Προς το περιεχόμενο

Διασημοι solid state amp users & λάμπα vs. solid state (πάμε πάλι)


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειλικρινα δεν ξερω τι..οργανο παιζεις ;D (δηλ.αν εισαι κιθαριστας) αλλα πιστεψε με ΟΤΙ και να ΠΕΙΣ δεν υπαρχει περιπτωση κιθαριστας να προτιμησει ss απο tube amp.

 

;)

Το 1ο post του θέματος δίνει κάμποσα παραδείγματα κιθαριστών που προτίμησαν ss μηχανήματα από λάμπες... Αυτό δε σου λέει κάτι?

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η λάμπα είναι καλύτερη από το τρανζίστορ, έτσι γενικά και αόριστα... Τέτοιες απόψεις είναι σκέτη παραπληροφόρηση κατά τη γνώμη μου και συμβάλλουν στη δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων...

 

Καλύτεροι για συγκεκριμένα είδη μουσικής? Δεκτό...

 

Αλλά τράβα πες στον (συγχωρεμένο) Dimebag... ''Πού πας ρε καραγκιόζη με τον τρανζιστοράτο, οι λαμπάτοι είναι καλύτεροι''... Θα σηκωθεί απ τον τάφο του ο άνθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η λάμπα είναι καλύτερη από το τρανζίστορ, έτσι γενικά και αόριστα... Τέτοιες απόψεις είναι σκέτη παραπληροφόρηση κατά τη γνώμη μου και συμβάλλουν στη δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων...

 

δεν ειναι γενικο και αοριστο ειναι ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΟ & αυτο που ΟΝΤΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,τωρα αν δεν ΘΕΛΕΙΣ να το πιστεψεις αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο

 

Το 1ο post του θέματος δίνει κάμποσα παραδείγματα κιθαριστών που προτίμησαν ss μηχανήματα από λάμπες... Αυτό δε σου λέει κάτι?

 

επαναλαμβανω η...λιστα ειναι και ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ και "αστεια" ;) για τους λογους οτι ενω η συντριπτικη πλειοψηφια των..αναφερομενων "χρηστων" ss το εκανε ΜΙΑ (αντε ΔΥΟ φορες  ;D) στη ζωη τους,η λιστα θελει να μας κανει να πιστεψουμε οτι οι BEATLES & oi STONES εγραψαν τα αριστουργηματα τους με ss... ;D

 

ακομα και ο BB KING πλεον με twin reverb γραφει και παιζει (του..εβαλε..χερι ο Clapton οταν ηχογραφουσαν παρεα και αλλαξε συνηθειες.. ;D)

 

Καλύτεροι για συγκεκριμένα είδη μουσικής? Δεκτό...

 

ΟΚ.Καλυτερο για......early PANTERA ειναι το ss. ;D

 

Αλλά τράβα πες στον (συγχωρεμένο) Dimebag... ''Πού πας ρε καραγκιόζη με τον τρανζιστοράτο, οι λαμπάτοι είναι καλύτεροι''... Θα σηκωθεί απ τον τάφο του ο άνθρωπος...

 

και αυτος στο τελος με ΚRΑΝΚ επαιζε ,οποτε και αυτος "ειδε το φως το αληθινο" ;D

 

http://www.krankamps.com/site.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάνουμε και τον Dimebag, μια σύντομη ματιά να ρίξει κανείς στο "βιογραφικό" του θα καταλάβει ότι ο άνθρωπος ψαχνόταν ΣΥΝΕΧΩΣ. Έχει συνεργαστεί με άπειρες εταιρίες μαγνητών, κιθαρών, ενισχυτών, εφέ, κτλ. Έχει χρησιμοποιήσει κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τίποτα στο rig του δεν ήταν παγιομένο.

 

Όσον αφορά τους solid state, δεν νομίζω ότι κανείς λέει ότι είναι άχρηστοι. Βλέπουμε όμως ότι οι περισσότεροι προσπαθούν είτε να είναι "tube emulating", βλ. Peavey Transtube και Marshall Valvestate, είτε φουλ modelling οπότε αυτό τουλάχιστον δείχνει κάτι σημαντικό.

 

Εδώ που τα λέμε, ενας ΚΑΛΟΣ solid state με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ είναι αρκετά ακριβός και συνήθως σε τέτοια λεφτά οι περισσότεροι θα πουν: "σιγά μη σκάσω τόσα για ss, θα πάρω λαμπάτο".

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε, ενας ΚΑΛΟΣ solid state με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ είναι αρκετά ακριβός και συνήθως σε τέτοια λεφτά οι περισσότεροι θα πουν: "σιγά μη σκάσω τόσα για ss, θα πάρω λαμπάτο".

 

γενικα ΠΟΛΛΟΙ προσπαθησαν (και οχι αναγκαστικα για να μειωσουν το κοστος οι ss ηταν για πολλα χρονια ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟΙ απο τους tube ενισχυτες)  να φτιαξουν ss ενισχυτες κιθαρας που να "χτυπανε" τους tube αλλα ολοι απετυχαν οικτρα (η VOX κατασταφηκε απο αυτη την επιλογη της και η Fender επαθε τρομερες εμπορικες ζημιες και επεστρεψε αρον-αρον στις σχεδιασεις του Leo)

 

επειδη ΕΝΑΣ hardcore κιθαριστας εβγαζε τον..."ιδιοτυπο" ηχο του με ss δεν παει να πει οτι βρηκαμε και το holly grail του ηχου ;D ;D

 

ακομα και οι πανακριβοι ss jazz ενισχυτες (polytone κτλ) κυριως λογω convenience χρησιμοποιουνται και οχι τοσο για τα ηχητικα τους χαρακτηριστικα,μολις οι φτωχοι τζαζιστες πιασουν την καλη επιστρεφουν αρον αρον στους μεγαλους καθαρους λαμπατους ενισχυτες (μια και τους κουβαλανε αλλοι.. ;D)  ,προσωπικα δεν εχω γνωρισει ουτε ΕΝΑΝ τζαζ κιθαριστα που να του βαλεις απο τη μια μερια εναν μαματο Fender Twin ή εναν Standel  & απο την αλλη εναν ss & να προτιμησει τον ss.. :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, επιμένω, δεν μπορείς να λες ότι η λάμπα είναι ανώτερη του τρανζίστορ... Κι εγώ σου λέω ότι το τρανζίστορ είναι καλύτερο από τη λάμπα (λέεεεμε τώρα)!! :D Από τη στιγμή που μιλάμε για ΗΧΟ, και τον ήχο ο καθένας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά, μπορείς να διατυπώνεις την άποψή σου χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και ισοδύναμες διαφορετικές... ;),

 

Όσο για τους Krank... Μου αρέσει αρκετά ο ήχος τους (για ακραίο metal) αλλά η χροιά τους και το ξύσιμο που βγάζουν δε θυμίζουν καθόλου λάμπα... Δε με χαλάει φυσικά αυτό, απλά θέλω να σου πω ότι δεν είναι και το πλέον κλασικό παράδειγμα λαμπάτων ενισχυτών και σίγουρα δεν είναι οι πρώτοι ενισχυτές που σου έρχονται στο μυαλό όταν μιλάς για λάμπα.. ;)

 

 

Jasemeister, όπως είπα και πριν, καλύτερα να μη βάλουμε στο παιχνίδι και τους modeling γιατί το πράγμα αλλάζει πολύ... Να είστε σίγουροι πάντως πως σε λίγα χρόνια -και με την ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας αυτής- η αγορά λαμπάτου θα είναι ασύμφορη... Οι μόνοι που θα αγοράζουν λαμπάτους θα είναι οι συλλέκτες και οι δήθεν tube lovers... ;D

Ήδη ο ήχος των modeling μηχανημάτων είναι εξαιρετικά καλός, χώρια δε η ευελιξία τους και οι ευκολίες που σου παρέχουν...

Και μη μου πείτε ''ναι αλλά το pod που έχω και o spiderIII δε φτάνουν τον ήχο του rectifier''... Έχετε ακούσει modeling ενισχυτή >1500e? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kwstas 79, symfvno απολυτα. Επρεπε να σε αναφερω!

Παιζω κ κιθαρα.

 

Δε θελω να θιξω κανενα, απλως οταν λεω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου ο τροπος που απανταει η πλειοψηφια στο noiz,  εννοω οτι ουσιαστικα αρκουνται σε απλες προτασεις του τυπου: παρε αυτο κ εισαι ενταξει η το αντιθετο: μην παρεις δεν σου κανει. Δεν εχω την απολυτη οικονομικη ανεση κ παλι καλα που περισσευουν αρκετα χρηματα να "χαλαω" σε τετοια θεματα(δεν ζω απο αυτο). Κ οντως αν δεν παθεις δε θα μαθεις αλλα κοστιζει(ο superfunk το ειχε πει για τον εαυτο του)! Βρεθηκα αρκετες φορες σε θεση να ψαχνω κατι να αγορασω κ προσπαθησα να χρησιμοποιησω το noiz.

 

Οκ, αν εψαχνα για τον καταλληλο καθαρο ενισχυτη, fender στα μετρα του δωματιου μου μαλλον θα εβρισκα ακρη! Και μελη οπως ο boukas η ο janick μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθη που ασχολουνται κ με το ειδος που πρωτιστος προτιμω. Στην πραξη, νεοτερος καποτε πηγα με ενα σκασμο λεφτα να παρω engl π.χ. k σε οποιαδηποτε ενταση, ηταν τοσο απογοητευτικος(για τα γουστα μου!) που καλυτερα να μην ειχα διαβασει τιποτα! Λεω απο μεσα μου δεν μπορει...στην πορεια βρηκα κ αλλους που συμφωνουσαν μαζι μου. Τυχαιο παραδειγμα που ομως θελω απλα να δειξει το ποσο ενθουσιαστηκα απο τα λογια (οχι ομως εμπεριστατωμενα) που διαβασα. Ελαχιστοι εγραψαν οτι απο κοντα ειναι καπως ιδιαιτερος ο ηχος τους. Οι περισσοτεροι αρκεστηκαν στο οτι ο ενισχυτης σκοτωνει. Θα μπορουσαν να ειναι λιιιγο πιο αναλυτικοι?, περιγραφικοι? δεν ξερω. Αν ημουν λιγοτερο ισχυρογνωμων θα υπηρχε αλλο ενα πωλητηριο engl απο εμενα κ χαλασμενη διαθεση. Δεν αμφισβητω κανενος τον ενθουσιασμο ουτε τη διαθεση να βοηθησει. Ισα ισα που μου αρεσει που με αυτον τροπο συζηταμε.

 

 

 

Για να μη συνεχισω τις προσωπικες αποψεις εκει που εστιαζω ειναι οτι κατα την προσωπικη μου γνωμη(δε χρειαζεται να την ασπαστει κανενας) δε θεωρω τη λαμπα να υπερισχυει του τρανζιστορ. Ουτε κ το αντιθετο. Υπαρχει χωρος για ολα, οταν ειναι υλοποιημενα σωστα.

 

Ομως: Θεωρω οτι θα μπορουσε να ερθει η στιγμη που με την καταλληλη υλοποιηση μπορει το solid state να δωσει απιστετυτα αποτελεσματα σε βαθμο οχι να αντικαταστησει τις λυχνιες αλλα να καταρριψει τα στεγανα που ισχυουν οχι μονο στο noiz αλλα παγκοσμιως. Δε νομιζω οτι θα ερθει γιατι ειναι πολυ ευκολοτερο να υπερισχυσει η παγια κατασταση. Ιδιαιτερα λογω κινας. Θεμα εμποριου.

 

Superfunk, στους ενισχυτες high end δεν ισχυουν τα περι λυχνιων. Τα καλυτερα δειγματα(οχι μονο all around αλλα κ σαν αποδοση ειναι η εξελιξη στους solid state κ πλεον στους απιστευτους ψηφιακους. Λαμπα επιλεγουν ελαχιστοι κ ας φθηνηναν. Και αυτοι συμβιβαζονται στο θεμα των ηχειων. Και στη μουσικη που θα ακουσουν (προτιμουν ευαισθητα ηχεια κ μικρα αυνολα μουσικης που κολακευει η τεχνολογια της λυχνιας-αλλα δεν ειναι η πλειοψηφια). Ανθρωποι με τεραστια εμπειρια που ειναι παιδια της εποχης τους κ μεγαλωσαν το αυτι τους με αυτην την τεχνολογια ισως τους προτιμουν. Η νεα γενια οχι

 

 

Φιλε noiZy ουτε κι εγω μπορω ετσι γενικα κ αοριστα να το πιστεψω οτι η λαμπα ειναι καλυτερη η κ το αντιθετο. Ακριβως αυτην την αποψη μοιραζομαι κ ας μου παρει οσο χρειαστει μεχρι να διαπιστωσω τι πραγματικα μου ταιριαζει! Πληρωσα κ θα πληρωνω να αγοραζω ετοιμες συνταγες για τον ηχο που ακουω στο μυαλο μου. Και λαμπα κ τρανζιστορ. Δεν διαπιστωσα να υπερισχυει αξιωματικα το ενα η το αλλο. Το μυαλο του ανθρωπου ειναι το μοναδικο εργαλειο που μπορει να τα κανει ολα. Τελικα πιστευω οτι το μελλον θα ερθει με ψηφιακο τροπο! Modelling με ψηφιακο τελικο υψηλης ισχυος. Και οποιον ηχο μπορει το μυαλο του καλυτερου σχεδιαστη να φανταστει. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά νομίζω οτι ο κάθε ένας παίζει με ό,τι τον βολεύει

απο θέμα ήχου για το εκάστοτε κομμάτι ή περίοδο της

ζωής του.

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι ο Belew παίζει με Roland,

Line 6 και Johnson επειδή δεν έχει γνωρίσει τη μαγεία

των λαμπάτων, απλά αυτοι τον βολεύουν σε κάποιες

περιόδους. Απο οτι ξέρω έχει αρκετούς  λαμπάτους

matchless, bad cat, fender......

Επίσης είναι λίγο αστείο να συγκρίνεις κάποιον ηχογραφημένο

ενισχυτη με έναν live, η επεξεργασία που περνάνε....

 

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@noizy

 

εχεις καθε δικαιωμα να εχεις την αποψη σου,ομως αν θες να εισαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ θα πρεπει να ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ οτι το 99% των κιθαριστων ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ με την αποψη σου... ;)  (αυτο τουλαχιστον ειναι το ποσοστο των κιθαριστων που προτιμουν το tube απο το ss ;D ;D κατι που ΕΥΚΟΛΑ μπορεις να διαπιστωσεις πηγαινοντας σε οποιοδηποτε live,ανοιγοντας το MTV ,μπαινοντας σε οποιοδηποτε κιθαριστικο φορουμ,ή αγοραζοντας ενα οποιοδηποτε κιθαριστικο περιοδικο )

 

η κυρια ενσταση μου ηταν για τις 100% αναξιοπιστες πληροφοριες της ...λιστας (για τους λογους που ηδη ΤΡΕΙΣ φορες εξηγησα)

 

απο εκει και περα αν ΕΣΕΝΑ σου αρεσει το ss με γεια σου με χαρα σου,αλλωστε "one man's nightmare is another man's dream..." ;D

 

@geomor

 

και στο High End ισχυει και οποτε θες ελα απο το στουντιο ενος φιλου μου  να ακουσεις τον Audio Research SP6 να κελαϊδα μαζι με τον Mark Levinson και αν εχεις ξανακουσει κατι καλυτερο στους χαριζω ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου