Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ μπεντον προφανως φτιαχνεται στηνκινα και αν παραγκειλεις 1000 για 7 ευρω το ενα σου γραφουν και ΜΗΤΣΟΣ επανω...

 

Αυτο ακριβως εννοουσα και εγω. Το ιδιο κυκλωμα, στο ιδιο κουτι, απο το ιδιο κινεζικο εργοστασιο. Εσυ λες μονο ενα ονομα που θες να σου βαλουν πανω.

 

Ασε που το "MitsosPro Sound" η "Mitsarastone Effects" μου ακουγεται και πιο καλα απο "Beta Aivin" η "Harley Benton". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεθάβω γιατι ακρη δεν εχω βγαλει.  ;D

 

Ενδιαφερομαι για distortion πεταλι αποκλειστικα για μπασο, αφου αν καταλαβα καλα τα κιθαριστικα κοβουν αρκετο απ'το low end και δεν το θελω αυτο.

 

Σκεφτηκα το bass big muff π ή το επισης πασιγνωστο odb-3.

 

Για να σας δωσω να καταλαβετε τι θελω απο ηχο να σας πω οτι θελω ενα πεταλι distortion-fuzz με το οποιο να μπορω να ερθω αρκετα κοντα σε πληθωρα μπασιστικων ηχων οπως: blur - song 2, RHCP - around the world (intro), muse (starlight, hysteria, plug-in baby, supermassive black hole κ.α.), RATM - calm like a bomb (αυτο θελει οπωσδηποτε και wah βεβαια).

 

Ξερω οτι ΔΕΝ γινεται ολοι αυτοι οι ηχοι να βγουν απο ενα πεταλι και οτι ο wolstenholme ας πουμε εχει και ενα καρο αλλα εφφε ή οτι ακομη ο ηχος του στο hysteria με το plug-in baby δεν εχει καμια σχεση. Απλα δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα οποτε πρεπει (μπορω βασικα) να παρω ενα. Και θελω αυτο που να μπορει να πλησιασει οσο το δυνατον σε τετοια πληθωρα ηχων. Φυσικα δεν τρελαινομαι κιολας με το απολυτο tone καθε κομματιου. Θα θελαμε 20 μπασα, 40 πεταλια και 50 διαφορετικους συνδυασμους κεφαλης - καμπινας για κατι τετοιο.

 

Επισης αν εχω μονο ενα τετοιο πεταλι μεταξυ μπασου - ενισχυτη, οταν το κλεινω (bypass ειναι ο σωστος ορος?) θα εχω αλειωση σηματος ή θα ειναι σαν να παιζω καρφι και να μην υπαρχει το πεταλι? Και οταν το χρησιμοποιω θα πεφτει η ενταση, κατι που ας πουμε γινεται οταν χρησιμοποιω emulation distortion μεσω μιας πεταλιερας zoom b2.1u που εχω.

 

Τελος επειδη μενω Θεσσαλονικη μπορω να τα δοκιμασω καπου? Το big muff (το π που ειναι βαμμενο παραλλαγη) το εχει ο Ζαχος απ'οσο θυμαμαι. Το Boss? Καποιο αλλο?

 

Γενικα νομιζω οτι το odb-3 εχει πιο πολλες ρυθμισεις απ'το muff, αλλα απ'την αλλη δεν ξερω πιο μπορει να πλησιασει πιο κοντα σε ολους αυτους τους ηχους.

 

Σορρυ για τις πολλες και απανωτες ερωτησεις  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω ενα πεταλι distortion-fuzz

Αν θες fuzz, τότε πάρε το Bass Big Muff.

 

Επισης αν εχω μονο ενα τετοιο πεταλι μεταξυ μπασου - ενισχυτη, οταν το κλεινω (bypass ειναι ο σωστος ορος?) θα εχω αλειωση σηματος ή θα ειναι σαν να παιζω καρφι και να μην υπαρχει το πεταλι? Και οταν το χρησιμοποιω θα πεφτει η ενταση, κατι που ας πουμε γινεται οταν χρησιμοποιω emulation distortion μεσω μιας πεταλιερας zoom b2.1u που εχω.

Το Bass Big Muff (που είναι true bypass) που το έχω εγώ δεν ρίχνει την ένταση ούτε αλλοιώνει το σήμα.

 

Τελος επειδη μενω Θεσσαλονικη μπορω να τα δοκιμασω καπου? Το big muff (το π που ειναι βαμμενο παραλλαγη) το εχει ο Ζαχος απ'οσο θυμαμαι. Το Boss? Καποιο αλλο?

 

Γενικα νομιζω οτι το odb-3 εχει πιο πολλες ρυθμισεις απ'το muff, αλλα απ'την αλλη δεν ξερω πιο μπορει να πλησιασει πιο κοντα σε ολους αυτους τους ηχους.

Το Bass Big Muff θα έχει μάλλον ή ο Τσέλιος ή ο Ζάχος. Έτσι κι αλλιώς 5' δρόμος είναι η μεταξύ τους απόσταση, πάνε σε όποιον είναι πιο κοντά σου και αν δεν το έχει πάνε και στον άλλον.

Το ODB-3 λογικά εφόσον είναι BOSS, θα το βρεις στον Στόλλα πιστεύω σίγουρα. Αλλά δεν το αποκλείω να το έχει και κάποιος από τους Τσέλιο/Ζάχο/Ριχάρδο.

 

Πάρτους ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο Τσελιος πρεπει να τα χει και τα 2, ετσι λεει στο σαιτ του τουλαχιστον. Ο Ζαχος εχει το muff μονο.

 

Αυριο θα παω να τσεκαρω.

 

Απλα με βαση αυτους τους ηχους ρωτησα πιο πιστευετε οτι θα ειναι πιο κοντα στο να τους πλησιασει ολους.

 

thnx anyway  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα με βαση αυτους τους ηχους ρωτησα πιο πιστευετε οτι θα ειναι πιο κοντα στο να τους πλησιασει ολους.

 

thnx anyway  ;)

Σου είπα, αφού θέλεις να πάρεις fuzz-οειδές, πάρε το bass big muff.  :) Αλλά δες αύριο που θα πας ποιο σου κάνει περισσότερο. Αυτό που θα σου πρότεινα επίσης θα ήταν να τα δοκίμαζες με το δικό σου το μπάσσο. Πάρ'το μαζί σου όταν θα πας να τα δοκιμάσεις.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα κ απο μενα...ειμαι κατοχος αρκετων πεταλιων μεταξι αυτων και ενος ροσσικου μαφ...το πεταλι ειναι φοβερο για μπασο με το εξης παραδοξο...δεν μπορει να παιχτει με τον διακοπτη γυρισμενο για μπασα...θελει πολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλα πριμα...το πεταλι για τον ηχο του ειναι απιστευτο..ειναι ηχος αναφορας εξορισμου...μεχρι και ο γκιλμουρ το εχει παιξει...αλλα για μενα πολυ μονοδιαστατο...ενα αλλο φοβερο πεταλι για μπασο που ειναι απολυτα κιθαριστικο ειναι το digitech bad monkey το οποιο ειναι μια ρεπλικα του διασημου tube screamer το πεταλι ειναι ντραιβ δινει αρκετα μοντερνο ηχο στο μπασο (ιδικα για πενατο παιξιμο)και δενει απολυτα με καποιο φιλτρο...ειναι στα 40 ευρω και νομιζω οτι αυτο  καποιο μαφ και καποιο eq σου επιτρεπουν να εχεις σχεδον οτι ηχο επιθυμεις...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κιθαριστικό πετάλι σε active μπάσο!!!

γιατι αυτο;πρωτη φορα τ ακουω...το μονο πεταλι για μπασο που εχω ειναι ο κομπρεσορας μου.τα αλλα δεν εχουνε ψυχη;("_")

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνεις Overload το σήμα στην είσοδο του πεταλιού (μιλάω πάντα για dist πετάλια έτσι? όχι modulation) και μπορεί να κάψεις τον πυκνωτή εισόδου. Δεν το έχω καταλάβει καλά αλλά είχα πάθει κάτι σχετικό και εγώ λόγω 18V προενίσχυσης και το είχα συζητήσει με κάποιον πιο σχετικό και μου είπε ότι μπορεί να φταίει αυτό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου