Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

BTW, σιγά τη φωνάρα τον Cornell! Τον έχετε ακούσει live?

 

Nαι τον άκουσα live στο Terra Vibe. Nομόζω ότι αντικειμενικά συμφωνήσαμε όλοι σε εκείνη τη συναυλία ότι η άνεση με την οποία είπε το υλικό της εποχής του BadMotorFinger ήταν φαινομενική...

 

BTW...ΕΣΥ τον έχεις ακούσει live πριν βγείς να τον θάψεις τον άνθρωπο (σοβαρά αμφιβάλλω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως εγω τον Τερζη,τον Μαζωνακη,τον Σφακιανακη,τον Πλουταρχο,τον Παριο,τον Χριστοδουλοπουλο,τον Ζαφειρη Μελλα,τον Τερλεγκα,τον Δαντη

 

Βρε Νίκο καλά οι υπόλοιποι, συμφωνώ μαζί σου (από πολύ λίγο έως αρκετά  ;) ), αλλά ο Δάντης ;;;;;;

Ο άνθρωπος είναι σεμινάριο κακής τονικότητας. Αnyway, ίσως ξέρεις κάτι που δεν ακούω εγώ

 

Τώρα να τονίσω και το ζήτημα της τονικής εντοπιότητας και γλώσσας.

Δοκιμάστε να βάλετε ένα Αγγλο να τραγουδήσει ένα Ελληνικό και δη δημοτικό. Τα πατήματα, οι αναπνοές και οι πλάγιοι ήχοι μας έχουν γίνει βίωμα από τα μικράτα μας. Και χώρια που ξέρουμε και τι τραγουδάμε. Ο Αγγλος είναι σε ένα καινούριο σύμπαν. Οσο καλός τραγουδιστής και ναναι η προσπάθεια που θα καταβάλει θα είναι υπερδιπλάσια και τα αποτελέσματα αμφίβολα. Βάλτε Γερμανό καλλίφωνο να τραγουδήσει Flamenco. Αντε γειά......

 

Δοκιμάστε να πείτε ένα soul, blues τραγούδι. Ναι βέβαια, έχουμε εκτεθεί πολύ περισσότερο στη δυτική κουλτούρα από ότι οι Αμερικάνοι, αλλά αν πάτε στα αναρίθμητα κλαμπάκια στην Αμερική θα δείτε μπάντες με τραγουδιστές (με μέτρια φωνή) που θα σας πέσει το σαγόνι. Οχι απλώς επαγγελματισμός κλπ κλπ αλλά βρε παιδιά τα τελειώματα της φωνής και η εκφορά των στίχων σε τραγούδια, σημειωτέον, που ήδη γνώριζα είναι κτήμα τους. Γιατί μεγάλωσαν σε αυτή τη γλώσσα με αυτές τις τονικές και τις έχουν κτήμα τους. ΟΧΙ ότι δεν παίζει ρόλο η καλή φωνή. Προς Θεού. Αλλά και τα παραπάνω είναι μείζονος σημασίας. Πιστεύω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι βεβαια γνωστο το ταλεντο των ελληνων στο να οικειοποιουνται μονο τα χειροτερα στοιχεια των δυτικων πολιτισμων.

 

Αφορισμοί τέτοιου λαικιστικοκαφενείου στυλ δεον όπως αποφεύγονται, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά απλώς  δηλώνει πλήρη άγνοια και συλλήβδην απόρριψη μιας τεράστιας αλυσίδας μουσικών, από Χιώτη μέχρι Χατζιδάκη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως ακόμα και στις φωνές που λες sf, και που ορισμένες θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ καλές, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ένα πολύ μικρό ποσοστό της φωνής τους, το οποίο βασικά είναι αυτό που τελικά απαιτούν και τα τραγούδια που λένε. Μετά πρέπει να ανέβουν πχ μια οκτάβα πιο πάνω, και φυσικά δε μπορούν γιατί πάνε να το κάνουνε με τον ίδιο τρόπο που έλεγαν και τα υπόλοιπα... ;)

 

μαλλον δεν εχεις ακουσει τον Μακη,τον Τερλεγκα,τον Γονιδη,τον Κουρκουλη,τον Τερζη & τον Ζαφειρη Μελα στα  ...κεφια τους... ;D ;D (η μαλλον δεν τους εχεις ακουσει ποτε με τη δεουσα προσοχη  ;))

 

το μεσο λαϊκο τραγουδι ειναι περιπου 100 φορες πιο απαιτητικο απο το "δυσκολοτερο" ροκ (και φωνητικα και εκφραστικα και ρυθμικα) απλα ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ σου φαινεται απλο και συνηθισμενο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεσο λαϊκο τραγουδι ειναι περιπου 100 φορες πιο απαιτητικο απο το "δυσκολοτερο" ροκ (και φωνητικα και εκφραστικα και ρυθμικα) απλα ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ σου φαινεται απλο και συνηθισμενο ;)

 

Εγω θα ελεγα ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο, ειδικα στον φωνητικο τομεα. Ο καλλιτερος ελληνας τραγουδιστης δεν θα μπορουσε να πει ουτε ενα κουπλε ενος (hard) rock τραγουδιου. Οι εκτασεις των ελληνων τραγουδιστων κυμαινεται απο μιση εως μια οκταβα (στο περιπου). Στις κατα καιρους δουλειες που εχω συμμετασχει αυτο εχω δει.

Απο "εκφραση" δεν ξερω γιατι τα "αμανεδικα" δε μου λενε τιποτα, σε αντιθεση με τα adlibs της μαυρης μουσικης που ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δυσκολα φωνητικα

 

Τραγουδαω εδω και 20 σχεδον χρονια. Κατι (λεω οτι) ξερω

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ενταξει αφου το λες εσυ το βραδυ που θα δω τον Τερζη θα του πω οτι δεν εχει...εκταση... ::) ::) ;D ;D

 

τελος παντων ακρη δεν βγαζουμε,απλα τα καλα ΛΑΪΚΑ μαμουν και δερνουν  ;D και οποιος το καταλαβαινει το καταλαβαινει ;) οι υπολοιποι απλα ας μην τα ακουν...

 

και εγω τραγουδαω 30 χρονια και ξερω τι λεω (εχω βγαλει και...δισκο.. ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο καλο θα ειναι να μην απαξιωνεις τα αλλα επειδη εσενα σου καπνισε να νομιζεις οτι τα λαικα ειναι καλα.

 

ΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ (κι οχι παιζεις) 30 χρονια τοτε καταλαβαινεις τι λεω.

Και φερε τον Τερζη (που οντως ειναι καλος) να πει μεχρι το πρωτο ρεφραιν του Mistreated (που δεν ειναι και το πιο δυσκολο, μεχρι λα παει) η ακομα καλυτερα εκει που θα τον δεις πες του να σας το πει. Τετοια γελια θα εχετε καιρο να κανετε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω τραγουδαω 30 χρονια και ξερω τι λεω (εχω βγαλει και...δισκο.. ;D ;D)

Μην μας προκαλείς...καθόμαστε ήσυχοι τόση ώρα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν εχεις ακουσει τον Μακη,τον Τερλεγκα,τον Γονιδη,τον Κουρκουλη,τον Τερζη & τον Ζαφειρη Μελα στα  ...κεφια τους... ;D ;D (η μαλλον δεν τους εχεις ακουσει ποτε με τη δεουσα προσοχη  ;))

 

 

προσωπικά προσπάθησα πολλές φορές να τους ακούσω αλλά ομολογώ πως δεν τα κατάφερα...ούτε καν δεύτερο κομμάτι ολόκληρο δεν άντεξα γιά να είμαι ειλικρινής...αλλά αναγνωρίζω πως είναι δικό μου το πρόβλημα...αλλά ούτε και λαικούς τραγουδιστές τους θεωρώ...anyway...τελικά όλα είναι θέμα γούστου,οπότε ότι και να λέμε είναι άκυρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τον άκουσα live στο Terra Vibe. Nομόζω ότι αντικειμενικά συμφωνήσαμε όλοι σε εκείνη τη συναυλία ότι η άνεση με την οποία είπε το υλικό της εποχής του BadMotorFinger ήταν φαινομενική...

 

BTW...ΕΣΥ τον έχεις ακούσει live πριν βγείς να τον θάψεις τον άνθρωπο (σοβαρά αμφιβάλλω)...

 

εγώ που τον έχω ακούσει και μου είναι και ιδιαίτερα συμπαθής, μπορώ να πω πως μάλλον τα τελευταία χρόνια την έχει χάσει τη φωνή του. αυτό δεν αναιρεί βέβαια οτι ο παλιός, καλός Cornell ήταν εξωπραγματικός (εννοείται πως συνεχίζει να είναι καλύτερος απο τη συντριπτική πλειοψηφεία ροκ τραγουδιστών).

 

άλλος ωραίος τραγουδιστής με ωραία "ροκ χροιά" είναι ο Eddie Vedder των Pearl Jam, κι αυτός όμως έχει πέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου