Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωμη μου:

 

Rock δεν ειναι συγκεκριμενη μουσικη,

αλλα τροπος ζωης που περιλαμβανει πολλα διαφορετικα (αλλα με κοινα) ακουσματα.

Αλλιως,ροκ ειναι μονο Elvis...

 

Punk δεν ειναι μουσικη,αλλα ιδεολογια και τροπος ζωης μαζι,

οποτε ονομαστηκε και Punk rock...

Ο στοχος μας τοτε ηταν να περασουμε τα μυνηματα μας σοκαρωντας τους αλλους...

Και η μουσικη μας ηταν τοσο διαφορετικη απο το ενα γκρουπ στο αλλο...

Παιζαν'ομως ολοι Punk!

 

Τα διαφορα υποειδη,δημιουργουνται καπως ετσι:

 

Καποιος εχει να στυλακι που αρεσει,και κανει και κατι πρωτοτυπο...

 

Οι υπολοιποι τον αντιγραφουν για να αρεσουν και αυτοι,

η γιατι αρεσει και σε αυτους,και ετσι εχουμε το καινουριο υποειδος...

 

Και που να την ψαξεις και με τη dance σκηνη...!

Ενα....hihat αλλαζει ο αλλος,...νεο ειδος σου λεει...! ;D

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελείως ενημερωτικά, οι Τρύπες θεωρούνται μακράν ό,τι πιο ροκ έχει βγει ποτέ στην Ελλάδα. Δεν είναι δική μου θεωρία αυτή, είναι μια γενική παραδοχή που προσωπικά ασπάζομαι μιας και οι Τρύπες ήταν "ροκ" σε όλα, από τις συναυλίες και τον ήχο τους μέχρι το image και το lifestyle των μελών τους.

 

Όσο για το ροκ γενικώς, η ταμπελοποίηση πάντα μου την έδινε (π.χ. "παίζω post-grunge experimental alternative rock" και λοιπές χαζομάρες) και ακριβώς λόγω της απαίτησης να κατατάσσονται τα πάντα κάπου, τα όρια είναι τόσο δυσδιάκριτα που καταντάει αστείο να μένουμε στις ταμπέλες.

Αν το πάμε έτσι, οι περισσότεροι μουσικοί έχουν παίξει τόσα διαφορετικά πράγματα κατά τη διάρκεια της καριέρας τους, που θα μπορούσαμε να τους εντάξουμε σε 25 διαφορετικές κατηγορίες τον καθένα. Ε, δεν πάει έτσι το πράγμα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Eyeprotocol Καλα ρε φιλε δεν εχεις βαρεθει να μου τη λες?Αλλη δουλεια καλλιτερη δεν εχεις να κανεις?

 

Μα... δε σου τη λέω. Χρησιμοποίησα τον όρο "παλιοροκάς" σαν προσδιοριστικό της αφετηρίας των απόψεών σου, όχι υποτιμητικά. Δεν θεωρώ ότι είναι κακό να είναι κάποιος "παλαιοροκάς", παρ' ότι νομίζω ότι κάποιος πρέπει να έχει συναίσθηση του αναχρονισμού που εμπεριέχεται σε απόψεις σαν αυτές που διατύπωσες.

 

Γιατί είσαι τόσο παρεξηγιάρης; Δηλαδή νομίζεις ότι να γράφεις φόρα-παρτίδα ότι οι "Τρύπες" δεν είναι ροκ, δεν είναι αρκετά προκλητικό από μόνο του; Ο καθένας με την άποψή του, αλλά οι απόψεις έχουν αιτία, δεν είναι ξεκάρφωτες. Αυτό (και μόνο αυτό) εννοούσα.

 

Μπορείς πάντως να με διαψεύσεις (αν θέλεις), γράφοντάς μας πέντε καλούς δίσκους που έκουσες και εγκρίνεις για το 2008.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Τρυπες Δεν ειναι Ροκ(Pank wanna be ισως)

 

χαχαχαχ μα τι λες ρε άνθρωπε?!

 

και πάνω που πήγα να το εξετάσω σαν άποψη πετάς και το άλλο για τα πράσσειν άλογα και ...εντάξει έκλεισε το καρέ.

 

Αν είναι δυνατόν. Οι Τρύπες είναι ίσως η μόνη ελληνική ροκ (άντε rock/punk) μπάντα   που έχει/είχε δικό της ήχο. Τώρα αν εσύ θες να το λες epic metal οκ.

 

Όσο για τα φωνητικά όντως στην Ελλάδα σπανίζουν οι ιδιαίτερες φωνές. Ιδίως στον ξένο στίχο. Θα ξεχωρίσω πάντως (όχι με κριτήριο τις ...σοπράνο δυνατότητες) τους Αγγελάκα, ΚΒΗΤΑ, μη σου πω και φωνή από Ωχρα Σπειροχαίτη. Σε αγγλικό στίχο δε μου 'ρχεται κάτι τώρα.

 

Πολύ σωστή η επισήμανση ότι το όλο πλασάρισμα των πυξλαξοειδών γκρουπ επί σειρά ετών μας *άμησε. Αποτέλεσμα αυτής της παράνοιας είναι και το 666 ξουτ ξουτ ξουτ Μιχαλάκι Χατζηγιαννάκι.

 

Έχω φτάσει στο σημείο να σέβομαι και να εκτιμώ μακράαααν πιο πολύ από τους ελληναράδες ερωτίκ "τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά να κατουρήσουν τα βότσαλα" τραγουδιάρηδες, τους χιπ χόπ low bap τραγουδιστές, που δεν είναι και κοντά στα ακούσματά μου.

 

πολύ σωστό τόπικ.  ;)

 

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα στην Ελλάδα ξέρετε ποιο είναι; Ότι υπάρχει μια γενικότερη mainstream μουσική σκηνή όπως σε όλες τις χώρες του κόσμου, μόνο που οι μουσικοί που λένε ότι θέλουν να κάνουν κάτι διαφορετικό κάθονται όλη μέρα και συζητάνε πόσο άδικη είναι η μουσική βιομηχανία και πόσο ζημιά έχει κάνει ο Χατζιγιάννης αντί να βγάλουν κανένα δίσκο.... ;)

 

Ps. Παρεμπιπτόντως, δεν έχω καταλάβει ποιος παγκόσμιος νόμος υπαγορεύει ότι πρέπει να παίζουν όλοι τη μουσική που αρέσει σε εμάς. Χαλαρώστε, διότι πολύ ελίτ το παίζουμε και αυτό δεν κάνει καλό. Δε χρειάζονται συγκρίσεις για τα πάντα. Ο καθένας προσφέρει αυτό που θέλει και μπορεί και ο καθένας ακούει αυτό που του αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπάρχει μια γενικότερη mainstream μουσική σκηνή όπως σε όλες τις χώρες του κόσμου, μόνο που οι μουσικοί που λένε ότι θέλουν να κάνουν κάτι διαφορετικό κάθονται όλη μέρα και συζητάνε πόσο άδικη είναι η μουσική βιομηχανία και πόσο ζημιά έχει κάνει ο Χατζιγιάννης αντί να βγάλουν κανένα δίσκο..

 

Ισως μια απο τις πλεον ΕΥΣΤΟΧΕΣ παρατηρησεις που εχω διαβασει ποτε μου ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μα... δε σου τη λέω. Χρησιμοποίησα τον όρο "παλιοροκάς" σαν προσδιοριστικό της αφετηρίας των απόψεών σου, όχι υποτιμητικά. Δεν θεωρώ ότι είναι κακό να είναι κάποιος "παλαιοροκάς", παρ' ότι νομίζω ότι κάποιος πρέπει να έχει συναίσθηση του αναχρονισμού που εμπεριέχεται σε απόψεις σαν αυτές που διατύπωσες.

 

Γιατί είσαι τόσο παρεξηγιάρης; Δηλαδή νομίζεις ότι να γράφεις φόρα-παρτίδα ότι οι "Τρύπες" δεν είναι ροκ, δεν είναι αρκετά προκλητικό από μόνο του; Ο καθένας με την άποψή του, αλλά οι απόψεις έχουν αιτία, δεν είναι ξεκάρφωτες. Αυτό (και μόνο αυτό) εννοούσα.

 

Μπορείς πάντως να με διαψεύσεις (αν θέλεις), γράφοντάς μας πέντε καλούς δίσκους που έκουσες και εγκρίνεις για το 2008.

 

 

μπορεις και εσυ να με διαψευσεις (αν θελεις) με 5 μεγαλα live που εχεις κανει στη ζωη σου...

Μην υποτιμας τον αλλο μαγκα μου στο εχω ξαναπει...ποτε δεν ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου...

 

Φιλικα παντα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις και εσυ να με διαψευσεις (αν θελεις) με 5 μεγαλα live που εχεις κανει στη ζωη σου...

Μην υποτιμας τον αλλο μαγκα μου στο εχω ξαναπει...ποτε δεν ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου...

 

Τι σχέση έχουν τα live;

 

Κανένα live δεν έχω κάνει, όπως δεν έχει κάνει και το κοινό που έχει ανεβάσει τις Τρύπες εκεί που τις έχει ανεβάσει. Σου ζήτησα να μου παραθέσεις πέντε δίσκους, ακριβώς για να σου δώσω μία ευκαιρία να στηρίξεις την άποψή σου, και εσύ (μετά από ένα μήνα) έρχεσαι πίσω με ένα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;".

 

Άστα ρε Speedheel, αν κάποιος από εμάς ήταν "κάποιος" θα το φώναζε από τις ταράτσες - ένα μηδενικό είσαι, όπως ακριβώς και εγώ... συζητάμε με αυτή τη παραδοχή, αλλιώς θα μπορούσε ο καθένας μας να ισχυριστεί ότι είναι ο Gilmour παρέα με έλληνα μεταφραστή.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SPEEDHEEL προφανώς έχεις παρεξηγήσει το ποστ του Wow! και το έχεις πάρει και προσωπικά. Δες το πάλι και είμαι σίγουρος ότι θα διαπιστώσεις ότι δεν έκανε καμια απολύτως νίξη για σένα ως άτομο (αντίθετα με εσένα τώρα).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εγω επαιζα live στους Κατω Κουραμαδες Κερκυρας οι Τρυπες δεν ξερανε ουτε που πεφτουν στο χαρτη. Σοβαρευτειτε.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου