Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το EBS Valve Drive τι γνώμη έχεις;

Εγώ είμαι μεγάλος fan της EBS και με τραβάει πολύ...

Ευχαριστώ πολύ και για τα σχεδιαγραμματάκια!!!

 

Το valvedrive ειναι περισσοτερο overdrive που μπορει να ανοιξει μεχρι "ελαφρυ" distortion. To multidrive της EBS ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ πιο ευελικτο πεταλι, με μεγαλη γκαμα χρησιμων ηχων, αλλα δεν εχει λαμπα. Επιμενω παντως πως αν σημαδευεις προς Burton, θα φτασεις πιο κοντα με ενα fuzz, muff κατα προτιμηση, παρα με οτιδηποτε αλλο. Σορρυ αν σε πρηζω πολυ στο συγκεκριμενο θεμα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το valvedrive ειναι περισσοτερο overdrive που μπορει να ανοιξει μεχρι "ελαφρυ" distortion. To multidrive της EBS ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ πιο ευελικτο πεταλι, με μεγαλη γκαμα χρησιμων ηχων, αλλα δεν εχει λαμπα. Επιμενω παντως πως αν σημαδευεις προς Burton, θα φτασεις πιο κοντα με ενα fuzz, muff κατα προτιμηση, παρα με οτιδηποτε αλλο. Σορρυ αν σε πρηζω πολυ στο συγκεκριμενο θεμα. ;D

 

Όχι φυσικά! Δεν με πρήζεις. Εγώ μη σε πρήζω με τις ερωτήσεις μου! Είναι ωραία η κουβέντα! Το multidrive πάντως δεν παράγει distortion ήχους... Μπορεί να είναι πιο ευέλικτο αλλά δεν φτάνει distortion. Και γω έτσι όπως το άκουσα το Valve Drive, άλλο βέβαια να το ακούς μοναχό του και άλλο μέσα σε μια μπάντα, αλλά ακουγόταν αρκετά distortion... Άλλωστε και το manual του έτσι λέει: "Hard Tube Distortion".

Για fuzz/muff φαντάζομαι εννοείς το Bass Big Muff, έτσι;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bass Big Muff βγηκε φετος και λυνει σε μεγαλο βαθμο το προβλημα με τα χαμηλα που "τρωνε" οι αλλες εκδοσεις. Αξιζει πιστευω να το δοκιμασεις γιατι με 75 ευρα θα σε φερει πολυ πιο κοντα στον ηχο του Burton απο το (πολυ καλο, αλλα εντελως διαφορετικων δυνατοτητων) ValveDrive με 295.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bass Big Muff βγηκε φετος και λυνει σε μεγαλο βαθμο το προβλημα με τα χαμηλα που "τρωνε" οι αλλες εκδοσεις. Αξιζει πιστευω να το δοκιμασεις γιατι με 75 ευρα θα σε φερει πολυ πιο κοντα στον ηχο του Burton απο το (πολυ καλο, αλλα εντελως διαφορετικων δυνατοτητων) ValveDrive με 295.

 

OK φίλε μου, θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις σου...  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βassmike περιμενε λιγο.

Το Bass Big Muff δεν το εχει φερει ακομα ο Διαμαντοπουλος,εγω τους τηλεφωνω 1 φορα την εβδομαδα απο τον Οκτωβριο και ακομα τιποτα...

Και δεν σου βαζω εννοιες ;D ;D μην τρελαινεσαι

Παντως το Μuff ειναι ηχος Burton εντελως

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prog13 ειμαι κατα 99,99% σιγουρος οτι το ειδα στη βιτρινα του Music Accessories στη Σολωνος. Για ριξε κανα τηλεφωνο και απο εκει αν θες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι δεν είναι καλό;  :-\

Με βάζεις σε έννοιες τώρα...!!  :'(

 

Αν εσενα σου αρεσει, οτι και να πιστευουμε εμεις δεν εχει σημασια... απλα πριν προβεις σε αγορα του καλο ειναι να δοκιμασεις οσα περισοτερα μπορεις για να εχεις μια συνολικη αποψη, μην προβεις στην αγορα του πρωτου που θα δοκιμασεις λογο εντυπωσιασμου, και βαλε κατω τα πραγματα και δες τι πραγματικα χρειαζεσαι, μην δωσεις χρηματα για κατι παραπανησιο.

Κανεις και αρκετα λαιβ μηπως? Αν ναι π.χ., ο προεχνισχυτης 8α σε βοηθουσε να εχεις τον ηχο σου παντα μαζι σου, ακομα και οταν δεν υπαρχει (αξιοπρεπης ή καθολου) ενισχυτης μπασου.

Οσο αφορα το MultiDrive, το εχω, και αν το βαλεις σε tube sim + passive pu setting και βαλεις και το drive τερμα βγαζει αρκετο ντιστορσιον, αλλα ναι, ειναι κυριως οβερντραιβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις και αρκετα λαιβ μηπως? Αν ναι π.χ., ο προεχνισχυτης 8α σε βοηθουσε να εχεις τον ηχο σου παντα μαζι σου, ακομα και οταν δεν υπαρχει (αξιοπρεπης ή καθολου) ενισχυτης μπασου.

Ναι, τώρα έχει προχωρήσει το θέμα της μπάντας, και κάνουμε περίπου live κάθε ένα με ενάμισι μήνα... Πάντως έχεις δίκιο στο θέμα των χρημάτων...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει πιστευω να το δοκιμασεις γιατι με 75 ευρα θα σε φερει πολυ πιο κοντα στον ηχο του Burton απο το (πολυ καλο, αλλα εντελως διαφορετικων δυνατοτητων) ValveDrive με 295.

Πάντως από ότι βλέπω τώρα, το Bass Big Muff μαζί με τον μετασχηματιστή του κάνει 100 ευρώ σχεδόν...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του τα ρε Jesus.

Σε τοσα προηγουμενα posts τον πιλατευω να πιστευει μονο στα αυτια του και στο προσωπικο του γουστο.

 

@Nikoubis

Αντιπροσωπος της El.Harmonix στην Ελλαδα ειναι ο Διαμαντοπουλος,αρα αφου αυτος δεν εχει εισαγει ακομα πως ειναι δυνατον να εχει το πεταλι καποιος dealer?

Εκτος βεβαια αν το Music accessories δεν εχει το Διαμαντοπουλο για προμηθευτη και παραγγελνει μονος του απο εξωτερικο.Λεω εγω τωρα...

Aλλα με αυτο που μου ειπες τωρα με ζωσανε τα φιδια και τη Δευτερα θα παρω τηλεφωνο και θα ενημερωσω.Thanx

 

 

@Bassmike μπορεις να του βαλεις και μπαταρια προκειμενου να μην παρεις τροφοδοτικο ρευματος,αλλα οι μπαταριες για μενα ειναι ψιλικατζιδικες δουλειες,βαζεις τροφοδοτικο και καθαρισες.Ειδα στο site της El.Harmonix οτι παιρνει τροφοδοτικα της boss.

 

Μπηκα και στο site του music accessories αλλα φαινεται να ειναι ακομα υπο κατασκευη γιατι ειναι τελειως αδειο.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου