Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες του τα ρε Jesus.

Σε τοσα προηγουμενα posts τον πιλατευω να πιστευει μονο στα αυτια του και στο προσωπικο του γουστο.

 

@Bassmike μπορεις να του βαλεις και μπαταρια προκειμενου να μην παρεις τροφοδοτικο ρευματος,αλλα οι μπαταριες για μενα ειναι ψιλικατζιδικες δουλειες,βαζεις τροφοδοτικο και καθαρισες.Ειδα στο site της El.Harmonix οτι παιρνει τροφοδοτικα της boss.

ΧΑΧΑΧΑ!! Αγύριστο κεφάλι ε;;  ;D

Συγγνώμη κιόλας και για το το πρίξιμο και ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές σου, απλά νιώθω παραπάνω εμπιστοσύνη στις συμβουλές ενός πιο έμπειρου από εμένα μπασίστα, παρά στα αυτιά μου.

Συμφωνώ απόλυτα στα περί μπαταρίας, και πιο οργανωμένος είσαι και στο τέλος πιο λίγα χρήματα δίνεις νομίζω...

Θέλω να το δικιμάσω το Bass Big Muff, αλλά πήρα στον Τσέλιο και μου είπε ότι σε κανά μήνα περίπου θα το φέρει!!!  :(

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@nikoubis

Ειχες δικιο,πηρα τηλεφωνο και οντως το Bass Big Muff το εχει φερει το Music Accessories εδω και εναμιση μηνα!!!!!!!

Με εσωσες ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Παω αυριο για δοκιμη,θα ειναι ανοιχτα.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαστεεεεεεεεεεε!!!!!!!!

Το πηρα τελικα σημερα το Bass Big Muff pi.

 

Review:

 

Knob 1 volume:

Θα μπορουσα να πω οτι ειναι αρκετα δυνατο(τουλαχιστον για τα γουστα μου)αλλα καλυτερα να εχεις παραπανω παρα να μη σου φτανει.Δεν ακουσα μικροφωνισμους κλπ.

 

Knob 2 tone:

Πριμα-μπασα αρκετη διαδρομη και για τα 2,

Με αρκετα μπασα(αριστεροστροφα)μπορεις να φτασεις και στο σημειο να μην καταλαβαινεις τι παιζεις απο το μπερδεμα της μπασαδουρας με το fuzz.

Με αρκετα πριμα(δεξιοστροφα)και αρκετο sustain πατικωνεται τοσο πολυ ο ηχος

που βγαινει κατι σαν το "I 'm going deeper underground" του Jamiroquai και ακομα πιο πατικωμενο,στο normal.

Με ελαφρως λιγοτερα πριμα βγαινει Pulling teeth(Anesthesia),στο normal.

Σας λεω για τις ακραιες περιπτωσεις γιατι τα υπολοιπα τα βρισκει ο καθενας μονος του.

 

Κnob 3 sustain:

Ελαφρως μικροτερη διαδομη απο το Little Big Muff(η μονη μου παλαιοτερη εμπειρια με El.Harmonix)αλλα και αυτο θα ικανοποιησει και αυτους που θελουν λιγο fuzz αλλα και αυτους που θελουν πολυ.

Πολυ ωραιο fuzz,απο διακριτικο εως αγριο.

 

Διακοπτες:

 

Normal:

Ειναι αυτο που μου αρεσε περισσοτερο 8).Παιζεις και το αισθανεσαι πραγματικα,χωρις τασταρισματα και λοιπα ενοχλητικα ηχητικα παρασιτα που εχω συνατησει σε αλλα distortion πεταλια.Μπορεις ανετα να βγαλεις μεγαλη γκαμα ηχων με πολυ καλη αποδοση.

 

Bass boost:

Πολυ μπασαδουρα και λιγο fuzz,ακομα και με το sustain στο τερμα,ακομα και αν δωσεις πολλα πριμα παλι ο ηχος δεν ειναι ξεκαθαρος.Δεν το προτιμαω ιδιαιτερα.

 

Dry:

Πολυ εξυπνη κινηση.Οσα πριμα,οσα μπασα και οσο sustain αφαιρεσεις η προσθεσεις,διατηρειται ο καθαρος ηχος του μπασου και το fuzz ακουγεται σαν επικαλυψη σε αυτο τον ηχο.Ειναι σαν να εχεις ενα blend knob και να προσθετεις η να αφαιρεις fuzz ΠΑΝΩ ΑΠΟ τον καθαρο σου ηχο.

Να το πω αλλιως:δεν αναμιγνυεις τον καθαρο ηχο με τον βρωμικο,εχεις 2 ηχους ξεχωριστους που παιζουν μαζι,καθαρο και απο πανω fuzz.Δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.   

 

Παιρνει τροφοδοτικα El.harmonix,Boss,Ibanez 9V

Ερχεται με μπαταρια,εγγυηση,διαφημηστικο.

 

Συνολικα το πεταλι μπορω να πω οτι μου αρεσει παααααρα πολυ γιατι και εγω για Cliff Burton ηχο εψαχνα και αυτος ο ηχος βρισκεται εκει μεσα :Dμαζι με πολους αλλους ηχους που τυχων μπορει να εχουμε ακουσει η να θελουμε να φτιαξουμε.Επισης συνεργαστηκε πολυ καλα με το Flanger της Boss.Το βασικοτερο ειναι οτι ειναι πολυ βελτιωμενο σχετικα με τις χαμηλες συχνοτητες τις οποιες πετσοκοβουν τα λοιπα κιθαριστικα Muffs.

 

Αυτα ειναι οσα μπορω να περιγραψω για τις λιγες ωρες που το εχω στην κατοχη μου.

Η σειρα ειναι Fender Jazz Bass-Ehx Bass big muff-Boss Flanger-Fender tuner-Ampeg SVT 3 PRO.

 

Bassmike εσυ που θελεις ηχο Cliff Burton(oπως και εγω)αυτο πιστευω ειναι το πεταλι για εσενα.

Αλλα να πας να το δοκιμασεις πρωτα ;).

 

Δυστυχως το Βass Blogger δεν προλαβα να το ακουσω γιατι δεν ειχα αρκετο χρονο.

 

 

 

 

 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες κοιτάζω κι εγώ για bass distortion πετάλι, και είμαι ανάμεσα στα Boss ODB-3, TC-Electronics Vint. Bass. Dist., Bass Big Muff. Πού στην Αθήνα μπορώ να τα τεστάρω, νομίζω πως σε Καγμάκη και Αρμάο μπορώ αλλά to be safe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το TC Electronics δεν ξερω.

Για το Boss πηγαινε στον Καγμακη και για το Bass Big Muff στο Music Accessories(Σολωνος 81 αν θυμαμαι καλα).

Ουτως η αλλως ο τυπος που εχει το Music Accessories ειναι ο γιος του Καγμακη.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστρεψα από Καγμάκη music accessories, όπου δοκίμασα το Bass Big Muff και έμεινα ενθουσιασμένος. Έχει και το ρώσικο big muff για όσους ενδιαφέρονται, τιμή ξέχασα να ρωτήσω.

 

Αλλά ρε παιδιά με το Boss τι θα γίνει... Πήγα σε 4 μαγαζιά, δεν το είχε κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου