Προς το περιεχόμενο

Tc Electronic Nova System - All-in-One Extravaganza!


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο μειον που μπορω να αναγνωρισω στο G system και κατ'επεκταση στο μικρο του αδερφακι, ειναι πως δεν εχει αυτουσιο univibe (οπως και το tonelab δεν εχει square tremolo ετσι δεν ειναι Superfunk?) Παρόλα αυτα συνδιάζοντας advanced chorus και pitch shifter ερχεσαι αρκετα κοντα  ;) Και αυτο προς το παρόν, γιατί η απαίτηση για αυτουσιο univibe ειναι μεγαλη και κατι θα ετοιμασει η TC ;)

 

Οσον αναφορά τα γκάζια-drive, το G ειναι ένα καθαρό guitar processor σε floor μορφη, πως απαιτει λοιπον κανεις ενα guitar processor να εχει drive? Γιατι δεν συμβαινει το ιδιο και με τα Eventide ή τα lexicon? Αντιστοιχα και με το NOVA, τα drive του εχουν συμπληρωματικο χαρακτηρα (feature το οποιο αρχικα χρησιμοποιηθηκε στο Force)

Για μένα και τα δυο μηχανηματα έχουν τα καλύτερα drive, γιατι ειναι αυτα που επιλέγω εγω ;)

 

Με λιγα λόγια δεν θα έπρεπε να αντιμετωπιζονται ως πεταλίερες (και να συγκρίνονται με αυτές) αλλά ως guitar processors  ;)

 

Όσο αναφορά την "ψυχρα" που υπαρχει γυρω απο το ονομα TC, ας μου εξηγήσει καποιος πως είναι δυνατον το ενα ψηφιακό μηχανημα να ακουγεται ζεστο και αναλογικο (πεταλισιο) και το αλλο να ακουγεται ψυχρο? κονβερτοτες και DSP εχει και το μεν και το δε, και δεν πιστευω να αμφισβητει κανεις πως η TC χρησιμοποιεί καλυτερους κονβερτορες απο την VOX ::)

ΠΧ: οποιος δεν καταφερει με hi-low cut, modulation και drive αποκλειστικά για τις επαναλειψεις του delay, να φτιαξει κορυφαιο analog delay ηχο σιγουρα δεν φταει το TC ή το καθε TC... Το ιδιο και για τα modulation.

 

Κλείνοντας να θεσω εναν προβληματισμο:Κανουμε πολυ καλα και καταδικαζουμε τα mambo jumbo στις κιθαρες καλωδια κλπ, αλλά δεν θα έπρεπε το ιδιο να συμβαινει και στις εφεδιερες?

 

 

Με εκτιμηση,

 

Stavrilian

Sales Manager of TC Electronic  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ: Ισως θα ηταν καλη ιδεα να κανονιστει καποιο event που θα στηναμε πεταλιέρες-εφεδιερες-τοστιερες κλπ για επιτοπου συγκριση ωστε να δωσουμε την δυνατοτητα στον καθενα να βγαλει τα συμπερασματα του, και να μην τρεχει στο καθε μαγαζι και να παρακαλει για να δει και να συγκρινει καποια μηχανηματα (και λανθασμενα απότι φανηκε απο το post του Ιγνατιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσον αναφορά τα γκάζια-drive, το G ειναι ένα καθαρό guitar processor σε floor μορφη, πως απαιτει λοιπον κανεις ενα guitar processor να εχει drive?

 

γιατι, το απαιτησε κανεις αυτο? :o

 

και δεν πιστευω να αμφισβητει κανεις πως η TC χρησιμοποιεί καλυτερους κονβερτορες απο την VOX

 

δεν ξερω τι κονβερτορες χρησιμοποιει αλλα μια και μιλαμε για σημα που ετσι κι αλλοιως θα δει το..πρωτογονο input ενος λαμπατου ενισχυτη μπορει και να μην εχει καμμια σημασια (μπορει ακομα και η low-faila ;D ενος ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥ κονβερτορα να ακουγεται πιο "αναλογικα"...λεω τωρα... ;D ;D)

 

 

Κλείνοντας να θεσω εναν προβληματισμο:Κανουμε πολυ καλα και καταδικαζουμε τα mambo jumbo στις κιθαρες καλωδια κλπ, αλλά δεν θα έπρεπε το ιδιο να συμβαινει και στις εφεδιερες?

 

φυσικα και πρεπει να καταδικαζουμε το mumbo jumbo αλλα καθε μηχανημα (ψηφιακο ή μη) εχει τον ΔΙΚΟ του ηχο (που ειτε μας αρεσει ,ειτε οχι) προσωπικα ακουγοντας το G -SYSTEM (αλλα και αλλα εφε  της TC ) δυστυχως δεν ενθουσιαστηκα (και λεω δυστυχως μια και μπορω να τα παρω σχεδον τζαμπα  :-\ :'()   αφου ο γερμανος αντιπροσωπος τους ειναι αδελφικος μου φιλος...),ειδικα το g system το ειχα 10 μερες πλαϊ-πλαϊ με την tonelab & δυστυχως εχασε σε ολα τα σημεια  (το square wave tremolo οντως ειναι η μοναδικη ..τραγικη παραλειψη της VOX & με εκνευριζει αφανταστα , το εχω δε καλυψει με ενα αναλογικο πεταλακι ) για τα ΔΙΚΑ μου γουστα παντα..

 

 

Ισως θα ηταν καλη ιδεα να κανονιστει καποιο event που θα στηναμε πεταλιέρες-εφεδιερες-τοστιερες κλπ για επιτοπου συγκριση ωστε να δωσουμε την δυνατοτητα στον καθενα να βγαλει τα συμπερασματα του, και να μην τρεχει στο καθε μαγαζι και να παρακαλει για να δει και να συγκρινει καποια μηχανηματα (και λανθασμενα απότι φανηκε απο το post του Ιγνατιου)

 

η αληθεια ειναι οτι ΟΛΑ τα αξιοπρεπη ...μηχανησματα  ;D αυτου του τυπου (LINE 6 M13,ΤL,TC,BOSS GT10,Zoom G9.2tt κτλ)  μπορουν ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ να παραγουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ηχο,ειδικα σε ..μη "βρωμικα" εφε ,αρα ειναι καθαρα στα γουστα του χρηστη πιο θα προτιμησει. ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι, το απαιτησε κανεις αυτο?

Σε καθε συγκριση που γινεται αναφερεται πως το G δεν εχει drive, ως guitar processor δεν εχει ουτε drive ουτε και ματι για να ψηνεις ελληνικονε τι να κανουμε τωρα? ;D

 

,ειδικα το g system το ειχα 10 μερες πλαϊ-πλαϊ με την tonelab & δυστυχως εχασε σε ολα τα σημεια

Διαβασες καλα το manual? :P ;D

 

γουστα ειναι αυτα οποτε ας αφησουμε τα ...ωτα μας να αποφασισουν

Ακριβώς και γω αυτο λεω, είσαι λοιπον να τα "στησουμε" ( ο καγκουρας  ;D) για να βοηθησουμε και τα ωτα των υπολοιπων συμφορουμητων να αποφασισουν? Και δεν μιλάω για μονομαχια G-System VS Tonelab, πιστευω θα ηταν καλη ευκαιρια να δουμε και να συγκρινουμε γενικοτερα εφεδιερες (vox, tc, boss, line6 κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΣ ιδρυτης του θρεντ :D  να πω οτι ναι μεν το παρακολουθω ,

 

αλλα δν θα συνεχισω να γραφω γιατι και ξαναγυρισαμε στις ιδιες ατυχεις συγκρισεις,και γιατι εχουν γραφτει πλεον οι απιστευτες μ@@@κιες που το καθιστουν αστειο...

 

Υ.Γ.προς ενημερωση του κοινου:  το review για το μηχανημα ειναι το 1ο ποστ της 1ης σελιδας.... η συζητηση για τα "ΚΡΥΑ" ΨΗΦΙΑΚΑ ΕΦΦΕ και το ποσο χαλια ακουγονται τα drive του nova system οταν ειναι απενεργοποιημενα(!) ειναι στις επομενες σελιδες!!!

φιλια στα μουτρα!!! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι ειναι καλυτερο να αγορασεις? Ξεχωριστα τα πεταλακια της TC που θα βγει ακριβοτερο η να παρεις το NOVA System και να σου βγει πιο φθηνα.

Απο οικονομικη πλευρα σαφως συμφερει αλλα υπαρχει καπια διαφορα στην ποιοτητα του Mod της NOVA System με το Nova Modulator TC Electronic πεταλακι για παραδειγμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Για να ξεθάψω και γω ενα θέμα.

 

Είμαι κάτοχος έπειτα απο μεγάλο δίλλημα(NS,Tonelab,M13) ενος nova system.Δεν θα μπώ στον κόπο να κάνω συγκρίσεις και για τα κριτήρια που κατέληξα(κάποια είναι πολύ χαζά...) απλά να συμπληρώσω κάποια πράματα που λείπουν απο το review,να πω και γω τη γνώμη μου και να παραθέσω κάποια καλά demo που βρήκα στο youtube μιας και που για το συγκεκριμμένο μηχανάκι δεν έχουν ακουστεί πολλά εδώ και καιρό στο φορουμ.

 

Επι του review του φίλου(1η σελίδα) να συμπληρωσω δύο πράματα.Το μλοκ με τα pitch είναι πολύ καλό και χρήσιμο.Μου άρεσε η χρήση 2 φωνών στα περισσότερα ειδικά στο detune.Σε μια Digitech που εχω εχει μόνο μία.

 

επειδή κόσμος το συγκρίνει με τα ξεχωριστα πεταλάκια της εταιρίας και σε κάποια φάση ακούστηκε οτι δεν έχει διαφορα αν τα πάρεις χώρια σε σχέση με το NS αυτό είναι λάθος.Τα πεταλάκια αυτά έχουν κάποια έξτρα τα οποία για κάποιους ίσως είναι χρήσιμα όπως tri-chorus,παραλληλη λειτουργία η σε σειρά od-dis στο nova drive reverse,mod delay κτλ.Απλά δεν έχουν αυτή την άνεση και το προγραμματισμό του nova system και σίγουρα το χώρο και τα καθόλου καλώδια.

 

Ένα μινι review και απο μένα.Η ευχρειστία του είναι το κάτι άλλο.ούτε κόπο θέλει ούτε τροπο.Στο τσακ μπαμ όλα.Πατά πιο θες να ρυθμίσεις και το ρυθμίζεις σαν πεταλάκι κανονικό.Απλά για κάποιο αρχάριο ίσως τον μπερδέψουν οι πολλοί παράμετροι και αριθμοί.

 

Τα drive μονο απλά για να υπάρχουν δεν είναι όπως αφήνετε να εννοηθεί.είναι το nova drive χωρίς τα έξτρα οπότε ξέρει κάποιος περι τίνος πρόκειται.Είναι 2 ωραία πεταλάκια που αν κάποιος έχει όρεξη να παίξει και με το eq μπορεί να κάνει αρκετά πράματα.Εγω και τα 2 drive θα τα χαρακτήριζα ως smooth.Προσωπικά μου άρεσαν αρκετά μια και που είναι διαφορετικά απο αυτά που χρησιμοποιώ ως τωρα.

 

Αυτό που μου έκανε πολύ εντύπωση είναι ο κομπρέσσορας μια και έψαχνα καιρό και ο καθένας που άκουγα είχε κάτι που με χαλούσε(Εκτος του keeley).Σου "ζωντανεύει" την κιθάρα χωρίς να είναι υπερβολικός.Μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Καλά για το delay δεν έχω κάτι να πω.Είναι απλά απίστευτο.Και το πειράζεις όσο θες μια και έχει πολλές παραμέτρους που έχουν ουσία για μένα όπως hi-low cut και clip(το digidelay είχα μέχρι σήμερα οποτε εμενα μου φαίνονται καινούργια αυτά...).Για τα reveb επίσης μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

 

Γενικά μια λέξη χαρακτηρίζει το όλο σύστημα,Διάυγεια.Είναι σαν να παίζεις ένα παιχνιδι σε 1080p....είναι πεντακάθαρα τα εφφέ.Το αν λείπουν πράματα σίγουρα λείπουν αλλά εγώ δεν το συγκρίνω με τη gt10 αλλά με αυτόνομα πεταλάκια γιατι στην ουσία αυτό είναι.7 προγραμματιζόμενα ποιοτικά πεταλάκια.Κάποια όμως λείπουν(για το mod delay το λέω πιο πολύ)...Τα περί univibe,leslie λένε οτι αν το πειράξεις κάνεις ωραίες προσσεγίσεις και ο peter thorn στο πρώτο βίντεο που παραθέτω κάνει κάτι τέτοιο.Ενα ξεχωριστώ rotary πάντως άσχημο δεν θα ταν.

 

 

Και για τα drive καλό είναι αυτό.

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπερα παιδια,υπαρχει μηπως καποιος κατοχος του nova system που να εχει πετυχει συνδιαζοντας καποια απο τα εφφε του να φτιαξει καποιον ηχο που να πλησιαζει σε synth???Αν ναι,μπορει να ποσταρει καποιες ρυθμισεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου