Προς το περιεχόμενο

Plug-in για... Feedback?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο plug-in για feedback (το σφύριγμα που παράγεται όταν τοποθετείς την κιθάρα μπροστά από το ηχείο του ενισχυτή) πέρα από το acoustic feedback το οποίο βρίσκω κάκιστο? :-\

 

Τhanks!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε έλεγα πως τα samples στουντιακών απόβλητων είναι χρήσιμα. :)

 

Κάποτε είχα τόνους από στουντιακούς θορύβους (σε DAT). Πιτσιρικάς είχα πάει σε στούντιο (πάνε καμιά 15αριά χρόνια) και ηχογραφούσα κουλά πράγματα. Ο τύπος φρίκαρε στην αρχή όταν του είπα τι θέλω να κάνω, αλλά μετά....... ;D

 

Τώρα πλέων δεν έχω τπτ. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..... πέρα από το acoustic feedback το οποίο βρίσκω κάκιστο? :-\

 

Μα τι εννοείς "acoustic feedback"?

 

Αν δεν σου αρέσει το ηχόχρωμα που πετυχαίνεις με κανονικό feedback στον ενισχυτή σου, μπορεις να κάνεις μια κομπίνα που είχα κάνει καποτε (δεν ξέρω αν εφαρμόζεται γενικώς) και μου είχε δουλέψει ωραία:

 

Κιθάρα -------->buffer (ή (π.χ.) compressor) -------->split -----------> Direct Ηχογράφηση+plugings

   ^                                                                           |

    |                                                                           |

    | (feedback)                                                            |

    |                                                                            |

    |--<---ενισχυτής κοντά στην κιθάρα <----distortion<------|

 

Δλαδή... "σφυράς" αναλογικά (ακουστικά) αλλά έχεις καθαρό σήμα προς ψηφιακή επεξεργασία με plugins.....

 

Εννοείται ότι πρέπει να αποφύγεις το "μικροφωνικό" σφύριγμα από τους μαγνήτες απ' ευθείας. Μπορεί να ακούγεται καλύτερα το feedbak είτε "με πλάτη" στον ενισχυτή είτε από "μπροστά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απορία του Noizy είναι πολύ ενδιαφέρουσα, και θυμάμαι ότι είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο που μου είχε κάνει εντύπωση πρόσφατα. Έψαξα λοιπόν στα κιτάπια μου και το βρήκα!  :) :)

 

Στο περιοδικό Sound On Sound Φεβρουαρίου 2008 (σελ. 150) υπάρχει ένα review ενός πρωτότυπου plugin με το όνομα Softube Acoustic Feedback. Πληροφορίες στο http://www.softube.com/acoustic_feedback.php. Eίναι φτηνό (93 ευρώ), βασίζεται εξ ολοκλήρου στην μοντελοποίηση κιθαριστικού feedback και λειτουργεί σαν plugin με τοποθέτηση στο εκάστοτε πρόγραμμα πριν οποιοδήποτε guitar amp modelling plugin, και παίρνοντας το καθαρό σήμα από την κιθάρα συνδεδεμένη καρφί στην ανάλογη είσοδο του interface.

 

Κατά την αγορά έρχεται με μια πολύ ελαφριά έκδοση του plugin Vintage Amp Room (http://www.softube.se/vintage_amp_room.php) που επιτρέπει στους επίδοξους post rockers να βυθιστούν σε ωκεανούς feedback πάραυτα.

 

Κι επειδή το Sound On Sound είναι τόσο θαυμάσιο περιοδικό που δημοσιεύει ονλάιν τα reviews του, έψαξα και την βρήκα... Enjoy! http://www.soundonsound.com/sos/feb08/articles/guitartech_0208.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, βασικά υπάρχει παρανόηση αλλά το λάθος μάλλον είναι δικό μου.. :)

 

 

harilatron, αλοίμονο αν δε μου άρεσε το feedback που πετυχαίνει κάποιος με το ηχείο του ενισχυτή (όπως γίνεται κανονικά δλδ το εφέ)... Το πρόβλημα είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων χρειάζεται ένταση, κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό όταν μένεις σε πολυκατοικία... Όταν λέω ότι δε μου αρέσει το acoustic feedback, εννοώ το plug-in της Softube, αυτό δηλαδή που προτείνει παρακάτω ο bloody.. ;D

 

Το thread το άνοιξα μήπως και ξέρει κανείς αν κυκλοφορεί κάποιο plug-in για feedback, πέρα από το Softube Acoustic Feedback...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ενιγουει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα από το acoustic feedback το οποίο βρίσκω κάκιστο? :-\

 

Καλά, τι ΣΤΡΑΒΟΜΑΡΑ είναι αυτή που έχω; Oύτε καν το πήρε το μάτι μου... σόρι.  :-\ Τουλάχιστον μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν tip για αυτούς που δεν το ήξεραν. Αλήθεια, γιατί το βρίσκεις κάκιστο;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δε μου αρέσει γιατί κόβει πολύ απότομα τον ήχο (αν ξέρει κάποιος γιατί, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ;))..

 

Τι εννοώ? Εκεί που η κιθάρα έχει αρχίσει να σφυρίζει, ξαφνικά ο ήχος κόβει.. Για να σου δώσω να καταλάβεις, σκέψου να είσαι μπροστά σε ένα full stack ενός hi-gain ενισχυτή, ενώ το σήμα περνά από ένα noise gate με το threshold σε υψηλά επίπεδα... Ε, μόλις αρχίσει να σκάει το feedback, σε λίγη ώρα θα έχεις ένα απότομο κόψιμο... Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με το acoustic feedback...

 

Έχω δοκιμάσει το plug-in παίζοντας real-time αλλά και εφαρμόζοντάς το σε dry σήμα, έπαιξα και με compressors μπας και αλλάξει τπτ αλλά δε βλέπω φως... ::)

 

Αλήθεια, bloody_sunday το έχεις το συγκεκριμένο plug-in?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω, όχι, για αυτό και θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Αλλά οι ελλιπείς ήχοι που παίρνεις από αυτό πιστεύω ότι σίγουρα μπορούν να καλυτερέψουν αν το χρησιμοποιήσεις σε νότες με sustain (κι όχι ακκόρντα), κι αν διαβάσεις προσεκτικά το αρθράκι του Sound On Sound που ανέφερα προηγουμένως...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου