Προς το περιεχόμενο

Tc Electronic Nova System - All-in-One Extravaganza!


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ TGL : thanx....ειμαι ο ατιμος  ;D

 

@ Marillion : κ γιατι να μην συμφωνεις?? αφου την αληθεια λεω !!  :P

εγω εχω βαλει αυτο http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_vpjr_volumepedal.htm  κ ειναι μια χαρα...

 

@Superfunk

ειναι ωραιο μηχανημα αλλα σε back to back συγκριση με την Tonelab εχασε (oπως και το g system)    (τουλαχιστον για τα γουστα μου) σε 5 σημεια:

 

1.δεν εχει leslie & univibe (της TL ειναι απλα out of this world)

τα γραφω για το panner που εχει και τα περι leslie που λενε μερικοι...νταξει ειναι παραλειψη αλλα το 80% των κιθαριστων ΔΝ τα χρειαζεται...

2.εχει χειροτερο τρεμολο

το γραψα και εγω... οχι απαραιτητα χειροτερο αλλα δν μου καθεται πολυ καλα...

3.εχει πιο "ψυχρα" delay (& γενικα πιο "ψυχρα" εφε οχι πως ειναι ασχημα το αντιθετο μαλιστα απλα της TL ακουγονται σαν εξαιρετικα πεταλακια ενω της TC ακουγονται σαν εξαιρετικα rack effect)

::) no comment...too vague

4.δεν εχει το ιδιο επιπεδο control

:o :o   ,....ναι εχει καλυτερο το nova system...πιστεψε με την ειχα για εναμιση χρονο την τλ.

5.εχει 2 ΠΟΛΥ καλους βρωμικους ηχους σε σχεση με τους...12 της TL :)

less is more... και ειναι και αυτο που εμμεσως ειπε και ο marillion.. δν ειναι ενα απλο od..αναλογα με το πως το ρυθμιζεις θα ελεγα οτι εχεις 3 διαφορετικα τουλαχιστον od στα ποδια σου.... ΝΑΙ δν εχει fuzz

 

παντως ειναι οντως εξαιρετικο ...μηχανισμα & MIKΡO. :)

το "μικρο" κανει μεγαλη διαφορα

 

@ zestair

Αρχικά, με την φώτογραφία μόνο δεν μου αρέσει BOOST και TAP είναι στην πάνω σειρά, θα προτιμούσα να άλλαζαν θέση με τα REVERB κ PITCH. Επίσης σίγουρα λείπει το reverse delay.

οι διακοπτες στην πανω σειρα ειναι πιο βολικοι... κιομως....

Ερωτήσεις κ παρατηρήσεις:

-Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πάνω από δύο modulation ταυτόχρονα;  Π.χ. phaser+panner. Δεν είναι παράλογο σαν απαίτηση (νομίζω), αλλά δεν το έχουν αυτά τα μηχανήματα του 600 ευρώ..  >:(

οχι δν μπορεις....οχι δν ειναι παραλογη απαιτηση.....ξεχνας οτι μιλαμε για πολυεφφε ομως....ναι θα το ηθελα κιεγω....παραλειψη μου να το αναφερω στο review αλλα το θεωρησα αυτονοητο οτι θα καταλαβετε οτι δν μπορεις να χρησιμοποιησεις 2 εφφε απο το ιδιο πακετο...

-Διάβασα το manual κ δεν έλεγε τίποτα μέσα για wah-wah (μας είπες για το μέτριο wah της tonelab αλλά τίποτα για τo Nova System ???)

οχι δν εχει wah...εξου και το πολυ μικρο του μεγεθος... προσωπικα εχω το fulltone clyde deluxe wah, ΔΝ υπαρχει σταυτια μου κατι καλυτερο....δν το θεωρω παραλειψη γιατι θεωρω οτι στο wah πρεπει να σκασει καποιος πολλα λεφτα(εδωσα δλδ τα μισα αποτι κανει οοοολο μαζι το πολυεφφε...), το θεωρω βασικοτατο εφφε...ΟΧΙ της τλ δν ειναι καλυτερο απο αυτο(ημαρτοοοοον)

 

-Να παρατηρήσω επίσης ότι η άτιμη η tonelab έχει πολύ! περισσότερα εφφεδάκια π.χ. fx όπως το filtron, ή ένα ring modulator, ή ένα fuzz.. Η T.C. δεν έχει τίποτα πέρα από τα βασικά.

οχι δν εχει.....περιεργως δν τα εχω χρειαστει....κακο δν ειναι να υπαρχουν ομως....

 

-Πολύ ωραία η δυνατότητα ρύθμισης των delay κ των ταχυτήτων των mod fx σε 1/4 ή 1/8 κτλ D(otted) ή Τ(riplet).

πραγματικα σε 1/16D ή 1/16T βγαινουν ποοοολυ ωραια πραγματα

 

-Τελευταίο αφήνω το βάρος (>2 κιλά), που είναι λιγότερο από το μισό της tonelab le(4.2kg)

δν καταλαβαινω τι λες...

 

 

θερμη παρακληση...ας μην γινει ΚΑΙ αυτο το thread αλλος ενας πολεμος για την "καταπληκτικοτητα" της τλ...την ειχα πολυ καιρο, την εχω παραδεχτει πολλακις ,αλλα δν κολλαει εδω...το ολο θεμα ειναι να δωσω αντικειμενικες(οσο γινεται) ππληροφοριες για το nova system ,να απαντησω σε παιδια που την ψαχνουν γιαυτο το μηχανημα και δν βρισκουν καλες πληροφοριες στο νετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχεις δικιο. ;)

 

παντως το review σου ειναι αναλυτικοτατο,δυστυχως το Leslie & το univibe εξακολουθουν να ειναι μεγαλη παραλειψη (το chorus της ειναι οντως εκπληκτικο αλλα ποιος χρησιμοποιει πια chorus στην εποχη μας? ;D)

 

α,μια ερωτηση μπορεις να εχεις tap tempo σε 2 ταυτοχρονα εφε?(π.χ τρεμολο και ντιλεϋ?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

α,μια ερωτηση μπορεις να εχεις tap tempo σε 2 ταυτοχρονα εφε?(π.χ τρεμολο και ντιλεϋ?)

 

Επίσης... έχει αυτό το "audio tempo" που έχει το nova delay? (Μου φαίνεται εξαιρετικά χρήσιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απ'όσα έχω καταλάβει για το μηχανάκι, δεν έχει νόημα η σύγκριση όχι μόνο με την TL αλλά ούτε και με καμμία από τις κλασσικές πεταλιέρες με εξομοιώσεις ενισχυτών, καμπινών και πεταλακίων.

 

Το Nova System όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι ένα... επιδαπέδιο αντίστοιχο των ψηφιακών rack της TC (φαντάζομαι τουλάχιστον ότι θα χρησιμοποιεί τους ίδιους αλγορίθμους και ίσως πολλά ίδια ηλεκτρονικά) ΣΥΝ ένα αναλογικό κομμάτι drive (το οποίο επίσης θεωρώ ότι θα χρησιμοποιεί κυκλώματα από τα γνωστά πεταλάκια της TC).

 

Ως εκ'τούτου νομίζω ότι ο μόνος τους αντίπαλος είναι το Line6 M13, το οποίο βέβαια ακολουθεί την λογική "εξομοίωσης πεταλακίων" που έχουν και τα γνωστά "μεγάλα" πετάλια της εταιρείας (DM4, DL4, FM4 κλπ).

 

Κατά συνέπεια βρίσκω ότι το Nova είναι για κάποιον ένα αντίδοτο σε ποιοτικά rack effects με την πολυτέλεια ότι το έχεις στα πόδια σου (+ controller δηλαδή). Ένας τέτοιος χρήστης θα έχει τα αγαπημένα του πεταλάκια για drive, και πιθανώς και για ένα δύο ιδιαίτερα επιπλέον εφφέ που του χρειάζονται και πάλι θα χωράνε όλα σε μια μέτρια πεταλιέρα.

 

Σ'αυτή τη λογική, το Nova είναι κατά τη γνώμη μου winner. Το μοναδικό παράπονο (με το προφίλ χρήστη που περιέγραψα παραπάνω) είναι ότι το Nova θα μπορούσε να έχει περισσότερη ευελιξία στην δρομολόγηση του σήματος. Το M13 για παράδειγμα, αν δεν κάνω λάθος, διαθέτει effects loop ώστε να μπορείς να τοποθετήσεις τα επιπλέον εφφέ σου στο σημείο της αλυσίδας που επιθυμείς. Επίσης μια ερώτηση είναι κατά πόσον το TC δίνει τη δυνατότητα να επιλέξουμε τη σειρά των εφφέ που θα βάλουμε σε ένα preset.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χοντρό μειονέκτημα του nova system είναι πως δεν έχει relays, και δεν είναι κατάλληλο για midi switching. Παραθέτω παρακάτω την ερώτηση που έκανα στο support της εταιρείας καθώς και την απάντηση του τεχνικού.

 

"Ηi, my name is Charalampos Papadopoulos and I am to buy a nova system. I was wondering if I can switch my amp channels (I own the midi eqquiped - four channel - marshall JVM 410 head). It is really important to me being able to get the effect combination and the desirable amp channel by the press of a switch. I would much appreciate your answer as the manual does not say anything about it."

 

"Dear Charalampos

 

for the moment the NOVA system only outputs the same Program change than the preset you recall -

For example, factory presets will send Program change 1 to 30 and user presets numbers 31 to 90

 

A midi mapping out is planned in a future software, so with the next software you'll be able to send any program change number from your user presets."

 

Επειδή όμως δεν μπορούσα να βασιστώ στο πότε θα τους καπνίσει να κάνουν το upgrade και επειδή και το upgrade να κάνουν πάλι ο συνδυασμός FCB1010 (Uno upgrade) με το G major προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία (2 expressions, πολύ περισσότερα controllers κά), εγώ με 150 ευρώ λιγότερα χτύπησα τα παραπάνω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Να τονίσω απλά ότι ΧΩΡΙΣ το Uno Upgrade το FCB1010 δεν την πολυπαλεύει, υπό την έννοια ότι είναι πολύ δύσκολο (έως ακατόρθωτο...) να στέλνεις πέρα των control changes και midi CCs.

 

Αν υπάρχει ενδιαφέρον για αυτή τη φάση πείτε μου να ανοίξω ένα Thread που να εξηγώ το τι και το πως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάκη το g major έχει πολύ καλά εφφέ, αρκετά καλά ώστε η όποια διαφορά με το nova (αν όντως υπάρχει διαφορά και δεν είναι προιόν αυθυποβολής του στυλ "έχει παραπάνω λεφτά άρα πρέπει να ακούγεται καλύτερα") να είναι μικρότερης σημασίας από τους παράγοντες ευχρηστία και παραπάνω δυνατότητες. Πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η TL εχει οτι tap tempo θες (6 mods & oχι μονο dotted & tripled) σε ΟΛΑ τα modulation & delay

 

Δεν έχει όμως ρύθμιση ή ένδειξη σε BPM, το οποίο εμένα προσωπικά μου είναι απαραίτητο (για τον συνχρονισμό διαφόρων πραγμάτων).

 

-Τελευταίο αφήνω το βάρος (>2 κιλά), που είναι λιγότερο από το μισό της tonelab le(4.2kg)

δν καταλαβαινω τι λες..

 

Λέω ότι είναι αρκετά ελαφρύ...  :P

Αν και έπρεπε να πω <2 κιλά...

 

Πάντως πάνω απ' όλα να πω ευχαριστώ(-ούμε) για τις πληροφορίες, και ότι η σύγκριση δεν κάνει κακό όταν είναι αντικειμενική.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

εμενα παντως πιυ το ακουσα σημερα με απογοητευσε πληρως.......τα γκαζια του ειναι μηδαμινα....δεν κανουν για whitesnake καταστασεις αλλα και απο ποιοτητα δεν τρελαθηκα....ισως να φταιειε οτι δεν την πολυεψαξα αλλα απο το ακουσμα το πρωτο δεν μα καθολου ομως.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάκη το g major έχει πολύ καλά εφφέ, αρκετά καλά ώστε η όποια διαφορά με το nova (αν όντως υπάρχει διαφορά και δεν είναι προιόν αυθυποβολής του στυλ "έχει παραπάνω λεφτά άρα πρέπει να ακούγεται καλύτερα") να είναι μικρότερης σημασίας από τους παράγοντες ευχρηστία και παραπάνω δυνατότητες. Πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Δεν ήθελα να απαντήσω αλλά.......

Εiχα σπίτι μου το G-system,Nova system & G major.

Εγω δεν ειπα οτι εχει καλο ovedrive το Nova system ψιλομάπα ειναι ;D

Τα εφε που εχει ομως το  G-system & Nova system, ειναι κατα πολύ ανώτερα απο το G-majore  ;) σε σημείο που το G-majore μπορεί να σου χαλάσει τον ηχο, εαν εχεις κάποιο καλό λαμπατο ενισχυτή.

Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν αρκετές αγγελίες με το G-majore 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου