Προς το περιεχόμενο

Περι Εnsoniq


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω φάει με τα ensoniq τις τελευταίες μέρες ένα τρελό κόλλημα (μέχρι και στον ύπνο μου τα βλέπω). Ξέρετε αν πωλούνται πλέον στις μέρες στην Ελλάδα? Βασικά εντύπωση μου έκαναν τα μοντέλα eps16, asr-10, ts-12. Ξέρω ότι καταντάω κουραστικός αλλά παιδιά δεν φαντάζεστε τι μανία με έχει πιάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε βλεπω να μενεις με την ορεξη.

Εχει σταματησει η παραγωγη τους. :-\

Βεβαια θα μπορουσες να κοιταξεις για μεταχειρισμενο αλλα και παλι ειναι λιγο ρισκο.

Ο λογος? Τα ανταλλακτικα.

Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω αυτό και το ότι έχει κλείσει η εταιρία αλλά αυτό δεν μου κόβει την όρεξη. Είναι πάντως τέλεια, είχα ακούσει και κάτι πέρι ενός kontakt που περιέχει ένα μοντέλο, τι είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και έχεις τέτοιο κόλλημα με τα Εnsoniq και σου εύχομαι να βρεις κανενα TS και θα κολλήσεις ακόμα περισσότερο. Πριν 10 χρόνια είχα κάνει μια δουλειά με ένα φίλο μου και είχαμε χρησιμοποιήσει και το TS-10.

Μιλάμε για ατελείωτες ώρες από πάνω του.

Το μηχάνημα έχει απίστευτα μαγικό ήχο και το κυριότερο έχει φοβερές μονάδες εφε. Τα καλύτερα delay και reverb που έχω ακούσει.

Είχα ανεβάσει παλιότερα εδώ ένα Track:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156756.0

 

O ήχος που ακούγεται με delay λέγεται percolating και το delay είναι από το όργανο, ενώ και το brass που παίζει μέχρι το τέλος μετά το "σπάσιμο" στη μέση του κομματιού είναι από το TS-10 και λέγεται swell brass.

 

Eλπίζω να ικανοποίησα λίγο παραπάνω την περιέργειά σου. Δυστηχώς το όργανο δεν είναι διαθέσιμο πια για να σου έδινα την ευκαιρία να το ακούσεις από κοντά αλλά μια γεύση μπορείς να πάρεις από αυτό το δείγμα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Το μηχάνημα έχει απίστευτα μαγικό ήχο και το κυριότερο έχει φοβερές μονάδες εφε. Τα καλύτερα delay και reverb που έχω ακούσει.

Είχα ανεβάσει παλιότερα εδώ ένα Track:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156756.0

 

O

Ετσι είναι φοβερές μονάδες εφε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά αγόρασα ένα Ensoniq TS-10. Δυστυχώς επειδή δεν έχω χρόνο καθόλου δεν πολυασχολήθηκα. Αλλά το καλοκαίρι θα το λιώσω. Τρομερή ποιότητα ήχου από την μικρή σε διάρκεια δοκιμή. Να συμπληρώσω φυσικά και τα τρομερά effects. Με λίγα λόγια superrrrr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου