Προς το περιεχόμενο

Περι διατροφης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν προκειται περι αυστηρης επαγγελματικης διαιτας,πχ κατεβαινεις σε αγωνα bodybuilding,αρση βαρων,πυγμαχιας κτλ τα φρουτα ειναι ισως η χειροτερη τροφη,προσφερουν λιγες βιταμινες κ αντιοξ.βεβαια (τα οποια μπορεις να τα παρεις σε καλυτερη μορφη απο την επιστημη πλεον) αλλα η ζαχαρη τους (φρουκτοζη) ειναι μακραν χειροτερη μορφη κρυσταλικης ζαχαρης,αποθηκευεται αμεσως στην μεσουλα.Απευθειας!

 

Βεβαια σ'εναν απλο καθημερινο ανθρωπο που θελει να χασει 5-10 κιλα δεν μπορεις να του πεις οτι τα φρουτα "σχεδον" παχαινουν γιατι θα σε περασει για λοτρε. :)

 

Η μπανανα αδυνατιζει? Χμμμ. Ισως επειδη περιεχει αρκετο καλιο να σε βοηθα να πηγαινεις για κατουρημα με αποτελεσμα να χανεις προσωρινα για κανα,δυο μερες 1-1.5 κιλακι.

 

Παντως ξερω διαιτολογους που δινουν στος πελατες τους 1-2 μερες πριν πανε για το καθιερωμενο ζυγισμα,διουρητικα(lasix κτλ) ωστε να δειχνουν αδυνατοι στην ζυγαρια. Φυσικα αυτο ειναι ολιγον εγκλημα.

Οσοι γνωστοι αθλητες πηγαν ταξιδι προωρα ειναι σχεδον παντα απο διουρητικα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα θα μου άρεσε να γυρίσουμε την κουβέντα στις διατροφικές μας συνήθειες πριν ενα live πχ και να δώσουμε ο καθείς και την μικρή του εμπειρία  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ενα live πχ

 

δεν καταλαβαινω τι εννοεις...ΕΝΑ ειναι το... προ live  φαΪ του Ελληνα μουσικου: souvlage (rock food) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγελαδινό 0% το θεωρείτε καλή τροφή? Πίνω πρωί και βράδυ με quacker (το πίνω δηλαδή το γάλα μου ;D)

 

Αν όχι ποιο προτείνετε συγκεκριμένα (φίρμα) και τι είδος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την ταπεινη μου γνωμη το γαλα επρεπε να απαγορευτει οπως & το τσιγαρο (τοσο επικινδυνο ειναι)

 

Ήμαρτον....τι διαβάζω Χριστουγεννιάτικα Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

 

 

Φίλε Kosta 5150 πολύ ωραίο το ποστ σου και συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφεις!ένα σημείο θέλω να τονίσω καθώς υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση τα φυτικά λιπάρα-φυτικές στερόλες (βλέπε τα διάφορα βιτάμ που βγαίνουν με αυτά) και τα ωμέγα 3 λιπαρά ΔΕΝ είναι πανάκεια ούτε κάνουν καλό σε όποιον έχει ανεβασμένα επίπεδα χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων,απλά αντικαθιστούν τα κορεσμένα ζωικά λίπη στο διαιτολόγιο τους!Τι θέλω να πω με 2 λόγια:αν τρώς αρνί και μετά φας μία φέτα με βιτάμ περισσότερο κακό κανείς παρά καλό...ο σκοπός είναι να μειώσεις την ολική ποσότητα λιπαρών που καταναλώνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγελαδινό 0% το θεωρείτε καλή τροφή? Πίνω πρωί και βράδυ με quacker (το πίνω δηλαδή το γάλα μου ;D)

 

Αν όχι ποιο προτείνετε συγκεκριμένα (φίρμα) και τι είδος ??

Παραπανω ειπα την αποψη μου,νομιζω εως 500 ml γαλα καθημερινα στην περιπτωση που δεν υπαρχουν στομαχικες διαταραχες,ειναι καλα.

 

0% γιατι πινεις? Δεν εχει απολυτως καμια χρησιμοτητα εκτος κ εαν κανεις πολυ αυστηρη διαιτα κ δεν μπορεις να κοψεις θερμιδες απο αλλου.

Μπραβο σου που τρως Quaker.Σουπερ τροφη.Προσθεσε μεσα κ αμυγδαλα,φουντουκια κ για νοστιμια κοματακια σοκολατας με τουλαχιστον 70% περιεκτικοτητα σε κακαο κ αρκετη σε βουτηρο κακαο(απλα να το αναγραφει οπισθεν στα ingr.ως cocoa butter)

 

Μαρκες? Τι να σου πω τωρα..Δεν ξερω.

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον....τι διαβάζω Χριστουγεννιάτικα Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

 

γιατι?γαλακτοβομηχανια εχεις και τραβας ζορι? ;D ;D

 

η καταναλωση αγελαδινου γαλακτος απο ενηλικους ειναι πολυ βλαβερη συνηθεια τωρα αν εχεις φαει και εσυ την αμερικανοφερτη καραμελα περι "milk is good for you" προβλημα σου.

 

υπαρχουν τροφες πολυ πλουσιοτερες απο το γαλα και σε ασβεστιο και σε βιταμινες και σε πρωτεϊνες οποτε ειναι παντελως αχρηστο διατροφικα εκτος απο βλαβερο  (και ας εχει οντως ωραια γευση και εγω λογω ζωης στις ΗΠΑ ειχα καταντησει milk junkie ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου