδυκτιακο καταστημα στην Ευρώπη)

Αν θελεις να δοκιμάσεις το MXR η το Big Μuff εστω το αμερικανικο σου προτεινω να πας στο Ζαχο που ειναι στο κεντρο, φερνει και απο τις 2 εταιρίες κι αν δεν βρεις το MXR εκει σιγουρα θα το βρεις στον Νακα.

Προσωπικα χωρις να το εχω δοκιμασει αλλα απο οσο εχω ακουσει απο youtube και απο σχολια (καποια στιγμη θελω να το δοκιμασω κιολας) θα προτεινα να ριξεις μια ματια και σ'αυτο SansAmp TECH 21 BASS DRIVER D.I για τα δικα μου δεδομενα πιστευω οτι θα με καλυψει. Κι αυτο μπορεις να το δοκιμασεις στο Ζαχο,τσεκαρε το!

Φιλικα Χρηστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα προτεινα να ριξεις μια ματια και σ'αυτο SansAmp TECH 21 BASS DRIVER D.I για τα δικα μου δεδομενα πιστευω οτι θα με καλυψει.

Το Tech21 Bass Driver από ότι άκουσα και γω στο YouTube δεν είναι καθαρό distortion, οπότε μάλλον δεν με καλύπτει εμένα... Εγώ θέλω ένα καθαρό distortion για να το συνδιάσω αργότερα και με ένα Wah-Wah (κλείνω προς το EBS), για να μπορώ να δημιουργώ ήχους όπως ο Tim Commerford (Rage Against The Machine) και ο Newsted (στο Cunning Stunts - For Whom The Bell Tolls)... Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το Bass Juice της Τ-Rex αν το βρεις....

Αυτό πολύ ωραίο φαίνεται... Να ρωτήσω κάτι γενικότερα; Με ποιο κριτήριο ορίζεται η τιμή ενός πεταλιού; Π.χ. αυτού η τιμή είναι υπερδιπλάσια του Bass Big Muff. Για ποιο λόγο; Είναι θέμα καθαρά ποιότητας;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και το EBS Multidrive, το οποιο βασικα ειναι overdrive και σε ακραιες ρυθμισεις μπορει να γινει distortion.

Επισης εχω και το Boss ODB-3, το οποιο παρ'οτι γραφει οβερντραιβ ειναι ντιστορσιον, και παρ'οτι τα μπος δεν μου πολυαρεσουν, αυτο εχει μια χαρα ηχο και στο στυλ που ζητας. Ακουσε το και αυτο, δεν θα χασεις!

Επισης πολλα πεταλακια κιθαρας παιζουν πολυ καλα και για μπασο (δεν εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα απο τις μπασοεκδοσεις), ενω καποια που ειναι σχεδιασμενα να ανταποκρινοντε σε χαμηλοκουρδισμενες κιθαρες, παιζουν σπεσιαλ με μπασο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πολύ ωραίο φαίνεται... Να ρωτήσω κάτι γενικότερα; Με ποιο κριτήριο ορίζεται η τιμή ενός πεταλιού; Π.χ. αυτού η τιμή είναι υπερδιπλάσια του Bass Big Muff. Για ποιο λόγο; Είναι θέμα καθαρά ποιότητας;

 

Όχι απαραίτητα... είναι μια συνάρτηση των εργατοωρών που έχουν δαπανηθεί για τον σχεδιασμό του, την υλοποίησή του, τις δοκιμές του, τον επανασχεδιασμό και βελτίωσή του, την μαζικότητα και ταχύτητα παραγωγής, την ποιότητα/κόστος των υλικών, αν είναι χειροποίητο ή προερχόμενο από αυτοματοποιημένη γραμμή παραγωγής κλπ.

 

Είναι επόμενο βεβαίως ότι όλα αυτά δεν συνάδουν απαραίτητα με τον τελικό ήχο του προϊόντος, αν και η εκτίμηση αυτού τις περισσότερες φορές είναι υποκειμενική. Τι εννοώ; Προσωπικά μιλώντας, για παράδειγμα έχω ακούσει πετάλια των 450 ευρώ που τα θεώρησα ηχητικώς "λίγα", ενώ ακριβώς όμοια των 70 ευρώ κολοσσιαία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και το EBS Multidrive, το οποιο βασικα ειναι overdrive και σε ακραιες ρυθμισεις μπορει να γινει distortion.

Επισης εχω και το Boss ODB-3, το οποιο παρ'οτι γραφει οβερντραιβ ειναι ντιστορσιον, και παρ'οτι τα μπος δεν μου πολυαρεσουν, αυτο εχει μια χαρα ηχο και στο στυλ που ζητας. Ακουσε το και αυτο, δεν θα χασεις!

Της EBS εγώ έχω το Microbass II. Είναι και τα υπόλοιπα πετάλια της τόσο καλά όσο αυτό; Το Multidrive όπως είπες, είναι drive που μπορεί να γίνει distortion, εγώ θα προτιμούσα ένα αποκλειστικό καθαρά distortion πετάλι.

 

Το Boss ODB-3 είναι καθαρό distortion; Είναι έκδοση μπάσου, ή απλά κιθάρας που ταιριάζει και με μπάσο;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Boss ODB-3 γραφει πανω bass overdrive αλλα στη πραγματικοτητα ειναι distortion.

Ειναι φτιαγμενο για μπασο. Μπες σε ενα καταστημα και δοκιμασε το, της μπος ειναι, πιστευω θα το εχουν σχεδον παντου.

Εχει καπου 90 ευρω καινουργιο, εγω το ειχα παρει 60 (αν θυμαμαι καλα) μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση, εχω παιξει και λαιβ με αυτο, μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Αν και από τα παραπάνω έχω ακούσει μόνο τα russian big muff

και boss από κοντά, στηρίζω/ψηφίζω το TC electronic Vintage

Bass Distortion. Mπορεί να βγάλει άνετα από διακριτικό drive εώς

extreme distortion (ειδικά με την ενεργοποίηση του boost switch).

 

[Να σημειώσω πως δεν είμαι μπασίστας, αλλά το χρησιμοποιούν και

οι δύο μπασιστες με τους οποίους παίζω μαζί, εδώ και 1,5 χρόνο και το έχω δοκιμάσει και σε άλλα όργανα].

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_vintage_bass_distortion.htm

 

(δεν υπάρχει πια στο site της tc electronic)

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου