Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παιδιά "τραγουδάω" εκ της ατόπου (δεν έπαιρνε άλλος γέρος το μικρόφωνο) εδώ και λίγους μήνες και σκοτούρα μου. Και μάπα είμαι και γουστάρω (όχι ότι έιμαι μάπα αλλά που φωνάζω).

 

Αλλά νομίζω ότι Mr Play τα μπερδεύουμε. Και εγώ μαζί σου και στα είδη που παίζεις κοντά είμαστε.

 

Αλλά όχι ότι έχει και απαιτήσεις η μέση ρόκ. Δώσε έμφαση στο μέση. Από τα 1000000 συγκροτήματα που έχουν ξεχωρίσει πόσα έχουν τη φωνή. Και μη μου αρχίσεις με τις 100-200 εξαιρέσεις......

Να δουμε κάτι Talking Heads, Dylan, Motorhead, Radiohead, Smashin Pumpkin (έλεος), Placebo, Pulp και και και

Ελα μωρέ και το αγαπημένο μου συγκρότημα είχε τον Van Zandt σαν αιδόνη του Νότου για τραγουδιστή. Ευθαρσώς δηλώνω ότι ο Τερζής τον "πατάει" anyday. Ακόμα και ο Γονίδης ψάνεται στο δυτικό άκουσμα. Αν το έκανε αντίστροφα Αμερικανοάγγλος, θα λέγαμε για τις ethnic αναζητήσεις. Επαιξε ο Blackmore ανατολικές κλίμακες και τρελλάθηκαν. Βάλε Αγγλοαμερικάνο ντράμερ να παίξει 11/16 και 7/8 να γελάσεις λίγο.  

 

Ψάρια υπάρχουν και στην Ελληνική σκηνή πολλά. Πάρα πολλά. Αλλά οι απαιτήσεις της ανατολίτικης μουσικής, θέλεις φωνή, θέλεις κλίμακες, θέλεις ρυθμό είναι περισσότερες, πως να το κάνουμε. Είναι η ιστορία; η ιδιοσυγκρασία; δεν ξέρω.

 

Having said that, το ΣΚ πάλι blues θα παίζουμε με τη μπάντα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τετοια γελια θα εχετε καιρο να κανετε

 

Tα ιδια γελια που θα καναμε αν τραγουδουσε ο Coverdale το "αδειανο το προσκεφαλι" οποτε ΤΙ ακριβως θες να πεις? 

 

Αλλά οι απαιτήσεις της ανατολίτικης μουσικής, θέλεις φωνή, θέλεις κλίμακες, θέλεις ρυθμό είναι περισσότερες, πως να το κάνουμε.

 

ακριβως THE EAST IS BETTER ;) (η μαλλον the east is ...another hat... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Νικο α) δεν καταλαβαινεις, β) κανεις οτι δεν καταλαβαινεις, γ) δεν θελεις να καταλαβεις.

Τελος παντων ασ το, μαλλον το (γ) ειναι

 

Ααα και "The west is the best" (που λεει κι ο Morisson κι ας μην τον παω)

 

Κωστα καταλαβαινω τι λες αλλα μην πιανουμε απο τη μια τους "κατιμαδες" της αγγλικης-αμερικανικης σκηνης και απο την αλλη τον "αφρο" της ελληνικης. Γι αυτο και ειπα το Mistreated κι οχι καμμια μαπα τυπου Talking Heads.

A, δοκιμασε να τραγουδησεις Lemmy κι αμα σε ενα λεπτο δεν θες οξυγονο σφυρα μου :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ΕΣΥ το κανεις αυτο μια και εγραψες το εξης κουφο:

 

Νικο καλο θα ειναι να μην απαξιωνεις τα αλλα επειδη εσενα σου καπνισε να νομιζεις οτι τα λαικα ειναι καλα.

 

ποιος ΑΠΑΞΙΩΣΕ τα ΑΛΛΑ ειδη ?(δοξα τω θεω η δισκοθηκη μου η οποια κοντευει να γκρεμισει το πατωμα,εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ μεσα απο βιετναμεζικο πανκ (δεν κανω πλακα) μεχρι κλασσικη τουρκικη μουσικη και απο Pantera μεχρι Tonny Bennett,αν τωρα εσυ θεωρεις απαξιωση το να ειναι καποιος υπερηφανος για τη λαϊκη μουσικη της πατριδας του ναι ειμαι απαξιωτικος το παραδεχομαι. 

 

καθε ειδος μουσικης εχει καλους και κακους εκφραστες (υπαρχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ μεταλ τραγουδιστες και αθλιοι λαϊκοι τραγουδιστες αλλα υπαρχει και το ακριβως αντιθετο) το να λες οτι "ολα τα λαϊκα ειναι μαπα" ειναι ελαφρως ακυρο δεν νομιζεις? (μεταλ παιζουν και οι Poison που ειναι φριχτοι ,metal και οι Slipknot & οι Pantera που μαμαν και δερνουν,λαϊκα τραγουδαει και η Τσαλιγοπουλου  & η Βανδη αλλα λαϊκα τραγουδαει και ο Στελλαρας ,ο Ζαμπετας και ο Μακης  μη τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spy δεν εχω φτασει ακομα στο φα. Αυτη τη βδομαδα κανω το μι. Την αλλη βδομαδα :) (για τα 150 bpm no problem though) :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα καταλαβαινω τι λες αλλα μην πιανουμε απο τη μια τους "κατιμαδες" της αγγλικης-αμερικανικης σκηνης και απο την αλλη τον "αφρο" της ελληνικης. Γι αυτο και ειπα το Mistreated κι οχι καμμια μαπα τυπου Talking Heads.

A, δοκιμασε να τραγουδησεις Lemmy κι αμα σε ενα λεπτο δεν θες οξυγονο σφυρα μου :)

 

Το είπα εξαρχής. Άλλο τι ακούω, άλλο πως το κρίνω. Ούτε ναρκωμένο με μπουλντόζα δε με πας σε ελληνάδικο ή όπως αλλιώς θέλεις πες το. Παθαίνω ρε παιδί μου. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ. Προκατάληψη; Ισως.

Αλλά είπαμε από τη μέση πιάστο. Οχι τις κορυφές,

 

Α και για να μην χαλάσουμε  ;)  Μην μου ξαναπεις τον Byrne κατιμά γιατί θα γίνουμε μπίλιες. Από τους προαναφερθέντες (κάτω από τον Dylan βέβαια) είναι Η (ροκ, ότι καινα σημαίνει αυτό) μουσική διάνοια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου ξαναπεις τον Byrne κατιμά γιατί θα γίνουμε μπίλιες

 

ελα ρε αφου κατιμας ειναι,ξερεις ποσο ΑΡΓΑ παιζει κιθαρα? ;D ;D (ασε που δεν εχει ουτε 8 οκταβες φωνη...) ;D ;D

 

& αυτος ο Dylan τι ειναι παλι?Ο Gillan με D??? ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε αφου κατιμας ειναι,ξερεις ποσο ΑΡΓΑ παιζει κιθαρα? ;D ;D

 

Το ίνδαλμά μου στην κιθάρα.

Για το απλούστατο λόγο ότι είναι υπέροχο συναίσθημα να ξεπερνάς τα ινδάλματά σου.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ για αυτο εχει τον Belew για να παιζει .....τα δυσκολα (σιγα μη κατσει να μαθει κιθαρα λαλακας ειναι?αφου εχει τους καλυτεροτερους σκλαβους... ;D ;D)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Name_of_This_Band_Is_Talking_Heads

 

(τι ΔΙΣΚΑΡΑ θεε μου παω να τον βαλω τωρα στο πικαπι να θυμηθω τα νιατα μου! ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου