Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι τρώνε οι ροκάδες κανονικά; :D :D :D

 

Σίδερα (κατά το metal, Κουταλιανός) βρε, κουβέντα θέλει;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλτατε Child, δεν θα προβώ σε εκτενή σχολιασμό του διάτρητου "μανιφέστου" που είπε και ο Spy.

Είναι όμορφο το πάθος με το οποίο ορμάς σε ένα ζήτημα αλλά πριν κάνεις κατι τέτοιο και αρχίζεις τους αφορισμούς να προσέχεις να έχεις σωστά στοιχεία.

 

α) Δεν γνωρίζεις από κοντά την Ισπανική, την (πλουσιότατη) Γαλλική ή την Ιταλική ή ούτε καν την Τουρκική (ρίξε και μια ματια στο ντοκυμαντερ Crossing the bridge) rok σκηνή, παρόλα αυτά αποφαίνεσαι. Τώρα για Αίγυπτο, Μαρόκο και Αλγερία δεν γνωρίζω.

 

β) Η Ισπανία είχε χούντα μέχρι το 1978

 

γ) Η Αγγλική γλώσσα είναι μία και καταγεγραμμένη (αντίθετα με το Σύνταγμά τους). Οι προφορές της, εκ των πραγμάτων πολλές). FYI, ο Rotten καθότι μορφωμένος μεσοαστός, μιλάει πάρα πολύ καλά Αγγλικά με την μεγαλοαστική Λονδρέζικη προφορά. Ο τρόπος τραγουδιού ήταν statement. Αντίθετα εάν ακούσεις πρώιμους (ο Paul ειδικά, "έστρωσε" κατόπιν αρκετά την προφορά του) Beatles θέλεις μεταφραστή. Η γλώσσα, πέραν των τοπικών ιδιωματισμών, παραμένει μία.

 

δ) Ο Lou Reed μου αρέσει πάρα πολύ. Τον έχεις δει live. Σαν τον Δρόλαπα να σολάρει  ;D Και;

 

Αφού ξεκίνησες με επίπληξη "εφυγες" σε μονόλογο που ήταν δύσκολο να παρακολουθηθεί.

 

Μην αφήνεις το πάθος σου να άγει και να φέρει τον γραπτό σου λόγο.

Βαρέθηκα να το λέω. Το πάθος δεν είναι συγχωροχάρτι για όλες τις ατέλειες.

 

 

 

 

α) κι  ομως και τις γνωριζω και το ντοκυμαντερ πολυ προσφατα ειδα! Η γαλλια π.χ. το '60 δεν ειχε ροκ, οχι τοσο ωστε να δικαιολογει την απελευθερωση, το μεγεθος του πληθυσμου κλπ. Η Ελλαδα ειχε και παραειχε(εχω και το λαιβ στο Κυτταρο μεταξυ αλλων), ασχετα το πως ηρθε αρχικα (σαν ροκ'ν'ρολ μοδα/χορος στα παρτυ στα πλουσια σαλονια). Κρινω το ελληνικο ροκ βασει των συνθηκων που επικρατουν στον ελλαδικο χωρο. Οπως π.χ. η παραδοση. Η ισπανια εχει μεγαλη και αργησε ΠΟΛΥ να αφομοιωσει το ροκ. κι εμεις το ιδιο, αλλα πως να το κανουμε, το δεχτηκαμε.

 

β) ειμαι FAI-CNT απο το 1918.

 

γ)δεν ασχοληθηκα με γλωσσα, ασχοληθηκα με την ΠΡΟΦΟΡΑ.

 

δ)και???

 

παρακαλω να διαβαζετε πιο σωστα τα ποστς μου. χωρις να ειμαι ελληνολατρης πιστευω στο την γλωσσα μου εδωσαν C,εεεεεε, ελληνικη και την χρησιμοποιω με μεγαλη ακριβεια και οχι "φλου".

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) ειμαι FAI-CNT απο το 1918.

 

Βρε αιωνόβιε, 9 χρόνια πριν δημιουργηθεί;   :o

 

Oh whatever.

 

Peace........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι' αυτο το 'πα. απο τοτε σχεδιαζαμε την δημιουργια της με τον Μαχνο στην Ουκρανια!

Peace...........................................................................................

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣουπερΦανκ εισαι σε πλεονεκτικη θεση ως "παλιος". Αν το ελεγα εγω αυτο θα ακουγα "α, Child Of Story δεν εισαι στο πνευμα του φορουμ κλπ".-

 

 

πες οτι θες ελευθερα ;)

 

εγω τη γνωμη μου λεω και η γνωμη μου ηταν οτι ροκ στην ΕΛΛΑΔΑ δεν υπηρξε ΠΟΤΕ,δεν υπαρχει ΤΩΡΑ και ουτε προκειται να υπαρξει,γνωμη μου ειναι προσωπικη και εχω δικαιωμα να τη λεω νομιζω

 

οπως αλλωστε και εσυ εχεις δικαιωμα να λες οτι η ελληνικη ροκ ειναι η καλυτερη του κοσμου,δεν ξερω αν καταλαβες αλλα το ειπες μια και χαρακτηριζεις την ελληνικη πανκ σκηνη,(με τα μελη της οποιας ,για να μη παρεξηγηθω, εχω πολυ καλες προσωπικες σχεσεις ,τα αγαπαω πολυ τα παιδια αυτα) ,την καλυτερη που υπηρξε ποτε  (μια και το πανκ ειναι η πεμπτουσια της ροκ ιδεολογιας αυτο ουσιαστικα ισχυριζεσαι και μπορει και να εχεις δικιο ξερω εγω??)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό σου λέω, ο καθένας πως το αντιλαμβάνεται. Διάβασέ το http://nikosdimou.blogspot.com/2006/02/blog-post_21.html ..... δεν είμαι πολύ διάφωνος, για να μην πω ότι είμαι πολύ σύμφωνος.

Αποψεις φιλε μου αποψεις,στη συνειδηση του ελληνικου λαου ΕΙΝΑΙ θεος και αυτο μετραει.

 

Μεγα λαθος.....αν και μονο το γεγονος οτι στη συνειδηση ενος λαου ειναι ΘΕΟΣ ενας καλλιτεχνης, αρκει για να τον κατοχυρωσει ως μεγαλη καλλιτεχνικη αξια δεν θελω να σκεφτω σε τι συμπερασματα μπορει να οδηγησει

 

(Αν κι ολας επεκτεινουμε τη σκεψη και σε αλλους τομεις π.χ πολιτικη θα πρεπει να σκεφτουμε γιατι μερικοι απο τους πολιτικους που εχουν καταγραφει απο την ιστορια ως οι μεγαλυτεροι μακιαβελιστες, λαικιστες,  κ.λ.π ειναι στη συνειδηση καποιων λαων ΘΕΟΙ.)

 

           Δεν κρυβω οτι το προσωπικο μου γουστο δεν περιλαμβανει τον Καζαντζιδη για τους λογους που ανεφερονται και στο blog του Δημου (το οποιο εγω ειχα παραθεσει και στην προηγουμενη περι αυτου συζητηση). Δυστυχως η εικονα του συγχρονου (οκ ο γκασταρμπαιτερ εχει το δικαιωμα) Ελληνα που ακουει Καζαντζιδη με απωθει. Ο λαος μπορει να κανει ΘΕΟ στη συνειδηση του εναν καλλιτεχνη για πολλους λαθος λογους. Θα με ενδιεφεραν προκειμενου να κρινω καποιον ως μεγαλο και οι λογοι για τους οποιους ο λαος τον θεωρει ΘΕΟ.

      Ειναι επισης αλλο πραγμα να μιλάμε για την λαικη απηχηση ενος καλλιτεχνη και αλλο για την καλλιτεχνικη του αξια. Και ναι μεν η καλλιτεχνικη αξια μπορει να συνοδευεται απο λαικη απηχηση, αλλα δεν ειναι και απολυτη συναρτηση της. Και γι αυτο πιστευω οτι ο Δημου οχι μονο δεν ξερει τι του γινεται αλλα και το σχολιο του ειναι πολυ ευστοχο. Ο λαος κανει μεγαλο καποιον για λογους (συνηθως) εντελως ασχετους απο αυτους με τους οποιους κρινει η τεχνη (οχι οι κριτικοι). Προτιμω λοιπον να κρινω με ορους "τεχνης" (που ναι εχουν μεσα και τον "κοινωνικο" παραγοντα) παρα με ορους λαικης απηχησης.

 

Nα το πω πιο απλα. Ο Λαζοπουλος κανει τεχνη??????????????????????

 

Ποσες φορες λαοι δεν εκαναν ΘΕΟ ενα καλλιτεχνη (ενω θα επρεπε) απλα γιατι δεν μπορουσαν να καταλαβουν??

 

Στο θεμα του ελληνικου ροκ (παλι)...γιατι μας ενδιαφερει τοσο πολυ η συγκεκριμενη ετικετα (ροκ....αντε και μεταλ) και πως οριζεται αυτη ωστε να συζηταμε αν υπαρχει το αντιστοιχο μουσικο ιδιωμα στην ελληνικη του εκδοχη?? Πιο πολυ μου φαινεται μας ενδιαφερει να "ειμαστε ροκ" και να εχουμε "ροκ" παρα το αν παιζονται σωστα αυτα που παιζονται...Μουσικη παιζουν ολοι....με μεγαλυτερη η μικροτερη επιτυχια....

(Α συγνωμη η Ιταλια εχει τοσο πολυ σχεση με το αποκαλουμενο ροκ οση και οι ελεφαντες εχουν με τα λεπια.....σορρυ αλλα εζησα και εργαστηκα στην  Ιταλια 8 χρονια.....εκτος και αν εννοειτε τον V. Rossi  :'( :'( :'( :'( :'( )

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγα λαθος.....αν και μονο το γεγονος οτι στη συνειδηση ενος λαου ειναι ΘΕΟΣ ενας καλλιτεχνης, αρκει για να τον κατοχυρωσει ως μεγαλη καλλιτεχνικη αξια δεν θελω να σκεφτω σε τι συμπερασματα μπορει να οδηγησει

 

Αχ βρε κλειδοκράτορα, αυτή τη συζήτηση είπα να αποφύγουμε και εσύ την θέτεις επι τάπητος. Anyway, μαζί σου.

Στα περισσότερα που θίγεις.

Μόνο που το

Και γι αυτο πιστευω οτι ο Δημου οχι μονο δεν ξερει τι του γινεται αλλα και το σχολιο του ειναι πολυ ευστοχο.

άλλαξε το γιατί βγάζει λάθος νόημα  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα Η καλυτερη, ειπα "την φοβαται κι η Βρεττανια", πραγμα που σημαινει πως κατα την γνωμη μου ειναι παρα πολυ καλη. Γενικα δεν ειμαι τοσο απολυτος στο χαρακτηρα ωστε να πω για ο,τιδηποτε οτι ειναι "το καλυτερο". Ουτε ειπα τιποτα για "πανκ η πεμπτουσια ροκ", ΣουπερΦανκ μην βαζεις λογια στο στομα μου, δεν τσιμπαωωωω8). Δεν θα ειχα λογο να πω κατι τετοιο, καθως θεωρω πανκ και ροκ ενα και το αυτο, απλα η πανκ ηρθε καποια στιγμη να υπενθυμισει αξιες που απο το ροκ γεννηθηκαν...

Ως γνωστον ολες οι μεσογειακες χωρες δεν ειχαν ποτε καλη σχεση με την ψυχεδελεια, στην εποχη της.Παρ' ολ' αυτα η Ιταλια ειχε δυο πολυ αξιολογα σχηματα κι ενα "α" ακροατηριο, εκει που αλλου δεν υπηρχε ουτε για δειγμα.Το '70 ειχε μια αξιοπρεπη σκηνη ροκ.Δεν ισχυριστηκα οτι η Ιταλια εχει "την" ροκ σκηνη.Αλλα ξεφευγουμε απο το θεμα η νομιζω?Παντως χαρηκα που ακουστηκε επιτελους κι η αποψη ενος ανθρωπου που εχει ζησει εκει, και κατι θα ξερει παραπανω... Παντως fenteriarh, αν και ελαφρως off-topic, συμφωνω με την ΕΞΟΧΑ τοποθετημενη θεση σου περι...υστεροφημιας(αν και δεν εχω διαβασει το εν λογω blog)...Θα μπορουσε να γινει και θεμα:Τελικα ποιοι πανε μπροστα, ποιους και γιατι θυμαται ο κοσμος, αληθεια πως γραφονται τα βιβλια ιστοριας, που αρχιζει η ουσια και που η φημη...

 

"η καλη φημη ειναι θορυβος τρελλων ανθρωπων"

Διογενης

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ειπα τιποτα για "πανκ η πεμπτουσια ροκ", ΣουπερΦανκ μην βαζεις λογια στο στομα μου, δεν τσιμπαωωωω8

 

διαβαζε πιο προσεκτικα ΕΓΩ το ειπα αυτο οχι εσυ,για ΕΜΕΝΑ το πανκ ειναι η πεμπτουσια της ροκ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ (οχι μουσικης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(μια και το πανκ ειναι η πεμπτουσια της ροκ ιδεολογιας αυτο ουσιαστικα ισχυριζεσαι και μπορει και να εχεις δικιο ξερω εγω??)

 

Ε?

 

ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΑΦΟΥ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ !!!

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου