Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τόσοι πολλοί παράμετροι βρε παιδιά, αλλά τελικά  νομίζω ότι it boils down στα προσωπικά φίλτρα και αντίληψη του αποδέκτη.

 

Ας πούμε η Αρβανιτάκη είναι καταπληκτική τραγουδίστρια (μιας και μιλάμε για γυναικείες ελληνικές φωνές) αλλά δεν την μπορώ πάνω από 20 λεπτά. Η Γιαννάτου τραγουδάει και τραγούδια που δεν μου κολλάνε αλλά η φωνή της είναι καταπληκτική. Ο κόσμος πέφτει τ' ανάσκελα για τόσες και τόσες και η καταπληκτική ικανότητα της Τσανακλίδου (ισως η μοναδική εν Ελλάδι ερμηνεύτρια σε αυτό το στυλ) έχει παραγνωριστεί. Η δε "μαγκιά" της φωνής (Αλεξίου, Γκραίη, Μοσχολιού) έχει να κάνει και με τη μαγκιά (soul ελληνιστί) του τραγουδιστή.

 

Δεν μου αρέσει να καταλήγω στο γενικό απόφθεγμα "τελικά είναι τι γουστάρει ο καθένας" αλλά τα προσωπικά φίλτρα και γνώσεις (πόσοι από εμάς μπορούν να ξεχωρίσουν τραγουδίστριες της όπερας) είναι δεδομένα κριτήρια αποδοχής.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

......για να μην το πάω στο international dispute, Ella - Billie..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nina, Nina!!! :D

 

Όπως και ο Κάτων ο Πρεσβύτερος επαναλάμβανε σε κάθε ομιλία του "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" έτσι και SF επαναλαμβάνει σε (σχεδόν) κάθε ποστ του:  :D :D :D

 

Πωωωω φίλε, Αστερίξ μου θύμισες τώρα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......για να μην το πάω στο international dispute, Ella - Billie..........

 

Billie και ας εχει μηδενικη τεχνικη... ;D ;D

 

α,οτι  ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ειναι θεος σας ειπα? ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,οτι  ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ειναι θεος σας ειπα? ;D ;D

 

Για αυτό σου λέω, ο καθένας πως το αντιλαμβάνεται. Διάβασέ το http://nikosdimou.blogspot.com/2006/02/blog-post_21.html ..... δεν είμαι πολύ διάφωνος, για να μην πω ότι είμαι πολύ σύμφωνος.

 

Και ο Στράτος, Ξυλούρης, Ντα?αρας (το όνομα προστατεύεται απo copyright και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται επί ματαίω) και πάρα πολύ άλλοι, δεν πάνε πίσω .........

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω φίλε, Αστερίξ μου θύμισες τώρα ;D ;D ;D

 

Classic...

(Τζιμιτίγριους, ρίξε δύο φάπες σ'αυτόν τον ξιπασμένο...)  :D ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό σου λέω, ο καθένας πως το αντιλαμβάνεται. Διάβασέ το http://nikosdimou.blogspot.com/2006/02/blog-post_21.html ..... δεν είμαι πολύ διάφωνος, για να μην πω ότι είμαι πολύ σύμφωνος.

 

Και ο Στράτος, Ξυλούρης, Ντα?αρας (το όνομα προστατεύεται απo copyright και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται επί ματαίω) και πάρα πολύ άλλοι, δεν πάνε πίσω .........

 

 

ο Δημου δεν ξερει τι του γινεται εν αρχη ειναι ο ΣΤΕΛΛΑΡΑΣ ;D ;D ,ΟΛΟΙ οι αλλοι (αλλωστε το παραδεχονται και οι περισσοτεροι απο αυτους,ο Μπιθικωτσης ας πουμε το εχει πει πολλες φορες ως τζεντελμαν που ηταν) ΕΠΟΝΤΑΙ. ;)

 

(Ναι ειμαι απο αυτους που ειχαν παει και φωναζανε στα δικαστηρια! ;D ;D)

 

Και αυτοι που αναφερεις ειναι τρομακτικοι τραγουδιστες ο Στελιος ομως ανηκει στην κατηγορια των εξωγηϊνων.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι τα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και παει λέγοντας, εξάλλου δεν είμαι ιδιαίτερα φανατικός του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων, αλλά θεωρώ πως όποιος ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αμφισβητεί το... εξωπραγματικό μέγεθος της φωνης του Καζαντζίδη, απλά χρειάζεται ένα νέο ζευγάρι αυτιά...

Όπως και στον κινηματογράφο και σε άλλες μορφές τέχνης, και στη μουσική, υπάρχουν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις ανθρώπων που ειναι απλά ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ απο το μέσο ( μεσο - medium,οχι μεσος όρος) ... πως να το κανουμε... Μια απο αυτές είναι και η προαναφερθείσα.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά χρειάζεται ένα νέο ζευγάρι αυτιά..

 

& μεταμοσχευση ...καρδιας ;D ;D ;D (χωρις πλακα οποιος "ενοχλειται" απο τον Στελιο εχει καποιο σοβαρο προβλημα διαχειρησης...συναισθηματων κατα την ταπεινη μου αποψη... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Δημου δεν ξερει τι του γινεται εν αρχη ειναι ο ΣΤΕΛΛΑΡΑΣ ;D ;D ,ΟΛΟΙ οι αλλοι (αλλωστε το παραδεχονται και οι περισσοτεροι απο αυτους,ο Μπιθικωτσης ας πουμε το εχει πει πολλες φορες ως τζεντελμαν που ηταν) ΕΠΟΝΤΑΙ. ;)

 

(Ναι ειμαι απο αυτους που ειχαν παει και φωναζανε στα δικαστηρια! ;D ;D)

 

Και αυτοι που αναφερεις ειναι τρομακτικοι τραγουδιστες ο Στελιος ομως ανηκει στην κατηγορια των εξωγηϊνων.. ;)

 

Ο Σερ όντας υπερβολικά σεμνότυφος δεν θεωρούσε το εαυτό του καν καλό τραγουδιστή, πολλώ δε μάλλον να θεωρήσει ότι είναι καλύτερος από τον Καζαντζίδη. Από την άλλη ο Καζαντζίδης που είχε την εντύπωση ότι ήταν θεός (όπως και άλλοι  ;D) δεν θα μπορούσε να αναγνωρίσει άλλον τραγουδιστή. Αυτό δε λέει τίποτε όμως.

 

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω όμως στην συμφωνία μου στο άρθρο. Είναι τόσα πράγματα που εκφράζει η ευρύτερη έννοια Καζαντζίδης και στα οποία έχω θεμελιώδεις διαφωνίες, που βάζω σε δεύτερη μοίρα την φωνή του.

Μεγάλος μεν, επ' ουδενί θεός.......έστω και με μικρό.

Σόρρυ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου