Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε εχει τυχει να βρεθω σε καποιο μπαρ οπου επαιζε καποιο ερασιτεχνικο συγκροτημα απογοητευομουν απο τους vocalists. εβλεπα συχνα αρτιοτατους μουσικους που το λεει η καρδια τους να ροκαρουν αγρια συνοδευομενοι απο μια τελειως αδιαφορη φωνη. μαλλιαδες να χτυπιουνται και μπροστα ενα κοντοκουρεμενο αγορακι να χτυπαει ρυθμικα το ποδι τραγουδωντας σαν σε σχολικη γιορτη. δεν γινεται να ακους maiden, purple, zeppelin και priest με φωνη πυξ-λαξ, ΕΛΕΟΣ!! εχω δει βεβαια και ρυθμικους κιθαριστες ή μπασιστες να βγαζουν μια αλητεια, π.χ. maiden tribute με φωνητικα αλα lemmy το οποιο ειχε χαβαλε. συνηθως ομως οι σκετοι vocalists ειναι επιπεδου chilli peppers στις καλυτερες των περιπτωσεων. αυτος φανταζομαι ειναι και ο λογος για τον οποιο οι μουσικοι συμβιβαζονται με γλυκαναλατα pop-rock ενω μπορουν να κανουν πολυ περισσοτερα. λιγο γρεζι ρε παιδια, λιγη αγριλα, δεν ζηταμε να βγαζετε και 5 οκταβες, λιγο rock ηρθαμε να ακουσουμε... :'(

καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι η ψωροκωσταινα μονο αποτυχημενος κλωνους του καζαντζιδη μπορει να παραγει, ισως δεν ειναι στα γονιδια μας τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχεις ακούσει Βlues Stuff (εμείς είμαστε αυτοί) , γι' αυτό τα λες αυτά... ;D

 

Ανοίγεις τεράστιο θέμα, και δεν μπορώ μάλλον να πάρω θέση... Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ καλύτερο να τραγουδάς στη μητρική σου γλώσσα... Βγάζεις άλλο πάθος, άλλο νόημα, το μεταδίδεις καλύτερα στους ακροατές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ ποστ αλλα εχεις ζησει λαιβαδικα σε δεκαετιες 80' 90'?

Θα ησουν σουπερ ευχαριστημενος σημερα.

Παμε ΠΟΛΥΥΥ καλυτερα και θα παμε ακομα.

Ισως αυτο ειναι απο τα λιγα καλα που κερδιζουμε χανοντας την "ταυτοτητα" μας σαν λαος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... λιγο γρεζι ρε παιδια, λιγη αγριλα, δεν ζηταμε να βγαζετε και 5 οκταβες, λιγο rock ηρθαμε να ακουσουμε...

...

 

Δηλαδή με λίγο γρεζι και λίγο αγρίλα.... όλα ΟΚ? ;D

Πράγματι, ισχύει αυτό που λέει ο Delta αλλά το θέμα είναι ότι η φωνή είναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΤΕΡΟ όλων των στοιχείων στα τραγούδια με στίχους ενώ ταυτόχρονα είναι και από τα πλέον παραμελημένα. Και όταν λέω ότι η φωνή συχνά παραμελείται, δεν εννοώ μόνο ότι δεν ακούω συχνά καλές φωνές αλλά και ότι υπάρχει και πολύ συχνά ακατάλληλη ηχοληπτική αντίληψη σχετικά με τη θέση της φωνής στο τραγούδι. Να μην αναφέρω το ότι σχεδόν πάντα τα κομμάτια παίζονται από τις συγχορδίες πού έτυχε και το βρήκαν οι κιθαριάρηδες ανεξαρτήτως του αν ταιριάζει σωστά το εύρος της φωνής.

Υπό το πρίσμα αυτό, πιστεύω ότι οι πιο έμπειροι θα μπορούσαν να μοιραστούν με τους νεότερους κάποιους βασικούς κανόνες "ευγένειας" προς τη φωνή στα live και στις ηχογραφήσεις.

 

(Να υπήρχε μόνο κάποιος να μου τα πει πριν 15 χρόνια που ξελαρυγγιαζόμουν  ;D ;D ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bihlas87

γενικα δεν υπαρχουν τραγουδιστες στην χωρα μας για classic k blues rock(τουλαχιστον Θεσσαλονικη)

ποσο καιρο εψαχνα φωνη για τα Group που εχω κανει κατα καιρους κ στην τελικη αναγκαζομουνα να τραγουδαω εγω.....

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πιστευω οτι δεν βρισκεις ευκολα φωνη για τετοια ειδη στη χωρα μας... Και καποιες καλες φωνες, δεν βγαζουν παθος.. Οπως ειπε και ο bihlas τραγουδανε απλα για να τραγουδησουν... Δε το νιωθουν. Ενα "κολπακι" που εχω δοκιμασει και συνηθως πιανει, ειναι να χαμηλωνω την φωνη σε σχεση με τα οργανα λιγο, ωστε να βαλει λιγο νευρο η φωνη, και να βγει πιο παθιασμενη ;D

 

Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ καλύτερο να τραγουδάς στη μητρική σου γλώσσα... Βγάζεις άλλο πάθος, άλλο νόημα, το μεταδίδεις καλύτερα στους ακροατές...

 

Διαφωνω εδω. Ναι, μπορει να εκφραζεσαι πιο ευκολα στο γραψιμο του στιχου, λογω μητρικης γλωσσας, αλλα εμενα ποτε δε μου εκατσε ελληνικος στιχος σε κατι πιο "rock" απο πυξ λαξ και ξυλινα σπαθια. Μου ακουγεται εποιηκως αστειο...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δεν υπαρχουν τραγουδιστες στην χωρα μας για classic k blues rock

ποσο μαλλον για hard rock και metal οπου βρισκονται και οι καλυτερες ή ικανοτερες αν θελεις φωνες οσων αφορα το ευρυτερο φασμα της rock. τουλαχιστον σε ενα σοβαρο συγκροτημα οι μουσικοι ξερουν τα ορια τους και μπορουν τα τραγουδησουν σωστα αν μη τι αλλο. σαφως προτιμοτερο απο ενα ξεκαρφωτο ψωνιο που βρηκαν μεσω αγγελιας.

και εγω κυριως για συγκροτηματα που ειδα στη θεσσαλονικη μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγο γρεζι και λίγο αγρίλα.... όλα ΟΚ? ;D

Πράγματι, ισχύει αυτό που λέει ο Delta αλλά το θέμα είναι ότι η φωνή είναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΤΕΡΟ όλων των στοιχείων στα τραγούδια με στίχους ενώ ταυτόχρονα είναι και από τα πλέον παραμελημένα. Και όταν λέω ότι η φωνή συχνά παραμελείται, δεν εννοώ μόνο ότι δεν ακούω συχνά καλές φωνές αλλά και ότι υπάρχει και πολύ συχνά ακατάλληλη ηχοληπτική αντίληψη σχετικά με τη θέση της φωνής στο τραγούδι. Να μην αναφέρω το ότι σχεδόν πάντα τα κομμάτια παίζονται από τις συγχορδίες πού έτυχε και το βρήκαν οι κιθαριάρηδες ανεξαρτήτως του αν ταιριάζει σωστά το εύρος της φωνής.

Υπό το πρίσμα αυτό, πιστεύω ότι οι πιο έμπειροι θα μπορούσαν να μοιραστούν με τους νεότερους κάποιους βασικούς κανόνες "ευγένειας" προς τη φωνή στα live και στις ηχογραφήσεις.

 

(Να υπήρχε μόνο κάποιος να μου τα πει πριν 15 χρόνια που ξελαρυγγιαζόμουν  ;D ;D ;D )

 

+100

Ειδικα αυτο με τις συγχορδιες και τους κιθαριαριδες ισχυει τραγικως!

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Να μην αναφέρω το ότι σχεδόν πάντα τα κομμάτια παίζονται από τις συγχορδίες πού έτυχε και το βρήκαν οι κιθαριάρηδες ανεξαρτήτως του αν ταιριάζει σωστά το εύρος της φωνής......

Σε αυτο θα διαφωνησω, και εξηγω γιατι.

Μου θυμιζει τα γνωστα "παμε μισο τονο κατω το κομματι, γιατι δεν βγαινω" των σκυλαδικων.

Και το κομματι απο Em με ογκο στα οργανα με κενες χορδες κλπ, παει στο 6ο ταστο και ακουγεται μπαγλαμας.

Και να ειναι το καθε χασαπικακι του Ρεμου στα π@π@ρια μου, να ειναι ομως το "whotta lotta" σε κανα καλο λαιβ?

ΟΧΙ, καλυτερα μη το παιξω καθολου.

Αν το σκεφτεις και με το σωστο τροπο, τα ξερεις, οταν γραφεται ενα κομματι απο ενα συνθετη (σοβαρο) γραφεται για καποιο ευρος φωνης (πχ τενορος, σοπρανο κλπ) αν καποιος δεν βγαινει, θα το πει καποιος αλλος που μπορει.

(αχετα αν ο Plant τραγουδαγε γυναικειο τονο, με αποτελεσμα μονο γυναικες να μπορουν να πουν τραγουδια zeppelin) ;D

 

Αυτο που θα μπορουσα να κανω (και θα το εκανα με μεγαλη ευχαριστηση αφου μου αρεσει πιο πολυ το οργανο ετσι) ειναι να παιξω με drop down κουρδισμα και χοντρες χορδες, αντε μεχρι εναμιση τονο κατω (μετα ξεφευγουμε απο συχνοτητες)

 

Αλλη παρατηρηση ειναι οτι ενω οι "ξενοι" τραγουδιαρηδες λενε για πλακα (ακομα και οι βητατζες) σολ-λα, οι ελληνες αν πανε να πουν πανω απο ρε, κλανουνε οι φωνητικες π...χορδες τους.

Πολυ τσιγαρο μαλλον αδερφε. :)

 

Δεν μιλαω καν για ευρος φωνης ιερων τερατων (Mercury, Chris Cornell, Coverdale palia, klp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου