Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο dv247 - ερωτήσεις


Ripen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περι 19% δεν ισχύουν..

Μπράβο ρε ΜΑΓΚΑ, βρήκες τον τρόπο να γλιτώσεις την Ελληνική φορολογία αγοράζοντας online... :D :D

 

Περίμενε λίγο πριν βγάλεις συμπέρασμα, λέω εγώ... ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τι φταίω εγώ αν το εν λόγω κατάστημα λειτουργεί έτσι;

Μας δουλεύεις ρε φίλε;

 

Και τι να περιμένω δηλαδή για να βγάλω συμπέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά παρήγγειλα και πλήρωσα την τιμή που έβλεπα στο κατάστημα..Τα περι 19% δεν ισχύουν..

 

Ενδιαφέρον, χμ! :-\

Φίλε oselifer όταν παραλάβεις τα προϊόντα ενημέρωσε μας τι χρεώθηκες τελικά.

Γιατί σε ένα σχετικό email που έστειλα για τον ποιόν ΦΠΑ θα πληρώσω (15% ή 19%), πήρα πολύ λακωνική απάντηση.

...''Η τιμή του προϊόντος είναι η αναγραφόμενη"..

 

Αποφεύγοντας υπόπτως να μου απαντήσουν συγκεκριμένα για Ελλάδα.

Περιμένουμε εναγωνίως. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν βέβαιο οτι είναι η τιμή που βλέπεις στο site(15%) γιατί είδα την χρέωση στην πιστωτική μου μέσω webbanking..

Μάλιστα και η μετατροπή σε ευρώ που κάνει το site είναι πολύ ακριβής αν και η σίγουρη τιμή είναι οι λίρες..

Αν αλλάξει κάτι θα σας ενημερώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι καλή εταιρία γιατί χθές τον παρήγγειλα και ήδη είναι στα χέρια της Ups..

 

Αλλά μου έχουν δώσει tracking number για δυο δέματα 12.5 κιλών το καθένα(ο ενισχυτής είναι 25)..Πως μπορεί να μπει ο ενισχυτής σε δυο δέμματα;

Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαγωγή:

 

Όσα χρήματα και να πλήρωσε ο φίλος μας στο DV για το αντικείμενο του πόθου του, έχουν ήδη φορολογηθεί από το Ελληνικό κράτος ως Φόρος Εισοδήματος (προσοχή όχι ως Φόρος Προστιθέμενης Αξίας)

 

Εφόσον ήταν στην τσέπη του, και έφτασαν εκεί με νόμιμο τρόπο (μισθοδοσία απο εταιρία, παροχή υπηρεσιών), αποτελούν εισόδημα του, το οποίο Φορολογείται ετησίως.

 

Αν με αυτά τα χρήματα πήγαινε σε ένα Ελληνικό κατάστημα και αγόραζε κάτι, τα χρήματα αυτά θα αποτελούσαν εισόδημα για τον Καταστηματάρχη, οπότε θα φορολογούνταν και πάλι (Φόρος Εισοδήματος). Φυσικά ο Καταστηματάρχης τον Φόρο αυτό τον ονομάζει Φόρο Προστιθέμενης Αξίας σύμφωνα με τον Νόμο, δεν τον πληρώνει ο ίδιος, αλλά προσαυξάνεται στην τιμή του προϊόντος και το πληρώνει πάλι ο φίλος μας.

 

Το χρήμα όσο κυκλοφορεί, αποτελεί έξτρα εισόδημα για το κράτος, και ειδικά για την Ελλάδα και με τις νόμιμες οδούς, 1 ευρώ αν αλλάξει 10 φορές χέρι μέσω αγορών, θα φορολογηθεί με 19% ΦΠΑ 10 φορές.

 

Γι'αυτό το κράτος θέλει την αγορά ΕΝΕΡΓΗ και όχι παγωμένη. Όσο κινείται το χρήμα, αυξάνονται τα εισοδήματα του.

 

Δεν έχω διαβάσει Νομικά ή Φορολογικά, αλλά κάπως έτσι νομίζω ότι χονδρικά δουλεύει το σύστημα.

 

Επιχείρημα:

 

Εφόσον αυτά τα χρήματα που πλήρωσε στο D.V. ο φίλος μας αποτελούν εισόδημα Εταιρίας που ανήκει στο Φορολογικό Σύστημα του Ηνωμένου Βασιλείου, γιατί να πληρώσει 19% ελληνικό ΦΠΑ ? Το UK δεν έχει ενταχθεί Νομισματικά στην Ευρώπη (Ο.Ν.Ε.), οπότε γιατί να ακολουθεί το DV τα regulations των Ευρωπαϊκών on-line καταστημάτων ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχείρημα:

Εφόσον αυτά τα χρήματα που πλήρωσε στο D.V. ο φίλος μας αποτελούν εισόδημα Εταιρίας που ανήκει στο Φορολογικό Σύστημα του Ηνωμένου Βασιλείου, γιατί να πληρώσει 19% ελληνικό ΦΠΑ ? Το UK δεν έχει ενταχθεί Νομισματικά στην Ευρώπη (Ο.Ν.Ε.), οπότε γιατί να ακολουθεί το DV τα regulations των Ευρωπαϊκών on-line καταστημάτων ?

 

 

Τυπικα μιλωντας, το ΦΠΑ δεν αποτελει μερος του εισοδηματος του μαγαζιου. Οπως το παιρνει απο τον καταναλωτη το υποβαλει και αυτο με τη σειρα του.

 

Και εγω δεν ξερω τα φορολογικα (εως και καθολου) αλλα μου φαινεται λογικο οτι οταν ενα καταναλωτικο προιον εισαγεται στην Ελλαδα, και καταναλωνεται απο ελληνες, να πρεπει να υποκειται σε ΦΠΑ 19%.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι εάν αγοράσεις απο κατάστημα που βρίσκεται σε χώρα της ευρωπαικής ένωσης δε χρειάζεται να πληρώσεις φόρο στη χώρα σου,αφού το πληρώνεις στην εκει χώρα..

Αυτό είναι το νόημα της Ε.Ε.

Γι'αυτό εάν ψωνίσεις απο Αμερική για παράδειγμα πάει στο τελωνείο και πληρώνεις φόρους..

 

Απο κει και πέρα ο thomann μάλλον υποτίθεται οτι πουλάει σα να βρίσκεται το κατάστημα του στην Ελλάδα γι'αυτό χρεώνει ελληνικό ΦΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου