Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνεις Overload το σήμα στην είσοδο του πεταλιού (μιλάω πάντα για dist πετάλια έτσι? όχι modulation) και μπορεί να κάψεις τον πυκνωτή εισόδου.

πολύ ενδιαφέρον.εγώ 9βολτ εχω δεν ξέρω αν παίζει κάτι...δηλαδή με τα λεγόμενα σου το μαφ πρέπει να πάει σε κάποιο μάστορα για να αλλάξουμε τον πυκνώτη...αυτό δεν ισχύει για φίλτρα ντιλεγια και κορους;λογικα πρέπει να ισχύει αυτο που λες με τα ντραιβ λόγω της φύσης του πεταλίου.η παραμόρφωση ουσιαστικά μια υπέροδήγηση είναι.οπότε Σε συνδιασμό με το μπουστ του μπάσου βαλε και κάποιο μπουστ που δίνουν και οι κόμπρεσορες...λογικό μου ακούγεται

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα κάνεις Overload το σήμα στην είσοδο του πεταλιού (μιλάω πάντα για dist πετάλια έτσι? όχι modulation) και μπορεί να κάψεις τον πυκνωτή εισόδου. Δεν το έχω καταλάβει καλά αλλά είχα πάθει κάτι σχετικό και εγώ λόγω 18V προενίσχυσης και το είχα συζητήσει με κάποιον πιο σχετικό και μου είπε ότι μπορεί να φταίει αυτό...

 

Εγω παλι μια χαρα με το καρα-active (το output του ειναι φοβερα υψηλο) G&L εχω παιξει σε ενα καρο "κιθαριστικα" drive πεταλια. Ειδικα αυτη τη στιγμη εχω ενα Bad Monkey και ενα Guyatone TZ2 προχειρα. Στα ιδια πεταλια (και σε πολλα αλλα, μια και εχω πατερα και αδερφο κιθαριστες) εχουν μπει και αλλα active μπασα, ακομα και με EMG DC στα 18V (πιο active απο αυτο δε γινεται). Ποτε μα ποτε δεν εκαψα τιποτα.

 

Αν τωρα εννοεις καποια fuzzface-οειδη κυκλωματα, που θελουν να "βλεπουν" υψηλο Impedance στην εισοδο τους, ειναι αλλη ιστορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις το marshall guv'nor II το οποιο χρησιμοποιει και ο commerford, δεν χανει στις χαμηλες(κουρδιζω σε drop C και ακομα ακουγεται αψογα), η το ebs valvedrive, ποθ λογω καμπας ειναι και πιο ζεστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενταξει ειχα αυτα τα 2 υπ'οψιν ως πιο ευρεως χρησιμοποιουμενα αλλα και καθε αλλη προταση δεκτη.

 

Σημερα πηγα Τσελιο δεν ειχε κανενα απ'τα 2. Στο Ζαχο ειχε μονο το κιθαριστικο muff αν και μου πε ο Μαρκος (το παιδι που δουλευει και κιθαριστας των dr.Funk) οτι το χρησιμοποιει ο μπασιστας τους και ειναι εξαιρετικο. Αν και θα φερουν απο βδομαδα το bass muff απ'οτι μου ειπε οποτε θα περιμενω. Το κιθαριστικο δεν το δοκιμασα γιατι πηγα το καινουργιο μπασακι για σεταπ οποτε θα κανω μια δοκιμη οταν παω να το παρω.

 

Για το boss θα κανω ενα τηλεφωνο Στολλα, Ριχαρδο μηπως και υπαρχει.

 

Τωρα λιγο ακυρο αλλα για τον απειρο θορυβο που ειχα απ'την πεταλιερα μου στα distortion καναλια μου πε ο Μαρκος οτι ειναι λογω των μονων μαγνητων (jazz bass) και να μην ανησυχω απλα το συνηθιζεις και κλεινεις tone οταν δεν παιζεις. Απλα με παραξενεψε οτι στο Ibanez (GSR200) δεν ειχα το ιδιο προβλημα ενω και εκεινο 2 μονους εχει ουσιαστικα, εναν p κι εναν j. Μηπως λογω της active ψευτοπροενισχυσης που εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου