Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oταν εγω επαιζα live στους Κατω Κουραμαδες Κερκυρας οι Τρυπες δεν ξερανε ουτε που πεφτουν στο χαρτη. Σοβαρευτειτε.

 

Βασικά παίζει κι ο χάρτης να το έχει ξεχάσει αυτό το χωριό...

 

 

Νομίζω όμως ότι το θέμα είναι οι φωνές Ελλήνων τραγουδιστών γενικότερα και όχι το ποιος έχει κάνει λαιβ και που. Είναι ένα thread που συζητάει ένα υπαρκτό πρόβλημα της Ελληνικής ξενόγλωσσης μουσικής και όχι thread για να μετρησουμε....τις φωνές μας!

Let's talk vocals...any kind!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη δυστηχως δεν μπορω να αποδειξω στον αλλο (και αυτο παει συγκεκριμενα σε σενα Wow!)

οτι δεν ειμαι ελεφαντας το σταματαω εδω.

Αν θες να κανουμε κουβεντα για το θεμα (που ουδεμια σχεση εχει ετσι οπως εξελιχθηκε λογω"διαμαχης" με τον τιτλο του post και ζητω συγνωμη απο αυτον που το ανοιξε) δεν εχω κανενα προβλημα

 

Με την "μηδενικη" βαση? Εστω

 

Υ.Γ.  οι ταρατσες υπαρχουν για να απλωνουμε μπουγαδα,να βαζουμε κανα ηλιακο θερμοσιφωνα,να αυτοκτονουμε η να κανουμε ματι στη γειτονισσα αν θελεις

 

Σε καμια περιπτωση να βροντοφωναζουμε γιατι τρωμε ντοματες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το οφτόπικ:

Δεν καταλαβαίνω τί ρόλο παίζει το ποιος είναι αυτός που λέει την άποψή του στην εγκυρότητα αυτών που λέει. Το αν ο Wow! είναι τρομερός μουσικός ή άσχετος δεν αλλάζει το περιεχόμενο της άποψής του. Και μπορώ να πω ότι συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτό που λέει.

 

Όσον αφορά το οντόπικ:

Εντοπίζω το κυριότερο πρόβλημα των φωνών στην Ελλάδα (για αγγλικό στίχο μιλάω) στην προφορά. Και πιστεύω ότι η υποβάθμιση της φωνής έρχεται από την αποδοχή αυτής της αδυναμίας από τον ίδιο τον τραγουδιστή. Είναι κρίμα να βλέπεις μπάντες που παίζουν alternative πχ, που βασίζεται αρκετά στην βρετανική προφορά, και ενώ η μουσική είναι τρομερή, στα αυτιά σου φτάνει το καταπληκτικό "εντ αφτερόόόλ, γιορ μάι γουάντεργουόόόόλλλλλ".

 

Και από την άλλη βλέπεις μουσικές σκηνές σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες με αγγλικό στίχο (πχ οι Deus στο Βέλγιο, οι Franz Ferdinand στη Γερμανία κλπ) και αν δεν σου πούνε ότι δεν είναι Άγγλοι βάζεις στοίχημα ότι είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....Οι Franz Ferdinand ΕΙΝΑΙ Βρετανοί (Σκωτσέζοι νομίζω) ::) .......και κατά διαολεμένη σύμπτωση (με το θέμα) ο τραγουδιστής τους είναι ελληνικής καταγωγής ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Ferdinand_(band)

 

Χμμ... Απ' ότι βλέπω στο παραπάνω λινκ έχεις απόλυτο δίκιο. Ο τραγουδιστής είναι ο Άλεξ Καπράνος. Είχα διαβάσει παλιότερα (νομίζω στο Κ της καθημερινής) μια συνεντευξή του. -1 στην αξιοπιστία και τη μνήμη μου  :)

 

Πάντως το νόημα του μηνύματος δεν αλλάζει δραστικά!  ;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και μπαινω που λες, μετα απο δυο μηνες στο noiz (καλη χρονια παιδια!), μιας και μας εχουν φαει τα τρεξιματα... και τι να δω? "ελληνικο ροκ", θεμα back from the dead... και με Wow! παρακαλω! κατι μου θυμιζει ολο αυτο...  ;D  ;D ... κατι περι heavy metal  ;D... α, και μα καλα: για ελληνικο μεταλ ουτε λογος?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου