Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Child of Story από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς με την... χιονοστιβάδα σου; Λίγο αμπάριζα τα πήρες (κι έφυγες). Αν βρω λίγο χρόνο θα το ξεκουλουβαχατίσω λίγο γιατί πήρε το μάτι μου πολλά τέρατα & σημεία που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα καλά, σοβαρά μιλάς τώρα; Το "αμερικανάκι" δηλαδή γιατί θα κωλώσει ενώ το ένδοξο ελληνόπουλο θα συνεχίσει; Το "rock" στη μέση ελληνική φιλοσοφία πού το βλέπεις; Στο να παίρνω το αμάξι του μπαμπά στα 28 μου και να πηγαίνω να κάνω κατάληψη στη σχολή μου;

 

 

Τωρα που ξαναειδα το ποστ σου βλεπω οτι ειναι σαν να ψιλο-αναγαγεις την θεση μου σε εθνοκεντρικη και βλακοκεντρικη, και σε παρακαλω να μην ξανακανεις το πρωτο καθως δεν με γνωριζεις προσωπικα. no offense. Μαλλον υπαρχει ενα ελληνικο ροκ που αγνοεις...

 

 

 

 

 

 

 

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ξαναειδα το ποστ σου βλεπω οτι ειναι σαν να ψιλο-αναγαγεις την θεση μου σε εθνοκεντρικη και βλακοκεντρικη, και σε παρακαλω να μην ξανακανεις το πρωτο καθως δεν με γνωριζεις προσωπικα. no offense.

 

Εννοείται ότι δεν σε γνωρίζουμε προσωπικά, αλλά από την άλλη έχουμε κάθε δικαίωμα κριτικής πάνω σε αυτά που γράφεις...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

menelaos:αυτο που λες για τα μικροφωνα κλπ ισχυει μονο απο το 2000+ και μετα, που κατεστη προσιτη και αρα ευκολοπροσβασιμη η ηχογραφηση με υπολογιστη, και λογω ανταγωνισμου, εμφανισης ασιατικων προιοντων κλπ οι τιμες σε πολλα μουσικα ειδη επεσαν αρκετα... 100% δεν ισχυει τιποτα τετοιο για παλιοτερες εποχες...

Αυτό σωστό, μιλούσα για σήμερα.

Τωρα που ξαναειδα το ποστ σου βλεπω οτι ειναι σαν να ψιλο-αναγαγεις την θεση μου σε εθνοκεντρικη και βλακοκεντρικη, και σε παρακαλω να μην ξανακανεις το πρωτο καθως δεν με γνωριζεις προσωπικα. no offense. Μαλλον υπαρχει ενα ελληνικο ροκ που αγνοεις...

 

Όχι, φυσικά και δε σου λέω ότι είσαι εθνικιστής, αυτό όμως με το Αμερικανάκι κάπως ακούγεται ;) Πέραν αυτού, προφανέστατα και υπάρχει ελληνικό ροκ που αγνοώ, αλλά μίλησες για ροκ νοοτροπία ή κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, και είπα ότι η "ροκιά" στην Ελλάδα νομίζω ότι έχει εκληφθεί λίγο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει, εκανα μαλ-κια (ως συνηθως) που μιλησα για αμερικανακι-> το ειπα καθως ως γνωστον καμια σχεση η τιμη π.χ. της κιθαρας στην αμερικη, με αυτης στην ελλαδα, και ΕΙΔΙΚΑ παλιοτερα, με τις δραχμες. Δεν ειπα ομως και για το "ενδοξο ελληνοπουλο" ουτε "Το "rock" στη μέση ελληνική φιλοσοφία πού το βλέπεις; Στο να παίρνω το αμάξι του μπαμπά στα 28 μου και να πηγαίνω να κάνω κατάληψη στη σχολή μου;". Αντιθετα ειπα "ενω συνηθως μιλαω εναντιον του (μεσου) ελληνα" και μιλησα για την συνειδητοποιημενη ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ των ελληνων.

Συγνωμη αν τα ποστς μου καποιες φορες καταληγουν σε αντιπαραθεσεις. Στο θεμα "αγανακτηση!ολοι παιζουν μεταλ?" το εκανα συνειδητα γιατι θεωρησα και θεωρω οτι συναδει με το συγκεκριμενο θεμα.

Εδω συνειδητα παλι προσπαθησα να το αποφυγω...

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε οτι ειμαστε μακραν η μοναδικη μεσογειακη ευρωπαικη χωρα που εχει καλη σχεση με το ροκ. Μην ξεχναμε οτι για χωρα 10.000.000 και με μεγαλο ευρος παραδοσιακης μουσικης, το ροκ ΜΕΣΟΥΡΑΝΕΙ σαν ακουσμα και σαν ιδεα.

 

παντως εχεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ χιουμορ!

 

Ξερεις και αλλα τετοια ΑΝΕΚΔΟΤΑ να μας πεις? ;D ;D ;D

 

ροκ και κεφτεδακια απο τη μαμα (της οποιας το σπιτι αφηνουμε μετα τα 35) απλα ΔΕΝ υφισταται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣουπερΦανκ εισαι σε πλεονεκτικη θεση ως "παλιος". Αν το ελεγα εγω αυτο θα ακουγα "α, Child Of Story δεν εισαι στο πνευμα του φορουμ κλπ".-

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Child, δεν θα προβώ σε εκτενή σχολιασμό του διάτρητου "μανιφέστου" που είπε και ο Spy.

Είναι όμορφο το πάθος με το οποίο ορμάς σε ένα ζήτημα αλλά πριν κάνεις κατι τέτοιο και αρχίζεις τους αφορισμούς να προσέχεις να έχεις σωστά στοιχεία.

 

α) Δεν γνωρίζεις από κοντά την Ισπανική, την (πλουσιότατη) Γαλλική ή την Ιταλική ή ούτε καν την Τουρκική (ρίξε και μια ματια στο ντοκυμαντερ Crossing the bridge) rok σκηνή, παρόλα αυτά αποφαίνεσαι. Τώρα για Αίγυπτο, Μαρόκο και Αλγερία δεν γνωρίζω.

 

β) Η Ισπανία είχε χούντα μέχρι το 1978

 

γ) Η Αγγλική γλώσσα είναι μία και καταγεγραμμένη (αντίθετα με το Σύνταγμά τους). Οι προφορές της, εκ των πραγμάτων πολλές). FYI, ο Rotten καθότι μορφωμένος μεσοαστός, μιλάει πάρα πολύ καλά Αγγλικά με την μεγαλοαστική Λονδρέζικη προφορά. Ο τρόπος τραγουδιού ήταν statement. Αντίθετα εάν ακούσεις πρώιμους (ο Paul ειδικά, "έστρωσε" κατόπιν αρκετά την προφορά του) Beatles θέλεις μεταφραστή. Η γλώσσα, πέραν των τοπικών ιδιωματισμών, παραμένει μία.

 

δ) Ο Lou Reed μου αρέσει πάρα πολύ. Τον έχεις δει live. Σαν τον Δρόλαπα να σολάρει  ;D Και;

 

Αφού ξεκίνησες με επίπληξη "εφυγες" σε μονόλογο που ήταν δύσκολο να παρακολουθηθεί.

 

Μην αφήνεις το πάθος σου να άγει και να φέρει τον γραπτό σου λόγο.

Βαρέθηκα να το λέω. Το πάθος δεν είναι συγχωροχάρτι για όλες τις ατέλειες.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου