Προς το περιεχόμενο

τις κρίσεις σας για το πρώτο κομμάτι που ανεβάζω?


uvm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:o  :o  :o

της παναγιας τα ματια δηλαδη,πολυ πραμα. Το καλο ειναι οτι σε καμια φαση δεν ακουγονται τα εφφε 2much. Παντος γενικοτερα μου εβγαζε κατι σε chorus (μαλλον απο τα πολλαπλα layers)

Περα απο την πλακα απο σπιτικες ηχογραφησεις (σε μπανιερα!) εχει απο τα καλυτερα φωνητικα που εχω ακουσει (η χροια τησ κοπελασ γ*μει επεισης). Παντως τελικα εχω την εντυπωση πως αυτα τα senheiser ειναι πολυ αδικημενα ρε γμτ. Ο ηχος τους εχει κατι απο την ζεστασια του πυκνωτικου.Εγω που εχω το,υποτιθεται ΤΟΠ Shure-sm58 ποτε δεν καταφερα να εχω τοσο ζεστο ηχο οσο εβγαζα με το σενχαιζερ ενος φιλου μου!

 

 

Ασε,με σκυλια που γαβγιζουν,αμαξια που περνανε και το χειροτερο : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥΣ ειχα και γω πολυ "ωραιες" εμπειριες κατα καιρους  ;)

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o :o :o

της παναγιας τα ματια δηλαδη,πολυ πραμα. Το καλο ειναι οτι σε καμια φαση δεν ακουγονται τα εφφε 2much. Παντος γενικοτερα μου εβγαζε κατι σε chorus (μαλλον απο τα πολλαπλα layers)

Περα απο την πλακα απο σπιτικες ηχογραφησεις (σε μπανιερα!) εχει απο τα καλυτερα φωνητικα που εχω ακουσει (η χροια τησ κοπελασ γ*μει επεισης). Παντως τελικα εχω την εντυπωση πως αυτα τα senheiser ειναι πολυ αδικημενα ρε γμτ. Ο ηχος τους εχει κατι απο την ζεστασια του πυκνωτικου.Εγω που εχω το,υποτιθεται ΤΟΠ Shure-sm58 ποτε δεν καταφερα να εχω τοσο ζεστο ηχο οσο εβγαζα με το σενχαιζερ ενος φιλου μου!

 

 

Ασε,με σκυλια που γαβγιζουν,αμαξια που περνανε και το χειροτερο : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥΣ ειχα και γω πολυ "ωραιες" εμπειριες κατα καιρους ;)

 

μας πρόλαβε η Bjork φαντάζομαι, αλλά είναι φοβερή φάση να "κολλάς" άσχετους ήχους που ακούς από έξω με το κομμάτι που γράφεις. ειδικά οι συναγερμοί! α, μια φορά πέρασε και μια διαδήλωση από έξω και την κόλλησα στο κομμάτι που έγραφα. Σαν να ήταν live ήταν , ωραία φάση :D

 

το senheiser που έγραψα κάνει 35 ευρώ, από μικρόφωνα δεν ξέρω και πολλά, αλλά νομίζω είναι θέμα εξάσκησης στη σύνθεση , στην μίξη , στην παραγωγή. Ακούω καμιά φορά κομμάτια που έγραφα πριν 3 χρόνια και όχι σκύλος δεν ακούγεται εκεί μεσα, αλλά ούτε φωνές ξεχωρίζεις ούτε τίποτα, κάπου μεταξύ χρατς μπουμ και κρακ ακούς και κανένα riff κιθάρας. Θέλω να πω αν έχεις όρεξη και κάνεις πολλή εξάσκηση σε όλα τα παραπάνω (φυσικά είναι και θέμα διαθεσης υποθέτω) μαθαίνεις να χρησιμοποιείς τα μέσα που έχεις όπως μπορείς καλύτερα.

Επί παραδείγματι, τώρα πήρα το rode-nt1a που είναι πυκνωτικό και γράφω χειρότερα από ποτέ -ή μπορεί και να μην το συνήθισα ακόμη! - ελπίζω φυσικά να μάθω να το χρησιμοποιώ και πιο σωστά, αλλά ξαναλέω είναι και θέμα εξάσκησης, και όχι μόνο θέμα μηχανημάτων και εξοπλισμού, για να μην πω ότι είναι θέμα εξάσκησης ως επι το πλείστον. Φυσικά, αναφέρομαι σε home καταστάσεις γιατί αν έχει κάποιος τα super duper μηχανήματα και τον super duper ηχοληπταρά , ε, αυτόν από τον σπίτι του δεν τον φτάνει εύκολα κανείς νομίζω και αυτό γιατί θα υπολείπεται εξοπλισμού.

 

Αν και -off topic- αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το ίδιο το τραγούδι τι λέει ή τι συναισθήματα μεταδίδει σε κάποιον , παρά αν ο δημιουργός έχει χρησιμοποιήσει της Παναγιάς τα μάτια. τα εφφέ δεν είναι αυτοσκοπός κατ' εμέ -για να γίνει το κομμάτι σύγχρονο ή ό,τι άλλο- αλλά για να εξυπηρετήσει το ίδιο το τραγούδι.

ξέφυγα λίγο :)

σε ευχαριστώ πολύ και για τα καλά σου λόγια :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι, εντάξει πουθενά δεν θυμίζει ερασιτέχνη μουσικό που ασχολείται σπίτι του. Μου θύμισε 90΄ς sugarcubes δεν τους έλεγαν? Θα συμφωνήσω επίσης , ότι μου λείπαν οι δυνατές κιθάρες σε ένα σημείο που παρατήρησα τουλάχιστον εγώ, που πήγαινε να γίνει έκρηξη και , ότι μου έλειψε η συμβατική δομή των τραγουδιών, δηλδ θέμα-ρεφραίν-θέμα-ρεφραίν που, έδειχνε κάποιος σαν να ψαχνόταν με τις δυνατότητες του εξοπλισμού του αλλά και που θα μπέρδευε ,΄οταν το ρεπερτόριο αυξανόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατο φίλε! Οχι μονο πολυ ωραια χρηση των effects και δομη κτλ αλλα γενικοτερα και τα τυμπανα κ ολα παραπολυ καλα! Μου ακουγεται αρκετα "wide" η παραγωγη, σε σχεση με αυτα που γραφω εγω τουλαχιστον.

 

Αιντε myspace και δε συμαζευεται τωρα!

Ενημερωσε μας

 

καλη χρονια

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,ναι και γω εχω κανει το ιδιο με διαδηλωση,μαλιστα τους εβαλα reverse για να μην ακουγεται το συνθημα..

 

Οσον αφορα τα συναισθηματα που βγαζει το κομματι,εμενα μου βγαζει ενα ΠΟΛΥ 90s συναισθημα,νοσταλγικο καπως. Επεισης μου κανει οτι ειναι ενα απο αυτα τα τραγουδια που δυσκολα τα ακους χωρις εικονες,ειναι κομμενο και ραμμενο για σαουντρακ (σε φουτουριστικη ταινια,η σε βιντεο γκειμ),πραγματικα πολυ εντονα. Ειναι γα-ατο παντως,το ακουω πολυ συχνα :)

 

Παντως συμφωνω απολυτα με αυτο που λες,οτι δηλαδη σημασια δεν εχουν τα μηχανηματα οσο το αυτι και η εμπειρια. Απλα το θεμα ειναι οτι οταν αποκτας εμπειρια (που συνεπαγεται σωστη χρηση και 100% εκμεταλλευση ικανοτητων) ενος καλυτερου μηχανηματος (πχ μικροφωνου) εχεις και καλυτερο αποτελεσμα. Αλλωστε οταν καποιος με ρωταει "τι να παρω για να αρχισω ηχογραφησεις?" του λεω "τιποτα,απλα θα μπερδευτεις. Μαθε το προγραμμα πρωτα". Παντως το θεμα ειναι με τα μικροφωνα, οτι ουτως η αλλως το σημα επηρρεαζεται οπως "μπενει" δλδ οτι και να κανεις μετα,το αυθεντικο σημα εχει διαφορα απο το ενα στο αλλο,ετσι οι διαφορες ειναι πολυ εμφανεις..

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση.. Τι λεει στην αρχη? ........the thing you cant see..

 

..But others see

The things you can’t see

And others do

The things you want too

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου