Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Dear SF, τι να πω. Πιστεύω ότι κ από κοντά να τον ακούσω πάλι θα διαφωνήσουμε, αλλά φυσικά δε μπορώ να έχω τόσο επαρκή γνώμη. Σίγουρα πάντως αυτά που ακούω στα live του (έως ΚΑΙ στους δίσκους του) είναι μάπα.

 

μαλλον εχεις γινει πολυ...τεχνικος...και σου διαφευγει η ουσια... ;D ;D

 

οκ κατανοω τι θες να πεις αλλα στην τελικη δεν εχει καμμια σημασια γιατι ουδεις ενδιαφερεται στην τελικη για το αν εχει η δεν εχει καποιος τραγουδιστης "τεχνικη" ,υπαρχουν τραγουδιστες με εκπληκτικη τεχνικη που τραγουδανε απαισια και τραγουδιστες με καθολου τεχνικη που τραγουδανε και σου σηκωνεται η τριχα... ;D

 

προσωπικα δεν απαιτω απο τους τραγουδιστες  να ειναι Καζαντζιδηδες ή Bullent Ersoy-δες (αν ειναι δεν εχω βεβαια και προβλημα ;D) φτανει ΑΥΤΟ που λενε να το λενε ΚΑΛΑ ;)

 

μη ξεχνας αλλωστε οτι το τραγουδι δεν συνισταται μονο σε εκταση φωνης και σε "σωστο" χτυπημα της νοτας αλλα κυριως σε φραζαρισμα,ρυθμο και αναπνοη (αυτα ειναι που κυριως συγκινουν τον κοσμο σε ενα τραγουδιστη ;) αλλοιως ολοι θα ειχαμε σαν προτυπο τραγουδιστριας την Αλεξια και τη Μαντω ;D ;D που οντως ΕΧΟΥΝ τρομερη τεχνικη ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες σελίδες για τη τεχνική. Συναίσθημα; Που πήγε ρε παιδιά. Δεν το μετράμε ; Σε μια ζωντανή εμφάνιση π.χ θέλω να το νιώθει ο άλλος. Σκέψου έναν-μια τεχνικώς άριστο-στη και να είναι αποστειρωμένος-η συναισθηματικά. Και να τραγουδά ροκ-μοιρολόι. Δεν θα το άντεχα.

Καταντήσαμε να είμαστε τεχνοκράτες και στα γούστα μας. Αν κάποιος είναι στον τόνο και στο τέμπο εμένα μου φτάνει αρκεί να το έχει. Να βγαίνει από τη ψυχούλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα με τρελάνετε (σχεδόν) όλοι πρωί πρωί; ;D Διαβάζετε αυτά που γράφω; Εξήγησα 400 φορές ότι δε θεωρώ ότι τεχνική = ποιότητα, απλώς είπα τη γνώμη μου για την ΤΕΧΝΙΚΗ κάποιων τραγουδιστών. Το ότι η τεχνική δεν είναι πανάκεια μας απαγορεύει να μιλάμε γι αυτήν; ??? ???

 

Βρε αδερφέ bouzoukleri το θέμα συναίσθημα είναι υποκειμενικό... τι να λέμε από το internet? "Προσπάθησε να είσαι πιο συναισθηματικός"; Εννοείται ότι αν δεν το νιώθεις πού πας....

 

Πάντως σοβαρά δεν κατανοώ γιατί πρέπει να μηδενίζουμε ορισμένα πράγματα. Ακούμε "καλή κιθάρα" και σπεύδουμε να πούμε ότι δε χρειάζεται καλή κιθάρα για να είσαι κιθαρίστας. Ακούμε "θεωρία" και πεταγόμαστε όλοι να πούμε "δεν αρκεί η θεωρία, πρέπει να το'χεις". Ακούμε τεχνική και βγαίνουμε όλοι να λέμε "άμα δεν έχεις συναίσθημα..." Δεν είπα ποτέ ότι η καλή κιθάρα κάνει τον καλό κιθαρίστα, δεν είπα ότι η θεωρία μετατρέπει τον άχρηστο σε Beethoven, δεν είπα ότι η τεχνική κάνει τον τραγουδιστή. Για την ακρίβεια τόνισα επανειλημμένως ότι δεν το πιστεύω αυτό. Αλλά πραγματικά φτάνουμε να αισθάνομαι "ένοχος" να μιλάω για κάτι τέτοιο, γιατί οι περισσότεροι σπεύδετε μονίμως  να απαντήσετε κάτι από τα παραπάνω. Ok λοιπόν, δε συνεχίζω. Θεωρείστε πρότυπο τον Cornell, αλλά σε 5 χρόνια θα τρέχετε για εγχειρήσεις. Δηλαδή κάνετε λες και οι λέξεις και μόνο είναι κόκκινο πανί!

 

Το ξαναείπα πως από πλευράς τεχνικής το μόνο που "απαιτώ" είναι να μη φαλτσάρει συνέχεια ο άλλος, και ότι θεωρώ ότι πρέπει επίσης κανείς να μάθει να τραγουδάει με τρόπο που να μη $#!#^!& το λαιμό του. Η απάντησή σας είναι ότι το συναίσθημα το έκλασα, ότι χάθηκα στην τεχνική και στη μελέτη και ότι έγινα πολύ τεχνικός και χάνω την ουσία. Νομίζω δεν προσέχετε αυτά που γράφω ;) Αν θεωρείτε ότι το να είσαι τονικά σωστός και να προσέχεις το λαιμό σου είναι υπερβολικά τεχνικό.... τι να πω, okay.

 

Ps. Όχι, δε χάνομαι στο θέμα της τεχνικής ρε συ Νίκο, απλώς ο συγκεκριμένος τραγουδιστής προσωπικά δε μου αρέσει όπου τον έχω ακούσει :)

 

Ρε παίδες ας ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα. Δεν είπε κανείς ότι τεχνική = ωραία φωνή. ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ποιος τραγουδιστής μας αρέσει, άλλο ποιος έχει μεγάλο εύρος, άλλο ποιος έχει πιο ωραία χροιά, άλλο ποιος φαλτσάρει και άλλο ποιος έχει τεχνική.

Και ο Waits και ο Dylan μου αρέσουν πολύ. Φυσικά τραγουδάνε "λάθος", αλλά ποιος νοιάζεται; Αρκεί να σου αρέσει το αποτέλεσμα. Το μόνο που "απαιτώ" προσωπικά είναι να μην είναι φάλτσος ο άλλος και να ελέγχει τη φωνή του. Και το μόνο που θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να προσέχει για δικό του καλό είναι να μην καταστρέφει το λαιμό του με τον τρόπο που τραγουδάει.

Και τέλος πάντων, ας μην κολλάμε στο εύρος. Δεν κάνει το εύρος τον τραγουδιστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε χάνομαι στο θέμα της τεχνικής ρε συ Νίκο, απλώς ο συγκεκριμένος τραγουδιστής προσωπικά δε μου αρέσει όπου τον έχω ακούσει

 

αλλο καπελο τοτε αυτο,και εμενα δεν μου αρεσει καθολου η ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ αλλα κακα τα ψεμματα ειναι εκπληκτικη τραγουδιστρια (ειδικα σε τεχνικη) :)

 

κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου το καλυτερο ειναι να τα εχει ΟΛΑ ο τραγουδιαρης :και εκπληκτικη τεχνικη,και εκπληκτικο φραζαρισμα,και εκπληκτικο ρυθμο και εκπληκτικο "συναισθημα" για αυτο αλλωστε ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ειναι θεος. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και ο Κάτων ο Πρεσβύτερος επαναλάμβανε σε κάθε ομιλία του "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" έτσι και SF επαναλαμβάνει σε (σχεδόν) κάθε ποστ του:

για αυτο αλλωστε ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ειναι θεος. ;)

 :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου