Προς το περιεχόμενο

Tc Electronic Nova System - All-in-One Extravaganza!


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω μιλαω καθαρα για τα γκαζια τα υπολοιπα δεν τα ακουσα καθολου....μια και δεν με πολυενδιεφερε το θεμα...αλλα στα γκαζια ειναι απαραδεκτη ....για εμενα παντα ετσι

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα παντως πιυ το ακουσα σημερα με απογοητευσε πληρως.......τα γκαζια του ειναι μηδαμινα....δεν κανουν για whitesnake καταστασεις αλλα και απο ποιοτητα δεν τρελαθηκα....ισως να φταιειε οτι δεν την πολυεψαξα αλλα απο το ακουσμα το πρωτο δεν μα καθολου ομως.....

Μου κανει τοσο εντυπωση αυτο που λες φιλε Ιgnantie , το gain το πειραξες στις παραμετρους? Με τι κιθαρα το δοκιμασες κ με τι ενισχυτη? Μηπως το περασες στην λουπα?

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περασα στη λουπα ...με εναν λαμπατο laney με μια καμπινα 4χ12....και πειραξα καποιες παραμετρους απο το eq.....σου μιλαω οτι απογοητευτηκα πληρως......εκτος εαν καναμε κατι λαθος εγω και ο πωλητης......θα με ενδιεφερε να το ακουσω και απο καποιον αλλον παντως που το ξερει το μηχανημα...και δεν με νοιαζει τιποτα αλλο μονο τα γκαζια του ....αλλα απο την πρωτη επαφη το απερριψα απ'ευθειας... :-\

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ignatie κατα την ταπεινη μου αποψη μονο στο input ακους σωστα το γκαζι..

αν μπορει καποιος φιλος που τα εχει ακουσει και τα δυο ας μας κανει μια συγκριση του nova με το g force

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν συγκρινω το nova με το g force καμια σχεση, εγω απλα πηγα να ακουσω το nova σαν καινουργιο προιον και επειδη ειχα ακουσει καλα λογια για τα γκαζια του και οτι εχει αρκετα αλλα καμια σχεση...απογοητευτηκα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το nova συνδεεετε στη λουπα και χρησιμοποιεις σαν input το line in του nova παρακαμπτεις το κυκλωμα του drive... κοινως αν η συνδεσμολογια που εκανες ειναι loop efx send του ενισχυτη σε line input nova και left out nova σε loop efx return του ενισχυτη σιγουρα δεν προκειται να σου εφτανε το γκαζι του γιατι δεν ακουγες γκαζι....

 

να πω και γω τη γνωμη μου (μια που μιλαμε για μια απο τις αγαπημενες μου εταιριες)... καταρχην ημουνα κατοχος της tonelab le (περιπου 1,5 χρονο) και ακομα πιστευω οτι ειναι ενα απο τα μηχανακια που ειναι τρομερο σεβαστο και ψηλα στις προτιμησεις μου... επισης ειχα την τυχη (?) να εχω στα χερια μου την ιδια περιοδο tonalab, tc nova, eventide modefactor και eventide tonefactor... η ταπεινη μου αποψη ειναι η εξης λοιπον...μεταξυ tonelab και nova θα ψηφισω nova... γιατι στα δικα μου αυτια καθεται πιο καλα.γιατι ο κομπρεσσορας του απλα ειναι super.γιατι τα drive του ειναι υπεραρκετα (αν δεν θες να παιξεις metal metal metal) τα modulation ειναι αξιοπρεπεστατα (εως καταπληκτικα) τα delay σκοτωνουνε και ειναι πανευκολη στη χρηση και στο προγραμματισμο (πολλα απο αυτα ιδια θα πω και για την tonelab. αλλα πιστευω οτι το Nova ειναι αρκετα παραπανω σε ποιοτητα και ευελιξια παραμετρων)

σιγουρα μου ελειπε το γεγονος 2 modulation ταυτοχρονα, και η λουπα ελειπε... αλλα μολις εβαλα το expression πανω... αρρωστησα... ειναι τρελο καψιμο να εχεις real time control σε οποια παραμετρο του preset εχεις επιλεξει...

 

και επειδη αναφερθηκαν τα eventide... δεν υπαρχει κατι καλυτερο που να ειναι σε καποια λογικη (?) τιμη αυτη τη στιγμη και να εχει πιο ωραια εφφε και τοσο παραμετροποιησημα... πραγματικα οτι πιο καλο εχω αγορασει πολλα χρονια τωρα... δεν υπαρχουν λογια...

 

οσο για το filmware... δεν βλαπτει να κοιτατε πιο συχνα το site της tc... ειναι 1.11 τωρα... με προσωμοιωση καμπινας 4*12 (αν θες) και αναβαθμισμενο midi map... βαζοντας το tc με τα eventide ειχα τη δυνατοτητα να αλλαζω οποιο patch θελω σε οποιο midi channel θελω... και με βαση το tc forum θα υπαρξουν και αλλες σουπερ αναβαθμισεις πολυ συντομα...

 

οσο για τη σχεση g major-nova-g force- g system. το g system ειναι το g force με καλυτερους convertors σε floor/rack μορφη με εξτρα καλουδια, ενω το  nova ειναι αναμεσα σε g major- g force πλσιαζοντας το δευτερο πολυ....

 

επειδη καποιος θα βρεθει και θα με ρωτησει γιατι το εδωσα... συντομα θα ερθει το μεγαλο g system στα χερια μου. το ηθελα γιατι εχεις 4 λουπες και 9 εφφε ταυτοχρονα, μπαινει σε rack και μπορει να κοντρολλαρει και καναλια preamp/amp...αααα... παιρνει και 4 expression...

νομιζω οτι αν το βαλω με τα eventide και αρχιζω να παιζω θα καταφερω... να κοψω το τσιγαρο και να αδυνατισω επιτελους... ε θα χασω και φιλους γυναικα αλλα τι να κανουμε?

 

κοινως μια χαρα ειναι η tonelab αλλα το nova (και το g system) ειναι λιιιιιιιγο (πολυ) καλυτερα-(μην ξεχνατε και την διαφορα στη τιμη...)

----------και τα eventide γ@μανε!!!!---------------------------------

 

Σπυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτος ο πωλητης!!! Να σου κανει demo στο drive του nova κ να το εχει στην λουπα!!! Μαλλον στο γνωστο μεγαλοκαταστημα εγινε αυτο...!!! Εγω παντως ειμαι Αθηνα κ οποτε θελεις μπορεις να ερθεις να το ακουσεις φιλε μου!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν εισαι ΑΘΗΝΑ υπαρχει περιπτωση να το ακουσω απο εσενα?2 λεπτα μου αρκουνε

 

Φίλε Ιγνάτιε, επειδή σε όλα σου τα post τονίζεις το "γκάζι" μήπως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς για ποιο λόγο θέλεις το Nova System?

 

Σύμφωνα με την φιλοσοφία κατασκευής του, έχει πολύ καλά ως άριστα delays/reverbs/modulation effects, ενώ παράλληλα διαθέτει και ένα αναλογικό drive κομμάτι. Πιστεύω ότι 9 στους 10 θα χρησιμοποιούν τα αγαπημένα πεταλάκια τους για gain, τα οποία έχουν και τον δικό τους χαρακτήρα (που ταιριάζει στους ίδιους), ενώ θα χρησιμοποιούν "επικουρικά" τα ενσωματωμένα drive. Άρα ο προβληματισμός για το γκάζι δεν έχει μεγάλο νόημα για τους πιθανούς χρήστες του NS.

 

Δες επομένως μήπως κάτι άλλο θα σε κάλυπτε καλύτερα σε ό,τι αφορά στην ποικιλία ή τον χαρακτήρα των drives. Το Nova System το αγοράζεις (ουσιαστικά) για τα υπόλοιπα, αλλά και για παράγοντες όπως το μικρό μέγεθος, την συνολική ποιότητα, την ευκολία προγραμματισμού, κλπ.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περασα στη λουπα

 

ΕΛΕΟΣ... ::)

 

 

κοινως μια χαρα ειναι η tonelab αλλα το nova (και το g system) ειναι λιιιιιιιγο (πολυ) καλυτερα-(μην ξεχνατε και την διαφορα στη τιμη...)

 

Εξαρταται τι θελεις,προσωπικα σε Α/Β comparison μου αρεσε περισσοτερο η Tonelab γιατι ακουγοταν πιο...πεταλισια ;D,η G SYSTEM ακουγονταν σαν...rack (πιο "ψυχρη" και "τελεια" ειδικα στα delay τα οποια και ειναι πολυ σημαντικα για εμενα),αν καποιος θελει pristine delays & modulations η G SYSTEM ειναι καλυτερη ,αν ομως θελει πιο "πεταλισιο" ηχο η TL υπερτερει (και φυσικα εχει και εκπληκτικα βρωμικα,leslie & univibe που η G SYSTEM δεν εχει. )

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου