Προς το περιεχόμενο

φωτορομάντζο: hiwatt dr-504 εντοσθια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευγε!  εκπληκτικο ευρημα!

 

Τον λειτουργεις κανονικα?

 

Το λεω γιατι αν αυτοι οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες ειναι 23 ετων, κινδυνευει το μηχανημα ανα πασα στιγμη να παθει ζημια.

 

Θελουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαγη ΟΛΟΙ οι ηλεκτρολυτικοι (δηλαδη σε περιπτωση που δεν γνωριζεις, αυτα τα μεγαλα κυλινδρικα πραματα που γραφουν πανω RS και ολα τα ομοιά τους καθως και ολοι οι πυκνωτες που εχουν επανω σημαδια πολικοτητας)

 

Γενικως, ενα καλο checkup απο ατομο που ξερει τι κανει, ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα εχεις μπερδεψει λιγο :) οι ACDC χρησιμοποιουν μονο Marshall (& WIZARD πoυ ουσιαστικα Marshall copies ειναι)

ειναι πολυ δυσκολο να βγει αυτος ο ηχος χωρις εναν παλιο καλο μονοκαναλο Marshall & φυσικα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βγει απο HIWATT.

 

Είχα την λάθος (από ότι φαίνεται) εντύπωση ότι στην Bon Scott περίοδο, στα live, ο Angus ήταν αγκαλιά με την SG και ένα τοίχο Hiwatt.... Κάποια φωτο θα έχω μπερδέψει στο μυαλό μου.

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της Hylight era. Άξιος. Κι εγώ φλερτάρω με έναν τέτοιο κόμπο. Κοίτα προσεκτικά γιατί είναι πολύ πιθανό να έχει υπογραφή με μαρκαδόρο του ατόμου που έκανε την τελική επιθεώρηση και burn in test (αν είσαι τυχερός, ο ίδιος ο Harry Joyce).

 

ΥΓ. Μην ξεχάσεις να γεφυρώσεις τα κανάλια, πετάει!!!  Μόνο έτσι πρέπει να χρησιμοποιείται αυτός ο ενισχυτής! ;D

 

Δυστυχως δεν εχει υπογραφη harry joyce! Τα κανάλια δεν τα γεφυρώνω, μέχρι τώρα τουλάχιστον. Προτιμάω το καθαρό.Αλλωστε δεν τον ανοιγω ακομη πολυ και τον κραταω μονο σπίτι. 

 

O combo θα είναι τρομακτικά βαρύς φοβάμαι! Ελπίζω να σου κάτσει γιατί είναι σπάνια περίπτωση! θα εχει και το κατάλληλο μεγάφωνο ...

 

 

Νικόλα, αυτός είναι ο γνωστός Hiwatt;

 

Και έχει Mullard και Valvo;

 

Και δεν τον έχω κλέψει;; >:( ;D

 

Ρε λαμπάκια! Όχι, δεν είναι ο γνωστός σου hiwatt ! :D είναι άλλος  ;D … 

(ο γνωστος σου ειναι 100ρης)

 

Όσο για τις mallard κλπ όλα ωραία αλλά δεν νομίζω να έχουν πολύ ζωή ακόμη.Προς το παρόν θα αλλάξω τις τελικές να δω-ακούσω τι παίζει

 

 

 

Νικόλα, φαντάζομαι θα κρατήσεις τον λόγο σου, ε; Θα με αφήσεις να καρφώσω το Epi στον ... ενισχυτάκο...  :o ??? ::) >:( :P :-\ :-[ ::) :( :D ;)

Ξέρεις οτι εισαι ευπρόσδεκτος, αλλά πρέπει πρώτα να έρθεις, κανιμόθριε…

 

 

Ευγε!  εκπληκτικο ευρημα!

 

Τον λειτουργεις κανονικα?

 

Το λεω γιατι αν αυτοι οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες ειναι 23 ετων, κινδυνευει το μηχανημα ανα πασα στιγμη να παθει ζημια.

 

Θελουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαγη ΟΛΟΙ οι ηλεκτρολυτικοι (δηλαδη σε περιπτωση που δεν γνωριζεις, αυτα τα μεγαλα κυλινδρικα πραματα που γραφουν πανω RS και ολα τα ομοιά τους καθως και ολοι οι πυκνωτες που εχουν επανω σημαδια πολικοτητας)

Γενικως, ενα καλο checkup απο ατομο που ξερει τι κανει, ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

 

 

ευχαριστώ!  Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες μου, οι ηλεκτρολυτικοί πρέπει να είναι 'μαμίσιοι' , μάλλον έχουν λίγη ζωή ακόμη αλλά ναι, θέλουν αλλαγή. Γι αυτό και προς το παρόν τον λειτουργώ λίγο και χαλαρά, σε σπιτικές εντάσεις. Ενα restoration ειναι στα υποψη, ξεκινώντας από τελικές λυχνίες που μου είναι πιο εύκολο, και στη συνέχεια re-cap. Aν και έτσι όπως είναι παίζει μια χαρά (αλλά για πόσο ακόμη?).

 

 

Οπωσδήποτε κλιπς!!!

Υπάρχουν κάτι πρόχειρα clips για μια πρωτη ιδέα (δες στα τεστ εκει που λέει για τα πεταλακια Αrtec). Θέλω εντυπώσεις! Επιφυλάσσομαι για κάτι καλύτερο στο μέλλον.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες μου, οι ηλεκτρολυτικοί πρέπει να είναι 'μαμίσιοι' , μάλλον έχουν λίγη ζωή ακόμη αλλά ναι, θέλουν αλλαγή. Γι αυτό και προς το παρόν τον λειτουργώ λίγο και χαλαρά, σε σπιτικές εντάσεις. Ενα restoration ειναι στα υποψη, ξεκινώντας από τελικές λυχνίες που μου είναι πιο εύκολο, και στη συνέχεια re-cap. Aν και έτσι όπως είναι παίζει μια χαρά (αλλά για πόσο ακόμη?).

 

λυπαμαι που κανω τον μπαμπουλα, αλλα ειτε τον εχεις τερμα, ειτε στο 1 η ζημια απο τελειωμενους ηλεκτρολυτικους μπορει να γινει. Κοινως, αρκει το power up...

 

καλυτερα πρωτα re-cap και μετα re-tube. Better safe than sorry...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι HIWATT ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟΙ    ενισχυτες (δεν βγαζουν δηλ.απο μονοι τους παραμορφωση με καμμια κυβερνηση ;)) 

 

Eδώ θα διαφωνήσω λίγο... οι 50ρηδες βγάζουν crunch σε διάφορες θέσεις συνδυασμών του normal volume και του master volume, και ακόμη κι αν το τερματίσεις το master vol. θα βγει ελαφρύ crunch (λαχταριστό και εξαιρετικά δυναμικό βέβαια) από τις 1-2 η ώρα του normal vol. To φανταστικό με αυτά τα διαμάντια βέβαια είναι ότι αυτό το crunch μπορεί να επιτευχθεί ΚΑΙ σε πολιτισμένες εντάσεις!!!  :) :) :) :) :) :)

 

O combo θα είναι τρομακτικά βαρύς φοβάμαι! Ελπίζω να σου κάτσει γιατί είναι σπάνια περίπτωση! θα εχει και το κατάλληλο μεγάφωνο ...

 

Μα με ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ να τον σπιτώσω αλλά δεν έχω λεφτά!!!  :o :o :o :( :( :( :( :( Και είναι και ψιλοσπάνιος... handwired βέβαια...  :'( :'( :'(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόλου άσχημα τα κλιπάκια με τα πετάλια...

 

Φιλε μου kultura χωρις να θελω να φανω γραφικος η κλισε, καλα τα κλιπς αλλα τετοια συγκεκριμενα μηχανηματα αν δεν τα έχεις μπροστα σου να τα ακους με τα αφτια σου....χανεται ολη η μαγεια τους.

 

Δεν έχεις άδικο... Αλλά μια γεύση δεν με χαλάει... Άσε που δεν πρόκειται να διαμορφώσω άποψη ιντερνετικά...

Τέλος πάντων, πολύ θα ήθελα να τον ακούσω να crunchάρει κι' όλας...

Είμαι αδιόρθωτος, το ξέρω... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mισω οποιον εχει αυθεντικο Hiwatt  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ρε λαμπάκια! Όχι, δεν είναι ο γνωστός σου hiwatt ! :D είναι άλλος  ;D … 

(ο γνωστος σου ειναι 100ρης)

 

 

Δηλαδη εχεις 2 αυθεντικους Hiwatt???????(μισος Χ 2)

:-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

 

 

Τελος, μισω τρις, αυτον που βαζει γαργαλιστικες φωτογραφιες απο hiwatt.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ να τον σπιτώσω αλλά δεν έχω λεφτά!!!  :o :o :o :( :( :( :( :( Και είναι και ψιλοσπάνιος... handwired βέβαια...  :'( :'( :'(

 

μήπως να προχώραγες στην αγορά με κάποιο τρόπο? για σκεψου το.

 

μην τρελαινόμαστε βεβαια, παντα θα υπαρξει ευκαιρια στο μελλον, απλά κάτι τέτοια φαίνονται ως ρίσκο - τραβηγμενο κλπ αλλα συνηθως αξιζει τον κοπο.

 

alderbody, θα λαβω υποψη τις συμβουλες σου, θενκς  ;)

 

fenderiarh ...  :-[  :-[  :-[

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτα...?

παλι ονειρωξεις θα εχουμε βραδυατικα... ΧΑΧΑΧΑΧΑ

με γεια και καλοπαιχτος.

 

Τις λαμπες παντως ισως και να μην χρειαζεται να τις αλλαξεις.

Σε περιπτωση που αποδιδουν εννοω...

Εχω ενα "κοντινο συγγενη" του Hiwatt αλλα σε 100W και αλλαξα μονο τις προενισχυτριες απο προσωπικη ανασφαλεια (μην παθουν τιποτα κλπ... τριχες δηλαδη...).

Εξοδο εχει 4 mullard με το παλιο logo που ειναι σα σημα αστυνομικου, (dated '67 το μηχανημα) δεν εχουν τιποτα απολυτως, παιζουν και τα σπανε 41 χρονια μετα.

Αν δεν εχει βομβους, θορυβους κλπ δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις.

 

Και παλι με γεια και καλοπαιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου